Spojte se s námi


Novinky

Evropská unie zahájila přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií

Evropská unie oficiálně zahájila přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Publikováno

dne

Evropská unie oficiálně zahájila přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Vstup Severní Makedonie a Albánie do Evropské unie konečně začíná nabírat reálných rozměrů. Jak uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, EU se státy zahájila přístupová jednání.

Na tomto se dohodla po jednání s premiéry obou zemí a rovněž i s českým předsedou vlády Petrem Fialou. Právě Fiala sehrává v debatě s představiteli obou zemí důležitou roli vzhledem k aktuálnímu českému předsednictví.

Pro oba státy to znamená velký pokrok co se týče procesu jejich přístupů do Evropské unie. Již nyní musely přijmout některá opatření v oblastech boji s korupcí, nezávislosti médií a obecně vlády práva, aby s nimi EU začala oficiálně jednat o přístupu.

Ursula von der Leyenová ocenila jak práci obou balkánských států, tak i toho českého. Vyzdvihla, že přístupová jednání začínají za českého předsednictví s tím, že Česká republika přístupy těchto zemí do EU dlouhodobě podporuje.

Premiér Petr Fiala po debatě podpořil snahy Severní Makedonie a Albánie o vstup do EU. Dle něj mají obě země v Evropě budoucnost a jejich integrace posílí i celou Evropskou unii.

Pro obě země jde o velký okamžik. Severní Makedonie je například kandidátem již 17 let a vlivem odporu některých členských zemí se až nyní dostala do fáze přístupových jednání. Ty však také mohou v případě komplikací trvat několik let.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Oblíbené