Spojte se s námi


Ekonomika

Domácnosti od úterý obdrží 5 000 korun na dítě

Publikováno

dne

Jednorázový příspěvek na pomoc rodinám ve výši 5 000 Kč se začne vyplácet již toto úterý 26. července 2022. Vláda tak chce pomoci rodinám v energetické krizi a s rostoucí inflací. Výše příspěvku bude vyplácena za dítě do 18 let. Vládní návrh schválila v červnu sněmovna.

Pokud pobíráte příspěvky na dítě/děti, tato kompenzace vám bude vyplacena automaticky a to již od 26. července. Ostatní rodiny si musí o příspěvek nejdříve zažádat. Příjem žádostí by měl být spuštěn až během srpna. Žádat budete moci buď elektronicky, osobně na pobočkách Úřadů práce nebo v kontaktních místech Czech POINT.

Elektronický formulář najdete na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí. K vyplnění formuláře a následnému odeslání se budete muset prokázat elektronickou identitou občana, což je například elektronický podpis nebo bankovní identita.

Příspěvek domácnostem bude vyplácet Úřad práce složenkou nebo bezhotovostním převodem peněz na účet. Příspěvek se ale nebude danit.

Nárok na něj mají rodiče zaměstnaní i nezaměstnaní, OSVČ, pěstouni a rodiče na mateřské či rodičovské dovolené. Nárok budou mít i ti rodiče, kteří do konce roku 2022 příchod potomka teprve očekávají. Dále cizinci, kteří v České republice dlouhodobě žijí a pracují.

Splnit však musí podmínky společné domácnosti s dítětem, věku dítěte, dítě musí mít trvalý pobyt a bydliště v ČR a také prokázat požadovanou výši příjmů. Domácnosti totiž musí doložit výdělek do 1 milionu Kč hrubého za minulý kalendářní rok. Příjem se bude kontrolovat na základě daňového přiznání za rok 2021.

Zdroj: Irozhlas, Novinky, Ministerstvo práce a sociálních věcí

Oblíbené