Spojte se s námi


Politika

Finský prezident oznámil Putinovi jejich záměr vstoupit do NATO. Ten tohle rozhodnutí označuje za chybu

Publikováno

dne

Finský prezident v nedávném čase komunikoval prostřednictvím telefonického hovoru s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putin. A právě při té příležitosti mu oznámil plány spojené se vstupem do NATO.

Severská země v posledních desítkách hodin potvrdila svůj zájem vstoupit do NATO a tím pádem ukončit vojenskou neutralitu.

Tento krok ještě musí schválit finský parlament, podle posledních informací je však potvrzení žádosti pouhou formalitou.

„Vladimir Putin zdůraznil, že ukončení tradiční politiky vojenské neutrality by bylo chybou, protože neexistuje žádné ohrožení bezpečnosti Finska,“ prohlásil Kreml podle agentury AFP, jejichž slova cituje server České noviny.

Finsko však nemusí být jedinou zemí, která podá žádost o členství v Severoatlantické alianci. Zastupitelé Švédska už v minulosti prohlásili, že se také přiklánějí k urychlenému členství v alianci.

Jediný stát, který zatím vyjádřil svou nepodporu je Turecko, podle kterého severské země otevřeně podporují Kurdskou stranu pracujících (PKK), kterou Turecko považuje za teroristickou.

Finský parlament se má sejít v pondělí 16. května, většina poslanců však je údajně pro schválení onoho plánu.

Z Moskvy nicméně zní, že pokud se Finsko přidá k NATO, bude mít změna jejich zahraniční politiky negativní dopad na bilaterální vztahy. Ruská federace se prý bude cítit ohrožena.

Zdroje: České noviny, BBC

Oblíbené