Spojte se s námi


Novinky

Fiala si přeje, aby Česká republika patřila mezi nejvyspělejší státy světa. Jaký program k tomu má pomoci?

Publikováno

dne

Vláda pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) schválila ve čtvrtek programové prohlášení, s nímž předstoupí před poslance s žádostí o důvěru. Jak má vypadat vládní program pro nadcházející čtyři roky?

Pětikoaliční vláda ve středu dokončila vládní program a ve čtvrtek jej na mimořádném zasedání schválila. Z velké části se programové prohlášení shoduje s koaliční smlouvou. Česká televize shodu odhaduje na 95 a více procent.

Veřejnost si bude moci dokument přečíst v pátek. Premiér Petr Fiala zmínil, že jeho cílem je, aby Česká republika patřila mezi nejvyspělejší státy na světě.

Jedním z hlavních témat programového prohlášení je rozpočtová zodpovědnost. V návrhu se píše, že vláda připraví taková opatření, aby bylo možné průběžně snižovat rozpočtové schodky. Cílem je, aby rozpočtové úspory nezhoršily situaci občanů, kteří se bez podpory ze strany státu neobejdou. Vláda chce šetřit na státu, nikoliv na lidech.

Lze očekávat, že nová vláda nebude tolik rozdávat, zvyšovat státní platy ani důchody.

Odlišností oproti koaliční smlouvě v programovém prohlášení je plán umožnit živnostníkům paušální daň až do stropu dvou milionů korun. V současnosti má paušální daň poloviční hranici. V programu je rovněž zvyšování daňové slevy na poplatníka.

Vláda slibuje pravidelné zvyšování minimální mzdy a funkční zavedení kurzarbeitu, aby byla rozšířena možnost trhu práce. Jednat se bude také o pravidelném růstu rodičovského příspěvku.

Pětikoalice pak chce zjednodušit systém sociálních dávek. Učitelé budou mít platy ve výši 130 procent průměrné mzdy.

V řešení bude také důchodová reforma. Konkrétně Fialova vláda chystá reformu penzijního systému. Reformu bude vláda řešit s opozicí, aby došlo ke shodě na základních principech.

Co se týká pandemie koronaviru, v programovém prohlášení stojí, že se s virem musíme naučit žít. Dojít by mělo ke zřízení státního institutu pro zvládání pandemie. Do konce volebního období chce vláda navrhnout zákon o pravidelné valorizaci plateb za státní pojištěnce.

Kontroverzním bodem může být plán na zavedení možnosti připojistit se na lepší zdravotnickou péči. V rámci zdravotnictví se chce vláda zaměřit na prevenci a dostupnost praktických lékařů.

Dojít by mělo k revidování slev na jízdné pro děti a důchodce. Zajímavým bodem je ústavní ochrana vody, návrh má být předložen už v tomto roce.

Zdroj: ČT24, Aktuálně.cz

Oblíbené