Novinky
Indický mladík pokořil světový rekord v jízdě na kole bez rukou
Dvaadvacetiletý Vaibhav T. Rajamani z Indie se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, když na kole bez pomoci rukou ujel za 7 hodin a 18 minut neuvěřitelných 151,33 kilometru. Jeho odhodlání a pět let tvrdého tréninku mu přineslo vytoužený světový rekord.
Mladík z Indie překonal světový rekord
Vaibhav T. Rajamani ze státu Goa překonal světový rekord v jízdě na kole bez rukou. Na krátkém okruhu dokázal bez přerušení ujet 151,33 kilometru a tím pokořil dosavadní rekord Kanaďana Roberta Johna Murraye, který držel výkon 130,29 kilometru.
O existenci této rekordní kategorie se Rajamani dozvěděl před pěti lety, když narazil na webové stránky Guinnessovy knihy rekordů. Právě tehdy si stanovil cíl stát se světovým rekordmanem. A začal tvrdě trénovat, aby toho dosáhl.
Cyklistika od dětství
Rajamaniho vášeň pro cyklistiku začala už v raném dětství. Když mu bylo pět let, dostal své první kolo a už tehdy začal jezdit bez rukou. „Bylo to tak přirozené, ani jsem se to nemusel učit,“ vzpomíná se smíchem. Od té doby bylo jasné, že kolo bude jeho věrný společník.
Rodina a přátelé stáli při něm po celou dobu jeho příprav. Podporovali ho jak při tréninku, tak během samotného pokusu. Rajamani navíc spustil crowdfundingovou kampaň, aby získal finance na oficiální uspořádání pokusu o světový rekord. „Cítil jsem velký tlak, abych nezklamal ty, kdo mi věřili,“ přiznává.
Krize na 140. kilometru
Rajamani si pomohl k soustředění hudbou, kterou si pustil do sluchátek, aby se dostal do správného rytmu. „Po 10 kilometrech jsem se dostal do flow a všechno ostatní šlo stranou,“ popsal svůj stav při rekordním výkonu.
I když jízda dlouho probíhala hladce, na 140. kilometru přišla těžká krize. Nohy se mu začaly třást a bolest byla intenzivní. „Myslel jsem, že to nevydržím, ale prostě jsem zatnul zuby a pokračoval,“ vzpomíná na nejtěžší moment závodu.
Úleva po dosažení cíle
Když překonal cílovou čáru, pocítil obrovskou úlevu. „Všem, kteří mi věřili, jsem konečně mohl ukázat výsledek své snahy,“ říká hrdě Rajamani, který po pěti letech tvrdého tréninku konečně získal světový titul.
Ačkoliv rekord překonal již na konci loňského roku, Guinnessova kniha rekordů o jeho výkonu informovala až nyní. Rajamani tak oficiálně vstoupil mezi rekordmany a zapsal se do historie.
Zdroje: iDnes, Guinessova kniha rekordů