Spojte se s námi


Novinky

Do rodné země se vrátila pouze na dovolenou, za používání Twitteru však byla Saúdská Arabka odsouzena k dlouhému pobytu ve vězení

Publikováno

dne

Režim v Saúdské Arábii je nemilosrdný. To nyní pocítila 34letá Salma Šihábová, která byla odsouzena k velmi dlouhému pobytu ve vězení kvůli používání Twitteru. Případ zmapoval britský plátek The Guardian

Salma Šihábová je matkou dvou dětí. Ve 34 letech studuje ve Velké Británii na univerzitě v Leedsu. Na další studium a život na svobodě však už může prakticky zapomenout.

V Británii totiž používala sociální síť Twitter. Na té sledovala účty disidentů a aktivistů, kteří nesouhlasí s režimem v Saúdské Arábii, odkud Šihábová pochází.

Když se vrátila do své rodné vlasti, kde chtěla strávit dovolenou, byla odsouzena ke 34 letům ve vězení. Původní rozsudek byl přitom značně nižší. Kvůli používání Twitteru „k vyvolávání veřejných nepokojů a destabilizace občanské a národní bezpečnosti“ si měla odsedět tři roky.

Odvolací soud ovšem v pondělí vynesl výše zmíněný rozsudek. Státní zástupce totiž soud žádal, aby vzal v potaz i další údajné trestné činy.

Zajímavostí jest, že rozsudek vynesl saúdskoarabský soud pro terorismus. Navíc jen několik týdnů poté, co zemi navštívil americký prezident Joe Biden.

Šihábová se stala příkladem toho, jak se korunní princ Muhammad bin Salmán snaží zaměřit na uživatele Twitteru. Ten přitom prostřednictvím saúdského státního investičního fondu kontroluje významný podíl této sociální sítě.

34letá žena měla na Twitteru téměř 2600 sledujících. Občas sdílela i tweety disidentů žijících v exilu. V Británii studovala od roku 2018 nebo 2019. Věnovala se doktorskému studiu. Do Británie chtěla přivézt své děti i svého manžela.

Zdroj: The Guardian, Press TV

Oblíbené