Spojte se s námi

Novinky

Dnes je přesně 25 let od senzačního finálového zápasu v Naganu

22. února 1998 česká hokejová reprezentace šokovala sportovní svět, když ve finále olympijských her v Naganu porazila reprezentaci Ruska 1:0 a získala tak senzační zlaté medaile. Tento turnaj je dodnes považován za nejlepší turnaj v historii českého sportu.

Publikováno

dne

Čeští hokejisté odlétali do Nagana bez větších očekávání a rozhodně nebyli bráni za jednoho z favoritů na celkové zlato. Vždyť poprvé v historii se kvůli olympijskému turnaji přerušovala soutěž NHL, a tak do Nagana odcestovaly ty největší hvězdy světového hokeje.

Obrovskými favority turnaje tak byly reprezentace Kanady a Spojených států. Těmto zemím mělo sekundovat Rusko. Soupisky těchto týmů byly nabité největšími hvězdami.

Česká reprezentace vstoupila do turnaje dobře, když do play off postoupila ze druhého místa. Ve skupině nestačila jen na ruský výběr, naopak si poradila například s Finskem, které nakonec obsadilo celkové třetí místo.

Los ale nebyl pro české hokejisty příliš přívětivý, když ve čtvrtfinále schytali reprezentaci Spojených států. Fantastická druhá třetina ale rozhodla o výhře české reprezentace, která USA přehrála 4:1 a postoupila do semifinále.

V něm Česko narazilo na favority z Kanady. Za soupeře tehdy nastupovaly hvězdy jako Ray Bourque, Eric Lindros, Theoren Fleury, Brendan Shanahan nebo Wayne Gretzky. České reprezentaci, jako po celý turnaj, výrazně pomohl svým výkonem brankář Dominik Hašek, jenž dotáhl zápas až do samostatných nájezdů.

V nich byl z české strany úspěšný Robert Reichel, a když poté Hašek všechny kanadské střelce vychytal, propukla na české lavičce radost z postupu do finále turnaje století. Od historického zlata Česko dělila jen výhra nad Ruskem.

I Rusko ale mělo na turnaji velice silný tým a musela se tak blýsknout česká obrana v čele s brankářem Dominikem Haškem. K výhře české reprezentace tak nakonec stačil jeden přesný zásah Petra Svobody ze třetí třetiny.

Parta kolem Dominika Haška, Jaromíra Jágra, Vladimíra Růžičky, Roberta Reichela nebo Petra Svobody během turnaje doslova pobláznila Českou republiku. Celý národ u televize sledoval fantastickou cestu hokejistů celým turnajem a oslavy po příletu hokejistů trvaly několik měsíců.

Zdroje: Aktuálně