Spojte se s námi


Novinky

Evropská unie by měla zvážit povinné očkování, říká předsedkyně Evropské komise

Publikováno

dne

Pandemie koronaviru opět nabírá na síle a společnost v celé Evropě je rozdělena. Někteří volají po zodpovědnosti a povinném očkování, jiní zase zastávají svou svobodu a možnost očkování odmítnout. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si myslí, že by EU měla povinnou vakcinaci zvážit.

Povinné očkování proti koronaviru se stává čím dál větším tématem. Některé státy v Evropské unii jej pomalu hodlají zavádět, jiné se tento krok zdráhají udělat. Důvodem je až příliš rozdělená společnost.

V mnoha státech probíhají protesty a demonstrace proti povinné vakcinaci a jednotlivým vládám se nedaří občanům dostatečně vysvětlit pozitivní dopady očkování.

Dle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové by měla Evropská unie pomalu začít zvažovat povinné očkování pro všechny. Jejím argumentem je šíření vysoce nakažlivé mutace omikron.

„Máme vakcíny, které zachraňují životy, jenže ne všude je adekvátně využívají. A to za velkou cenu. Mělo by se minimálně vážně diskutovat o povinném očkování v celé EU,“ nechala se slyšet pro The Guardian.

Současně však Von der Leyenová uznává, že by EU neměla členské státy k povinnému očkování nutit.

Jako první zavedlo povinné očkování pro všechny obyvatele Rakousko. V Řecku se rozhodli pro povinnou vakcinaci všech občanů starších 60 let.

Podobnou cestou jako Řecko se chce vydat i Česká republika. Připravuje se vyhláška, která nařídí povinné očkování nejen lidem nad 60 let, ale také policistům, vojákům a zdravotníkům.

Zdroj: The Guardian, Prima CNN

Oblíbené