Spojte se s námi


Novinky

Fiala počítá s jmenováním vlády příští týden, žádná jména měnit nebude

Publikováno

dne

Petr Fiala podle svých slov předpokládá, že nová vláda bude jmenována příští týden. Žádná jména ve své nominaci měnit nechce, i přes velkou neochotu prezidenta Zemana jmenovat Jana Lipavského.

Spor o ministra Lipavského s Milošem Zeman již trvá několik dnů. Zeman se vyjádřil, že Lipavského jmenovat nechce, Fiala zas žádného navrženého ministra nehodlá vyměnit.

I když hovoří Ústava ve prospěch Petra Fialy, celý proces jmenování vlády je tímto sporem výrazně protáhnut. I přesto ale Fiala věří, že celá nová vláda bude jmenována už během příštího týdne.

„Počítám s tím a jsem přesvědčený, že to ČR potřebuje. Tady nemůže pokračovat zvláštní situace, kdy tu je vláda, která nemá většinu ve Sněmovně a její součástí jsou strany, které ani ve Sněmovně zastoupeny nejsou,“ uvedl Fiala pro Právo k jmenování nové vlády.

Petr Fiala rovněž uvedl, že za navrženým ministrem Janem Lipavským pevně stojí. „Jde o podobu a nastavení ústavního systému v naší zemi. Česká republika je parlamentní demokracie, a pokud se nechceme posouvat k poloprezidentskému systému, musíme jednou provždy určit kompetence premiéra a prezidenta ohledně jmenování vlády,“ dodal Fiala.

Šéfové koaličních stran rovněž uvedli, že v případě neochoty jmenovat Lipavského ministrem, zvažují podání kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu.

Zdroj: Právo, Novinky

Oblíbené