Spojte se s námi


Filmy a seriály

Geniální Caravaggio na filmovém plátně! Ve snímku maloval nevěstky jako světice, v patách mu šel nebezpečný Stín

Caravaggio, jeho dílo a jeho život nepřestávají inspirovat. Vznikla celá řada knih a také filmů o osudech tohoto geniálního malíře. Nyní se do našich kin dostal snímek Caravaggiův stín, který znovu převypráví jeho příběh: s veškerou vášní pro umění, ale také v celé jeho rozporuplnosti.

Publikováno

dne

Caravaggio, jeho dílo a jeho život nepřestávají inspirovat. Vznikla celá řada knih a také filmů o osudech tohoto geniálního malíře. Nyní se do našich kin dostal snímek Caravaggiův stín, který znovu převypráví jeho příběh: s veškerou vášní pro umění, ale také v celé jeho rozporuplnosti.

Jako předobraz Panny Marie si vybral prostitutku

Caravaggio (1571 – 1610) maloval na svou dobu překvapivě realistické obrazy. Chtěl totiž zobrazovat svět, který viděl kolem sebe. Pro ztvárnění biblických námětů si často vybíral příslušníky městské lůzy – jeho Panna Marie tak často měla tvář některé ze známých prostitutek a lidé, kteří chodili obrazy obdivovat, poznávali místo světců městské opilce. Navzdory tomu anebo možná právě proto jeho obrazy okouzlovaly a fascinovaly.

Známý opilec a rváč

Caravaggio, vlastním jménem Michelangelo Merisi, však nebyl jen geniálním malířem, ale také dost rozporuplnou osobností – jeho život byl především plný rvaček a pouličních soubojů. Často v nich byl zraněn sám či zranil někoho jiného, jednou v takové bitce oponenta i zabil.

Musel proto utíkat z místa na místo a nikde se moc dlouho neohřál.

Jeho smrt je zahalena tajemstvím. Zemřel v době, kdy čekal na přislíbenou papežskou milost, která ho mohla vrátit na výsluní. Spekulací, jak k jeho náhle smrti došlo, je mnoho. A toho využívá i nový film s názvem Caravaggiův stín.

Caravaggiův stín

Snímek režiséra Michele Placida reflektuje známé události Caravaggiova života a věnuje se i jeho nejvýznamnějším obrazům. V centru dění jsou tu pak Caravaggiovy spory s církví, kterou jeho umění pobuřovalo. Vyslala totiž po jeho stopách vyšetřovatele, který se za ním táhl jako stín. Poznával jeho soukromý život i jeho umění, mohl ho obdivovat i jím opovrhovat. Nikdo nepoznal Caravaggia tak, jako tento muž. A on jediný ví, jak zemřel Michelangelo Merisi, jeden z nejznámějších malířů historie!

Caravaggio jako věčná inspirace

V novém snímku o jeho životě ztvárnil hlavního hrdinu Riccardo Scamarcio a jeho věčného pronásledovatele si zahrál Louis Garrel.

Není to však zdaleka první film o osudech italského malíře. Známý je snímek z roku 1986 Caravaggio režiséra Dereka Jarmana, kde hlavní roli ztvárnil Nigel Terry, jenž si zahrál například po boku Tildy Swinton. Máme tu i stejnojmenný novější snímek z roku 2007 režiséra Angela Longoniho či řadu dokumentárních nebo polodokumentárních filmů, například Caravaggio – Duše a krev (2018).

Zdroj: csfd.cz; Michele Placido: Caravaggiův stín

Oblíbené