Spojte se s námi


Novinky

Dobrá zpráva pro vodáky. Sněmovna podpořila toleranci omezeného množství alkoholu při splouvání řek

Publikováno

dne

Rozum zvítězil, radují se vodáci. Poslanecká sněmovna totiž podpořila návrh na toleranci omezeného množství alkoholu při splouvání vybraných úseků řek. Našli se však i odpůrci tohoto návrhu.

Páteční jednání sněmovny zahájila minuta ticha na památku zesnulé britské panovnice Alžběty II., jež zemřela ve čtvrtek odpoledne ve věku 96 let. Poté se začalo jednat a hlasovat o několika věcech.

Jedním z bodů, které se řešily, byla tolerance alkoholu při splouvání řek. Návrh, podle nějž by vodáci mohli bez hrozby pokuty plout po řekách s půl promile alkoholu, dostal od poslanců zelenou. Projednávat jej bude ještě Senát.

Tolerance půl promile alkoholu bude platit pro vůdce malých plavidel. Půl promile alkoholu odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína, jednomu dvanáctistupňovému pivu či dvěma desetistupňovým pivům.

Podle návrhu by tolerance platila pouze pro vymezené úseky, kde nehrozí velký provoz. Podobný návrh poslanci řešili už před třemi lety, nicméně tehdy jeho schválení nedopadlo.

„Tolerancí půl promile z nikoho nesnímáme zodpovědnost,“ cituje ministra dopravy Martina Kupku (ODS) server ČT24. Spoluautor návrhu Vojtěch Munzar (ODS) jej doplnil se slovy, že se nejedná o „generální pardon pro opilce“, ale o ochranu těch, kteří to s alkoholem nepřehánějí.

Poslanec Martin Exner (STAN) ovšem návrh konfrontoval s realitou, že alkohol vodáci používají bez omezení zákaz nezákaz. V létě prý sjížděl Vltavu a opilých vodáků viděl několik, přičemž nikde neviděl kontroly.

„Pokud napíšeme takový zákon a nebudeme ho vymáhat, tak jenom zaplevelíme náš právní řád,“ říká Exner. Doplnil jej Vladimír Zlínský (SPD), jenž rovněž varoval, že i nyní jezdí někteří vodáci značně opilí a ohrožují tak ostatní.

Zdroj: ČT24, Piráti, ČTK

Oblíbené