Spojte se s námi


Lifestyle

Fobie, které neznáte: Z čeho neobvyklého mají lidé strach?

Určitě kolem sebe máte někoho, kdo má strach. Ze zubaře, z porodu, z toho, že neudělá zkoušky… Je to ale ráj oproti tomu, co zažívají někteří lidé, kteří trpí bizarními fobiemi.

Publikováno

dne

Určitě kolem sebe máte někoho, kdo má strach. Ze zubaře, z porodu, z toho, že neudělá zkoušky… Je to ale ráj oproti tomu, co zažívají někteří lidé, kteří trpí bizarními fobiemi.

Strach ze zeleniny, z provazů nebo matematiky – s takovými lidmi se nejspíše nesetkáte, ale člověk, který má strach z naprosto normálních věcí, může být v běžném životě velmi omezený. Pojďte se podívat, jaké zvláštní fobie na světě existují!

Trauma z koupání nebo z vlastního odrazu

Umíte si představit, že byste se nemyli? Jsou lidé, kteří trpí ablutofobii, což je strach z mytí. Odborníci si myslí, že je způsobený traumatem z raného dětství. Lidé trpící touto fobií to mají ve společnosti velmi těžké.

Odborný název má také strach z vlastního odrazu v zrcadle – eisotrofobie. Lidé věří pověrám o zrcadlem, dívají se ne hororové filmy, což je velmi ovlivňuje ve skutečném životě. Nemohou se pak do zrcadla ani podívat, aniž by je strach nepohltil.

Fobie z vlasů, chlupů nebo provazů

Především ženy to znají – musí vytahovat dnes a denně vlasy z odtoku ve sprše, protože vypadávají více, než by měly. Bohužel pro některé by tato činnost mohla znamenat takovou paralýzu a strach, že by je to vyřadilo z běžného života.

Trichofobie se projevuje strachem z vlasů jiných lidí, chlupů zvířat, a je jedno, jestli takového člověka potkají nebo najdou vlasy na zemi. Příčinou vzniku fobie ale mohou být i dlouhotrvající problémy s vlasy nebo vlasovou pokožkou.

Linofobie je strach z provazů. Možná byli tito lidé dříve v traumatizující situaci, která zapříčinila, že se nemohou na provaz ani podívat nebo ho vzít do ruky. Nejedná se přitom pouze o lana, ale problémy mohou dělat i obyčejné tkaničky od bot.

Strach z dlouhých slov? Jeho název je těžký jazykolam

Znáte někoho, kdo se bojí dlouhých slov? Tato neuvěřitelná fobie skutečně existuje a má také krkolomný název – Hippopotomonstrosesquippedaliophobia. Pokud má taková osoba vyslovit delší slovo, než je jí příjemné, dostane takový strach, že ze sebe nedostane ani slovo.

Omfalofobie je také zvláštním strachem, takoví lidé totiž nesnesou pohled na holý pupík. Ano, bohužel nemohou na pláži, do bazénu nebo na koupaliště. Odhalená těla, ať se jedná o vlastní nebo o cizí, ji způsobují strach.

Poslední perličkou je lachanofobie, což je strach ze zeleniny. Vyznavači zdravého životního stylu to nemohou pochopit, ale skutečně existují lidé, kteří trpí úzkostí, pokud zeleninu jen vidí. Příčinou je nepříjemný zážitek, a takový máme ze školních jídelen skoro všichni.

Zdroj: Aktuálně

Oblíbené