Spojte se s námi


Filmy a seriály

Hororová Conjuring Saga se stále rozrůstá, i když spíše do šíře

Pokud se rádi bojíte a v kinech se díváte na plátno mezi prsty, abyste si mohli k zavřeným očím ještě pomoci, je pro vás tato série tím pravým. Skrývá ale jistá úskalí a určité zvláštnosti, s nimiž vás chceme seznámit.

Publikováno

dne

Pokud se rádi bojíte a v kinech se díváte na plátno mezi prsty, abyste si mohli k zavřeným očím ještě pomoci, je pro vás tato série tím pravým. Skrývá ale jistá úskalí a určité zvláštnosti, s nimiž vás chceme seznámit.

Režisér James Wan už si ve světě děsů vytvořil solidní renomé. Jeho filmový debut Saw: hra o přežití odstartoval celou řadu drastických snímků, jejichž číslo se zatím zastavilo na desítce, a pokračoval nastartováním další série Insidious. Dalo by se říci, že už nemusí dál toto téma škádlit, ale dnes šestačtyřicetiletý Malajec rozpoutal další běsy. Zzrodil Conjuring Universe.

Projděme si historii
Lorraine a Ed Warrenovi jsou skuteční „vymítači duchů“ a postavili si na vyšetřování paranormálních jevů celou živnost. O jejich činnosti se vedou neustálé dohady. Část lidí je velebí za zbavení problémů s nadpřirozenými bytostmi, oponenti jim vyčítají nedostatek či přímo absenci faktických důkazů.

Wan podle jejich příběhu z počátku 70. let, v němž pomáhají rodině Perronových, natočil v roce 2013 snímek V zajetí démonů (mimochodem ve stejném roce vytvořil i „dvojku“ Incidious). Téma bylo natolik chytlavé, že rok nato režisér John Leonetti natočil první spin-off o vraždící panence Anabelle.

Přetahovaná
Přes rozporuplné hodnocení (Anabelle v podstatě u diváků propadla) byl především finanční ohlas velice solidní a Wan se pustil do druhé story Warrenových. Anabelle se dočkala jiného tvůrce (David Sandberg) a časově se posunula před všechny vzniklé filmy. Scénárista Gary Daubermann pak vedle Anabelle vytvořil v podstatě kořeny celé ságy a film Sestra umístil na Balkán, kde se v Rumunsku poprvé zjevila děsuplná jeptiška Valak. Poté představil divákům potřetí Anabelle a také si ji sám odrežíroval.

Jdeme do finále?
Začátek druhé dvacetiletky jednadvacátého století rozpracoval ještě více duo Warrenových, jehož se zhostil režisér Michael Chaves. Ten je podepsán i pod snímkem z roku 2019, jenž s Conjuring souvisí prakticky nejméně – Prokletí La Llorony (spjat je pouze postavou otce Péreze z filmů o Anabelle), proto jej do následného řazení neuvádíme, ale časově by se umístila mezi třetí Anabelle a druhé Zajetí démonů. To druhá Sestra, kterou od začátku září letošního roku uvádí i naše kina, už je hodnotnou součástí série.

Wan už u posledních filmů fungoval především jako producent, nicméně se nechal slyšet, že v přípravě je čtvrté Zajetí démonů, znamenající finále celé franšízy. Vedle toho ale probleskují zprávy, že se ještě do tohoto balíku měl vklínit další spin-off The Crooked Man. Wan sice loni uvedl, že projekt ustrnul na místě a nejspíš nebude nikdy dokončen, ale definitivní slovo ještě nepadlo. Není vyloučeno, že se ho chopí někdo mimo Wanovu komunitu.

Společně s Daubermannem připouštějí, že se přímo nabízí mnoho dalších odboček v podobně dalších postav, ale zároveň si uvědomují, že by to celou Ságu nesmyslně a zbytečně rozmělnilo. Wan už po V zajetí démonů 2 prohlásil, že další film z této oblasti nikdy nenatočí, ale rozhodně byl zvědav, jak by se s touto látkou popasovali jiní tvůrci.

Nehleďte na roky uvedení
Na Conjuring Sagu se můžete dívat libovolně, nejčastěji diváci filmy shlédli tak, jak byly uváděny v kinech. Pokud byste ale chtěli zachovat časovou posloupnost a jít po vývoji samotného příběhu, pak je třeba postupovat následovně podle doby, do níž jsou filmy umístěny (v závorce je rok premiéry): 1952 – Sestra (2018), 1956 – Sestra II (2023), 1958 – Anabelle 2 (2017), 1970 – Anabelle (2014), 1971 – V zajetí démonů (2013), 1972 – Anabelle se vrací domů (2019), 1977 – V zajetí démonu 2 (2016) a 1981 – V zajetí démonů 3 (2021).

Ikonickými postavami jsou představitelé manželů Warrenových – Vera Farmiga a Patrick Wilson, ale po bok se jim řadí i Teissa Farmiga, mladší sestra Very, představitelka Sestry Irene z časově prvních dvou filmů. A ještě nám povinnost velí dodat, že některá následná „pokračování“ nepoužívala číslovky – ty jsme zařadili pro lepší přehled. Proto Anabelle 2 má oficiální titul Anabelle: Stvoření, třetí pak Anabelle se vrací domů. Prozatím poslední V zajetí démonů byl vydán pod plným názvem V zajetí démonů: Ďábel mě stvořil, abych to udělal.

Prozatím poslední Sestra II
Film se odehrává čtyři roky po předchozí Sestře, přesouvá se však z Rumunska do Francie. Sestra Irene s a její kolegyně, problémová Debra, odjíždějí do Tarasconu, kde záhadně zahynul otec Noiret. Setkává se tu se starým známým Mauricem, ovšem netuší, že děsivá jeptiška Valak vybrala tohoto muže coby nositele zla. Současně se odvíjí příběh učitelky Kate a její dcery Sophie, jejichž přítomnost nutí Valaka urychlit svůj hrůzný záměr.

Snímek kromě obvyklých hororových klišé, tradičních „lekaček“, celkově ponuré atmosféry a stručné line příběhu nenabízí nic překvapivého – je to solidní řemeslná práce s množství efektních triků a pokud budete mít možnost, doporučuji shlédnout snímek v kinosálu 4D. Mnoho kritik oceňuje ikonickou scénu u stojanu s časopisy, uvedenou i v trailerech. Nelze ani zásadně vypíchnout nějaký herecký výkon – vše se nejvíc točí kolem Teissy Farmigy a Jonase Bloqueta, ale sympaticky působil i výkon Katelyn Rose Downey v úloze teenagerky Sophie. A nesmíme opomenout, že démonická jeptiška Valak byla opět ztělesněna Bonnie Aarons.

Zdroje: ČSFD, Wikipedia

Oblíbené