Spojte se s námi


Ostatní

Expanze lidstva ve vesmíru, zázraky v lékařství: Jak bude vypadat svět za 100 let? Zeptali jsme se umělé inteligence

Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?

Publikováno

dne

Představme si, jaký by mohl být svět za 100 let díky pokrokům v oblasti umělé inteligence (UI). Umělá inteligence se pomalu, ale jistě stává důležitým prvkem naší každodenní existence a už nyní transformovala naše životy na mnoha úrovních. Jak bude podle UI vypadat svět za 100 let?

Zdravotní péče

Podle umělé inteligence bude mít její vývoj nejvýraznější dopad na zdravotní péči. UI a strojové učení umožní rychlou a přesnou diagnostiku nemocí, což výrazně sníží úmrtnost a zlepší kvalitu života. Personalizovaná medicína na základě genomických analýz bude prý běžnou praxí.

Práce, doprava a ekonomika

AI zautomatizuje mnoho manuálních a opakujících se prací, což přinese změny na trhu práce. Lidé budou více zaměřeni na kreativní a strategické úkoly. Některé pracovní pozice budou zcela nahrazeny UI, ale vytvoří se i nové pracovní příležitosti v oblastech jako je vývoj a údržba UI systémů.

O budoucnosti dopravy jsme psali už v jednom z předchozích článků. Každopádně zkráceně. Umělá inteligence tvrdí, že autonomní řízení automobilů a celé dopravy zabrání možným haváriím a bude řešit veškeré nepřehledné dopravní situace.

Běžná budou také bezpilotní letadla, což má podle UI vést k větší bezpečnosti a efektivitě vzdušné dopravy. Jak je tohle pravděpodobné je ale jednou z těch největších otázek vůbec.

Dle našich představ, pokud někdy bude tímto způsobem řešena silniční doprava, s tou vzdušnou přichází pochopitelně mnohem větší zodpovědnost. Dnes se zkrátka vize ponechat leteckou dopravu algoritmům zdá při nejmenším nereálná.

Vzdělávání, kultura a životní prostředí

Personalizované vzdělávání díky umělé inteligenci umožní každému studentovi učit se vlastním tempem a ve stylu, který mu nejvíce vyhovuje. Podle UI budou existovat také asistenti, jejichž cílem bude pomáhat učitelům s organizací výuky a plánováním školního roku.

Umělá inteligence bude hrát také klíčovou roli ve vytváření obsahu pro zábavu a umění. Virtuální reality a rozšířená reality budou ještě realističtější. UI bude schopna generovat hudbu, filmy a umělecká díla na míru podle vkusu jednotlivců.

A co se týče životního prostředí? I tu bude mít prý pod palcem. Umělá inteligence nám pověděla, že bude klíčovým nástrojem pro monitorování životního prostředí a predikci změn klimatu. Bude používána k efektivnějšímu využívání obnovitelných zdrojů energie a řízení energetických sítí.

Etika, regulace a mezilidské vztahy

S rostoucím využitím umělé inteligence v našem každodenním životě se budou postupně vyskytovat klíčové otázky ohledně etiky a regulace. Bude důležité zajistit, aby UI respektovala lidská práva a byla řádně regulována.

Na druhou stranu může pomoci k lepšímu porozumění různým kulturám a jazykům, což může vést ke globálnímu sjednocení a míru.

Cestování do vesmíru, zázraky v lékařství

Umělá inteligence může pomoci vytvářet orgány na míru, a to pro účely transplantace nebo dokonce předcházet stárnutí a nemocem. A co se týče lidské expanze ve vesmíru? Podle UI je to díky autonomnímu způsobu řízení kosmických lidí určitě možné.

Závěrem je ale nutno poznamenat, že je pochopitelně těžké předpovědět, jak přesně bude svět vypadat za 100 let.

Každopádně umělá inteligence bude hrát klíčovou roli v téměř všech aspektech našeho života. Bude na nás, abychom ji využili k naší vlastnímu prospěchu a k prospěchu celé planety.

Zdroj: BBC, Washington Post, Open AI

1 Komentář

1 Komentář

  1. Jií Kábrt

    12. září 2023 at 8:35

    Umělá inteligence je zaujatá, samozřejmě se líčí v tom nejlepším světě!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Novinky

Nejhorší povodně v historii země, Řecko zaznamenává miliardové škody. Jaká je aktuální situace?

Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?

Publikováno

dne

Řecko stále sužují velké povodně. Podle vládního mluvčího Pavlose Marinakise se jedná o největší záplavy, která tato země ve své historii zaznamenala. Kromě Řecka však záplavy zasáhly také Bulharsko a Turecko. Jaký je aktuální stav?

V Řecku jsou obyvatelé svědky největších přívalových dešťů v historii země. Alespoň takto o aktuální situaci hovoří vládní mluvčí Pavlos Marinakis, jehož slova citoval server CNN. Situace byla zejména v pátek vskutku tragická, když voda v postižených oblastech neustále stoupala.

S tím je bohužel spojený také počet obětí, když si povodně vyžádaly už deset lidských životů. Další čtyři lidé se pohřešují, uvedly v pátek večer řecké úřady. Ze zaplavených oblastí záchranáři ve vrtulnících a člunech evakuovali stovky lidí.

