Spojte se s námi


Novinky

Fiala odmítá zákaz prodeje aut se spalovacími motory, vyjádřil se i ke Green Dealu

Publikováno

dne

Premiér Petr Fiala (ODS) se v rozhovoru pro CNN Prima News rozpovídal o návrhu Evropské komise na zákaz výroby a prodeje automobilů se spalovacími motory a důležitosti jaderné energie.

Evropská komise navrhla zákaz výroby a prodeje automobilů se spalovacími motory po roce 2035. Dle Petra Fialy je ale tento návrh pro novou vládu nepřijatelný.

Postoj nové vlády premiér České republiky zdůvodnil tím, že by tento zákaz existenčně ohrozil řadu lidí, kteří nepoužívají osobní automobily pouze jako nějaký luxus či pro zábavu.

Green Deal, tedy tzv. Zelená dohoda pro Evropu, prý nesmí znamenat zchudnutí občanů. I proto považuje za důležité uchování jaderné energie. Fiala považuje za nutné najít v EU širší koalici států, která má zájem udržení jaderné energetiky prosadit.

„Potřebujeme krátkodobě vyřešit, že se řada lidí dostává do energetické chudoby. Mají problémy způsobené růstem cen energií, jsou to problémy existenčního rázu. Je potřeba cíleně pomoci těm, kteří se do energetické chudoby dostali,“ vyjádřil se pro CNN Prima News premiér.

Fiala by těmto lidem chtěl pomoci sociálními dávkami. Ve hře ale mají být i jiná opatření, které je prý potřeba nastavit.

Nová vláda již vybrala skupinu ministrů, kteří se budou věnovat cenám energií a souvisejícím otázkám. Do této skupiny patří ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

V úterý by tato skupina měla jednat, nejpozději do 29. prosince by měla vládě předložit konkrétní výstup.

Zdroj: Prima CNN News, ČTK

Oblíbené