Spojte se s námi


Novinky

Fiala spolu s premiéry Polska a Slovinska vyrazí do Kyjeva navštívit prezidenta Zelenského

Publikováno

dne

Premiér Petr Fiala (ODS) navštíví v úterý Kyjev. Spolu s ním za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem odcestují premiéři Polska Mateusz Morawiecki a Janez Janša.

Ukrajinská metropole bude v úterý hostit setkání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Denysa Šmyhala s premiéry České republiky, Polska a Slovinska. Petra Fialu, Mateusze Morawiecského a Janeze Janšu doprovodí i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski.

Fiala cestu oznámil na Twitteru. Bude to vůbec první návštěva takto významných zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze. Setkání bylo zorganizováno po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen.

„Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské Unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti. Zároveň budeme během návštěvy prezentovat široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany,“ vyjádřil se Fiala na sociální síti.

Právě v úterý začne Evropská unie uplatňovat čtvrtý balík protiruských sankcí, shodly se na nich všechny členské státy. Podle agentury Reuters pak prezident Zelenskyj oznámil, že budou pokračovat ukrajinsko-ruská jednání.

Jednání mezi ruskou a ukrajinskou stranou v posledních dnech nepřinesla žádné zásadní pokroky. V úterý kyjevské úřady opět hlásily letecký poplach, ve městě byly slyšet minimálně čtyři silné výbuchy, zasaženo bylo několik obytných budov.

Zelenskyj ruské vojáky vyzval ke složení zbraní, nabídl jim šanci přežít a lepší chování, než které jim může zaručit Rusko.

Zdroj: Petr Fiala, Twitter, ČT24

Oblíbené