Záplavy ostatně zasáhly také Bulharsko a Turecko, ve všech třech zemích zahynulo kvůli povodním už dvaadvacet lidí. Řecké úřady uvedly, že v některých oblastech, v tomto případě v Aténách, spadl během pouhých 12 hodin dvojnásobek průměrných ročních srážek.

Přestože v pátek přívaly deště ustaly, voda po vylití řeky Pineios z břehů u města Larissa, jednoho z největších řeckých měst s přibližně 150 000 obyvateli, stále stoupala a v několika oblastech byla rovněž nařízena evakuace.

Do pátečního pozdního večera bylo podle informací řeckých úřadů zachráněno více než 2 500 obyvatel.

Do záchranných operací bylo celkově zapojeno přes jeden tisíc záchranářů a dvacet vrtulníků. Některé z nich musely být použity pro transport potravy a pitné vody, jež v zaplavených a aktuálně nedostupných oblastech nedostatek.

Zasažené zemědělské oblasti, škoda jde do miliard

Další negativní zprávou je, že povodně postihly velkou část regionu, kde se nacházela úrodná zemědělská půda. Jednou ze zasažených oblastí je například Pilion, ze které museli záchranáři tamní obyvatele evakuovat přes moře.

Podle odborníků by škody mohly přesáhnout 1 miliardu eur. To je v přepočtu na naši měnu téměř 24 a půl miliard korun. Pozitivní zprávou ale je, že záplavy v Řecku nezasáhly žádného z českých občanů.

Zdroj: CNN, AP News

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Pohyb dětí uvadá! Sport vs. esport aneb Jaká bude naše nová generace?

Fotbal je bezkonkurenčně nejpopulárnějším sportem současnosti. To platí i u nás, kde se fotbalu věnuje 28 % dětí, které aktivně dělají nějaký sport. Jenomže digitální éra může s nastupující mladou generací tento fakt velmi rychle změnit.

Publikováno

dne

Fotbal je bezkonkurenčně nejpopulárnějším sportem současnosti. To platí i u nás, kde se fotbalu věnuje 28 % dětí, které aktivně dělají nějaký sport. Jenomže digitální éra může s nastupující mladou generací tento fakt velmi rychle změnit.

Fotbal těží ze své jednoduchosti, málokterý sport můžete provozovat prakticky kdekoliv a v uvozovkách bez čehokoliv. Je tedy ideálním k porovnání s esportem. Oproti hokeji, tenisu a dalším sportům má kopaná v tomto neskonalou výhodu. I proto ji hraje ve více jak 200 zemích světa na 250 milionů lidí a těší se ze zájmu 3,5 miliardy fanoušků.

Kopaná se pak stala králem sportu v 90. letech a od té doby vše nabralo ohromný spád, především tedy v televizních právech. Díky těmto příjmům pak mohly kluby investovat miliardy a miliardy do nových stadionů, skautingu či například marketingu.

Nic ovšem neroste do nebes a není na věky. Experti se shodují, že vrchol příjmů z televizních práv v Premier League a několika dalších ligách byl v roce 2018. Je proto velmi reálné, že se bavíme o bodu zlomu a statistiky to potvrzují.

Dnes již dávají mladí lidé více přednost highlightům na místo sledování celého živého přenosu. Na 43 % lidí do 23 let se přitom nezajímá o žádný sport. A právě v tomto je největší nebezpečí fotbalu a sportu samotného.

Úpadku fotbalu pomohla nemálo i pandemie koronaviru, po níž už se mnoho aktivních lidí na hřiště nevrátilo a ubylo i fanoušků, kteří si našli novou zábavu. Tou je především esport, který dosáhl již v roce 2020 500 milionů fanoušků a do roku 2025 se tento počet podle průzkumů minimálně zdvojnásobí.

Takový TikTok pak tomuto postupnému úpadku aktuálně nejpopulárnějšího sportu výrazně pomůže. Stejně jako Spotify změnil svět hudby, sociální sítě mění sportovní svět, když lidé vyhledávají spíše vzrušující okamžiky jako jsou góly, fauly a zajímavé momenty, kterých v 90 minutách fotbalového utkání vidíte třeba 7. Mladá generace tak raději po konci utkání stráví 5 minut sledováním highlightů a určitých momentů namísto toho, aby sledovala celých 90 minut.

A to je právě problém pro mediální domy, které přímé přenosy vysílají. Méně diváků rovná se méně peněz pro ně a kluby, což povede k snížení nákladů na marketing a tím pádem úpadek celkové sledovanosti na úkor rostoucího esportu, který upřednostňuje čím dál více dětí.

Jenomže vše má i svoji stinnou stránku…

Sport je klíčový nejen pro fyzické zdraví dětí, ale i pro rozvoj jejich osobnosti. Učí se v něm fair-play i třeba fungování v kolektivu. Děti by proto měly od mala vidět, že pravidelný sport je běžnou součástí života. Na kroužcích se mohou naučit techniku, ale pozitivní vztah k aktivnímu pohybu mohou nejlépe získat doma. Například tím, že uvidí sportovat svoje rodiče – nebo i tím, že budou chodit cvičit společně,“ citoval server ruik.cz slova Miroslava Recha.

