Spojte se s námi


Zajímavosti

Hermafroditos byl synem bohů. Intersex lidi znaly již antické báje

Český film Úsvit, který v poslední době dobývá česká kina, se mimo jiné věnuje i tématu hermafroditismu. Už z názvu může být zřejmé, že termín pochází už antiky. Jaký je příběh Hermafrodita, syna bohů?

Publikováno

dne

Český film Úsvit, který v poslední době dobývá česká kina, se mimo jiné věnuje i tématu hermafroditismu. Už z názvu může být zřejmé, že termín pochází už antiky. Jaký je příběh Hermafrodita, syna bohů?

Hermés a Afrodita

Znáte řecké bohy? Řecká mytologie je spletitá a plná lásky i zrady a rozhodně stojí za to některé z jejích příběhů znát.

Hermes je velmi starý bůh, který se do řecké mytologie možná dostal již z pravěkých náboženství. Jde o boha pastvin, který chrání poutníky, ale také třeba zloděje. Zároveň se postupně vyvinul v „posla bohů“, sloužil tak především svému otci Diovi. Šlo o boha neobyčejně chytrého a také oblíbeného.

Afroditu téměř jistě znáte – bohyně lásky a krásy. Starověký sexuální symbol, bohyně plodnosti a vzor ženství. Řecké báje se jejím eskapádám věnovaly mnohokrát: v jedné takové milostné aféře hrál zásadní roli právě i Hermés.

Nešťastná Afrodita, nešťastný Hefaistos

Afrodita to neměla jednoduché, ač byla nejkrásnější z bohyní, provdali ji totiž za kulhavého boha Hefaista. Afrodita manžela ignorovala a raději si našla milence, nespoutaného a mužného boha války.

Hefaistos žárlil a milence chytil do železné sítě, kterou ukoval. Svolal ostatní bohy, aby viděli, že je mu Afrodita nevěrná, a udělal jí tak ostudu.

Hermés uviděl Afroditu nahou a její kráse plně propadl a vyznal jí svůj obdiv, což se bohyni samozřejmě líbilo. A tak místo aby Hefaistos Afroditu potrestal, přihrál jí dalšího milence.

Krásný Hermafroditos

Ze spojení Herma a Afrodity se narodil syn. Byl velmi krásný a podědil to dobré z obou rodičů. Do jeho krásy se zamilovala jedna jezerní nymfa, avšak Hermafroditos její lásku neopětoval a odmítl ji.

Když se ale v jejím jezírku koupal, skočila nymfa za ním, spojila se s ním a prosila bohy, aby je už nikdy nic nerozdělilo. Bohové její přání vyslyšeli a Hermafroditos se spojil s nymfou v jednu oboupohlavní bytost.

Kdokoli, kdo se poté vykoupal v jejich jezírku, se též změnil v hermafrodita.

Téma intersex lidí v novém českém filmu

Termín hermafroditismus tedy pochází z antiky a je spojením jmen Hermafroditových rodičů. Dnes se tak označují spíše obouhlavní živočichové, pro lidi, jejichž těla vykazují znaky obou pohlaví, se používá spíš termín intersex; dříve jsme se mohli setkat i se slovem androgyn.

Námět s tématikou intersex lidí využil ve svém scénáři Miro Šifra. Následně vznikl historicko-detektivní snímek Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka, která právě nyní běží v českých kinech.

Zdroj: csfd.cz; antickysvet.cz

Oblíbené