Spojte se s námi


Novinky

Francie volí prezidenta, očekává se vítězství Macrona

Publikováno

dne

Francie si volí prezidenta. V neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, o post hlavy státu proti sobě usilují současný prezident Emmanuel Macron a krajně pravicová politička Marine Le Penová.

Ve Francii nyní probíhá druhé kolo prezidentských voleb. V prvním kole před dvěma týdny francouzští občané volili nejvíce Emmanuela Macrona (27,85 procenta hlasů) a Marine Le Penovou (23,15 procenta hlasů).

Krajně levicový Jean-Luc Mélenchon získal v prvním kole pouze 21,95 procenta hlasů, téměř 8 milionů levicově smýšlejících voličů si tedy musí ve druhém kole vybírat mezi centristou a krajní pravicí.

Očekává se vítězství Macrona. Podle průzkumů by měl Le Penovou porazit o deset až dvanáct procent. Nic však není rozhodnuto a oba tábory se domnívají, že výsledek bude těsný.

Druhé kolo prezidentských voleb bylo zahájeno v neděli v 8:00, volební místnosti se pak budou uzavírat v 19:00, ve velkých městech dokonce ve 20:00.

Oba kandidáti se v mnoha tématech názorově rozcházejí. Mají jiné představy o řešení klesající kupní síly Francouzů, věku odchodu do důchodu či migraci. Neshodnou se ani v postojích k Evropské unii, euru či NATO.

Zatímco Macron zastává silné proevropské směřování a odchod do důchodu v 65 letech, Le Penová slibuje růst důchodů, referenda o zásadních otázkách a nadřazenost francouzského práva nad právem EU. V jejím programu nechybí ani odchod z velitelských struktur NATO.

Macron neměl na kampaň tolik času, jelikož se věnoval situaci na Ukrajině. Le Penová mezi tím cestovala po Francii a snažila se na svou stranu získat nerozhodnuté voliče.

Očekává se poměrně nízká volební účast, alespoň tedy na francouzské poměry. Podle predikcí dorazí k volebním urnám okolo 75 procent voličů.

Zdroj: France 24, BBC, ČTK

Oblíbené