Spojte se s námi


Lifestyle

Jak jsou na tom Češi a jejich vztah ke knihám? Výsledky letošního průzkumu jsou šokující

Kolik knih během roku přečtete? Podle průzkumu Národní knihovny České republiky a Akademie věd je vztah českých čtenářů ke knihám vlažný.

Publikováno

dne

Kolik knih během roku přečtete? Podle průzkumu Národní knihovny České republiky a Akademie věd je vztah českých čtenářů ke knihám vlažný.

Alespoň jednu knihu ročně přečte 73 % obyvatel

Průzkum čtenářských návyků obyvatel České republiky začal před 16 lety a letošní výsledky jsou těmi doposud nejhoršími. Zatímco v roce 2007 přečetlo alespoň jednu knihu za rok celých 83 % respondentů, letos pouze 73 % dotázaných.

Pravidelných čtenářů v Česku ubývá, sporadických naopak přibývá

Z porovnání výsledků z roku 2007 a 2023 jasně vyplývá, že narostl počet sporadických čtenářů. Tedy těch, kteří během roku přečtou jednu až šest knih. Když se ale na data podíváme důkladně, povšimneme si, že s přírůstkem sporadických čtenářů ubylo těch pravidelných, kteří přečtou od sedmi do dvanácti knih ročně.

Čtenář častý bude brzy ohroženým druhem

Nejsou to ale pouze pravidelní čtenáři, kterých je stále méně. Čtenáři častí, tedy ti, kteří jsou za kalendářní rok schopni přečíst více jak 13 knih, se stávají téměř až vzácnými exempláři.

  • V roce 2007 bylo častých čtenářů 29 %.
  • Rok 2010 byl pro časté čtenáře vůbec ten nejlepší – bylo jich neuvěřitelných 30 %.
  • V roce 2023 se počet častých čtenářů snížil na pouhých 18 %.

Nejnáruživější čtenáři jsou mezi studenty a důchodci

Která věková kategorie je podle vás tou, která bez knížek nedá ani ránu? Jak se dalo očekávat, nejvíce knih přečtou lidé starší 65 let. V závěsu za nimi jsou studenti ve věkovém rozmezí od 15 do 24 let.

Zatímco u seniorů se dá předpokládat, že čtou rádi a dobrovolně, studenti středních a vysokých škol musejí ve většině případů plnit požadavky, jež na ně kladou jejich vyučující.

Muži versus ženy

Více knihomolů se z pohledu pohlaví jednoznačně vyskytuje mezi ženami. Zatímco muži přečtou v průměru 7 knih za rok, ženy více jak dvojnásobek. Muži jsou fanoušky sci-fi, fantasy a hororů, čtenářky dávají přednost současné oddechové beletrii.

Nejoblíbenější autoři a knihy? Žebříčkům kralují klasičtí autoři i klasická díla

Zajímá vás, kteří autoři jsou mezi českými čtenáři nejoblíbenější? Poměrně překvapivě se v žebříčku TOP 7 autorů objevil E. M. Remarque, Jules Verne či J. R. R. Tolkien. Zbylé příčky obsadili Agatha Christie, Jo Nesbø, Stephen King a Vlastimil Vondruška.

Co se nejoblíbenějších knih týče, určitě vás nepřekvapí, že v TOP 7 se objevily následující tituly:

  • Harry Potter
  • Malý Princ
  • Zaklínač
  • Bible

O něco více překvapivé jsou ale knihy Saturnin, Egypťan Sinuhet a Tři kamarádi.

Proč nečteme?

Závěrem se samozřejmě nabízí jednoznačná otázka: Proč nečteme? Důvodů, proč lidé nečtou, existuje celá řada:

  • nedostatek času
  • ekonomická situace
  • jiné zájmy

Zajímají vás všechny výsledky průzkumu a jejich porovnání s daty z minulých let? Podívejte se na stránky Národní knihovny či Akademie věd.

Zdroje: ipk, nkp

Oblíbené