Zdroj: Athletic Interest, Martin J. Whitman School of Management at Syracuse University, Sports Browser, Ruik

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Obdivuhodné lidské tělo: Fakta a zajímavosti o našich tělech

Lidské tělo je bezesporu velmi pozoruhodné a přitahuje nejen vědce od nepaměti. To, že průměrný člověk má 206 kostí a žaludeční šťávy umí rozpustit žiletku, možná víte. Abyste ovšem měli ještě více znalostí a z fleku jste strčili do kapsy i kdejakou chodící encyklopedii, přinášíme vám několik faktů a zajímavostí, o kterých jste určitě neměli ani tušení.

Publikováno

dne

Lidské tělo je bezesporu velmi pozoruhodné a přitahuje nejen vědce od nepaměti. To, že průměrný člověk má 206 kostí a žaludeční šťávy umí rozpustit žiletku, možná víte. Abyste ovšem měli ještě více znalostí a z fleku jste strčili do kapsy i kdejakou chodící encyklopedii, přinášíme vám několik faktů a zajímavostí, o kterých jste určitě neměli ani tušení.

Začneme zlehka, abychom moc nepřehřáli mozek, jehož příkon je 12-25 wattů a z 80 % ho tvoří voda. Zároveň mozek necítí bolest, ačkoliv v něm rozpoznáváme signály bolesti. Bez přísunu kyslíku přežije 3-6 minut a pokud byste jeho povrch narovnali, vypadal by asi jako povlak na polštář.

Vaše oči mrknou přibližně 20× za minutu, uši vám nikdy nepřestanou růst, nedýcháte oběma nosními dírkami zároveň a za svůj život se vám vytvoří přibližně 40 000 litrů slin. Lidské tělo má něco kolem 2,5 milionů potních pórů, každý měsíc vyloučí plnou vanu moči a vaše jednodenní prdění by naplnilo narozeninový balónek.

Proč nám kručí v břiše?

Určitě znáte nepříjemné kručení v břiše, pomocí kterého poznáte, že máte hlad. Tomuto jevu se říká borborygmus a vzniká při pohybech střevních plynů, které se postupně přemisťují a vydávají tento specifický zvuk. Tyto plyny však nejsou ničím jiným než spolykaným vzduchem, který jsme spolkli spolu s jídlem, a tak kručení můžeme pociťovat hned po snědení guláše se šesti, aniž bychom měli hlad.

V prstech nejsou svaly

Ač se zdá, že máme silné svalnaté prsty, které umí unést tašku, otevřít zavřenou sklenici nebo podržet těžké dveře, ve skutečnosti mají na těchto výkonech zásluhu šlachy a kosti spolu se svaly v dlaních a samozřejmě paže a další části lidského těla. Samotné prsty žádné svaly nemají.

Horské dráhy mohou pohnout vašimi orgány

Kdo už někdy jel na horské dráze, určitě zažil pocit, že se v něm všechno hýbe a po výstupu měl žaludek na vodě. Konkrétně mozek, srdce, oči nebo cévy se opravdu mohou díky rychlosti, které dráha dosahuje, hýbat. Ale nemusíte se bát, pokud jste zdravý jedinec, po výstupu vám může být tak maximálně trošku nevolno.

Mrkáme nejen kvůli zvlhčení očí

Možná jste si mysleli, že mrkání je něco, co děláme pro udržení vlhkosti očí nebo aby se nám do nich neprášilo. Ve skutečnosti umí mrkání ještě něco jiného. Vědci z Washingtonské univerzity zjistili, že mrkání zlepšuje pozornost a poskytuje tělu čas na obnovu energie. Teoreticky je to takový mikrospánek.

Střeva mají vlastní mozek

Znáte pocit motýlků v břiše, třeba před prvním rande nebo před důležitou zkouškou? Tento pocit způsobuje síť neuronů, která lemuje střeva, a právě ta se označuje jako druhý mozek. Střeva se tak nestarají jen o trávení, ale mají své reflexy, smysly a jsou propojené s nervovým systémem.

Jedinečný otisk jazyka

To, že máme každý originální otisk prstu, jistě víte. A podle vědců z Thai Moogambigai Dental College to platí i pro jazyk. Vědci zjistili, že lze srovnat tvar (dlouhý, krátký, úzký, široký) a strukturu (rýhy, vrásky) pomocí zařízení na snímání obrazu jazyka. Kdo ví, třeba se jednou budeme jazykem legitimovat.

Máme více než 5 smyslů

Už malé děti se učí, že mezi smysly patří zrak, čich, chuť, hmat a sluch, ale co takové vnímání prostoru, bolesti, smysl pro rovnováhu, pro vnímání teploty těla a okolí nebo smysl pro čas? Smyslů tak máme ve skutečnosti více a nejen pověstný šestý smysl určitě existuje.

Zdroj: penguin.co.uk, bestlifeonline.com, purple.com

Pokračovat ve čtení

Oblíbené