Spojte se s námi


Lifestyle

Jak rozpoznat soužití s manipulátorem

V partnerství máte problémy. Od partnera stále slýcháte, že jste nemožná a nic neděláte podle jeho představ. Setkáváte se akorát s řadou výčitek, které vás trápí. Je toto chování v pořádku a nebo už je za hranou a žijete v domácnosti s manipulátorem?

Publikováno

dne

V partnerství máte problémy. Od partnera stále slýcháte, že jste nemožná a nic neděláte podle jeho představ. Setkáváte se akorát s řadou výčitek, které vás trápí. Je toto chování v pořádku, nebo už je za hranou a žijete v domácnosti s manipulátorem?

Prvotní náznaky

Začalo to nenápadným pošťuchováním, které se ze začátku mohlo zdát úplně nevinné. Postupně se ale začalo proměňovat v narážky a urážky. Snižují vaše sebevědomí, zakazují vám koníčky a věci, které máte rádi, a dokážou s vámi pěkně cvičit. Nakonec sami pochybujete nad tím, jestli to, co děláte, není špatné a obviňujete sami sebe, ačkoliv jste nic neprovedli.

Slibem nezarmoutíš. A to doslova

K vašim nápadům se staví s velkým nadšením, nakonec ale situaci kompletně přehodnotí a začínají ji zlehčovat. Často tak můžeme slyšet, že naše vize jsou nereálné a že bychom na ně měli rychle zapomenout a přestat snít. Podrývají naše sebevědomí, aniž bychom o tom vůbec tušili.

Na vině jste jenom vy

Pohádáte se, on vás z něčeho osočuje, vytahuje staré věci z minulosti (ačkoliv jste si už řekli, že za nimi uděláte tlustou čáru). A v každé hádce jste viník vy. Nikdy se nestalo, že by chybu uznal i na své straně a omluvil se.

Takhle přesně manipulátoři jednají. Dávají své oběti pocit, že jedině ona je ten viník. Poté o sobě sama oběť začne pochybovat a omlouvat se, ačkoliv vina je na straně manipulátora.

Já, já, jenom já

Máte nějaký nápad, který mu představíte a on řekne, že tohle rozhodně ne. Jakékoliv vaše vize razantně zamítá. Například chcete jít na výlet a on vás absolutně neposlouchá. Ale jakmile chce někam jít on, musí být po jeho. Ať už je to na rockový koncert, na procházku a nebo do hospody na jedno.

Hraje na city

Stačí se jenom pohádat a manipulátor vám dokáže dokonale zahrát na city tak, že nejenom se budete cítit jako viník, ale ještě vám bude třeba vyhrožovat jeho odchodem.

A samozřejmě protože vy k němu máte pouto a on to moc dobře ví, začnete jej přemlouvat. Prosit, ať neodchází, ať zůstane a dokonce se mu i omlouváte. Manipulátory živí pocit, že někomu můžou brnkat na city a přesně zná slabiny, které máte.

Pokud už pociťujete jenom pár z těchto uvedených znaků, převeďte tyto rady na svoji intuici a vymažte manipulátora ze svého života ještě předtím, než budete nešťastná.

Zdroj: Redakce

Oblíbené