Spojte se s námi


Novinky

Dohoda je blízko. Její návrh by měl být připraven pro Putina se Zelenským

Jednání Ruska a Ukrajiny ohledně příměří se měla za poslední dny o poznání posunout. Nyní by měl být připraven návrh dohody, který by měli projednat prezidenti obou zemí.

Publikováno

dne

Jednání Ruska a Ukrajiny ohledně příměří se měla za poslední dny o poznání posunout. Nyní by měl být připraven návrh dohody, který by měli projednat prezidenti obou zemí.

Po prvotním zmaru, kdy jednání uskutečněná krátce po začátku invaze nepřinášela žádný výsledek, se zdá, že příměří je každým dnem blíže. Zástupci obou stran si jednání pochvalují a označují je jako konstruktivní.

Jak uvedl server Novinky, zástupci obou zemí navíc měly podle ukrajinského vyjednavače Davyda Arachamiji dojít ke kompromisu. To znamená návrh dohody, který by nyní spolu měli projednat oba prezidenti.

Při posledním jednání, které se uskutečnilo v pátek, ruská strana svému protějšku potvrdila přijetí ukrajinského návrhu dohody a uvedla, že jej předá Vladimiru Putinovi. Další setkání by se mělo odehrát během příštího týdne na neutrální půdě v Istanbulu.

Jak uvedl ukrajinský vyjednavač, Rusko má jediný problém s otázkou Krymu. „Rusko dalo oficiální odpovědi na všechny postoje, což znamená, že akceptovali ukrajinskou pozici s výjimkou otázky Krymu,” uvedl Arachamija.

Jednání o příměří by se však nemělo na otázce Krymu zaseknout. Ukrajinský prezident Zelenskyj již dříve uvedl, že je ochoten o Krymu s Ruskem jednat za předpokladu, že zavládne na Ukrajině mír. Krym by tak neměl být nepřekonatelným ukrajinským požadavkem k příměří, nýbrž by o něm mělo s Ruskem jednat až po skončení války.

Zdá se tak, že se jednání posunulo do bodu, kdy se spolu setkají prezidenti obou zemí. Vyjednavači tak mají připravené a schválené otázky, které budou spolu Zelenskyj s Putinem probírat. Nyní jsou tak na tahu hlavní představitelé obou zemí.

Zdroje: Novinky, ČT 24, iDNES

Oblíbené