Spojte se s námi


Zajímavosti

Dědičnost: Jak funguje a co dědíte po matce a co po otci?

Dědičnost je velmi zajímavé téma, nad kterým někdy uvažoval snad každý. Ať už ve spojení toho, co jste zdědili po rodičích, anebo toho, co zdědí vaše děti po vás. V tomto článku se dozvíte, jak dědičnost funguje, a jaké geny se dědí po matce, a jaké po otci. Některé znaky vás mohou opravdu překvapit.

Publikováno

dne

Dědičnost je velmi zajímavé téma, nad kterým někdy uvažoval snad každý. Ať už ve spojení toho, co jste zdědili po rodičích, anebo toho, co zdědí vaše děti po vás. V tomto článku se dozvíte, jak dědičnost funguje a jaké geny se dědí po matce a jaké po otci. Některé znaky vás mohou opravdu překvapit.

Genetika je složitá věda a možná vám ne všechny geny dávají u vašich dětí, nebo u vás samotných, smysl. Existují však tři hlavní způsoby, jakými se geny po rodičích dědí.

Jak dědičnost vlastností funguje?

Zajímá vás, jak je možné, že má vaše dítě modré oči, i když vy i druhý rodič máte zelené? Může za to recesivní gen. Pokud ho mají v sobě oba rodiče, pak se projeví i u dítěte. To znamená, že stačí, aby oba rodiče měli v genech modré oči, i když sami modré oči nemají, a modrooké dítě je na světě.

Dalším způsobem dědičnosti je dominantní gen. Pokud tento gen zdědíte, bude se u vás daná věc vyvíjet. Například pokud jsou dominantním znakem rodiče hnědé oči, pak je budete mít nejspíše i vy (nebo vaše děti). Poslední možností dědičnosti jsou znaky vázané na chromozom X, které se nacházejí pouze na tomto chromozomu a dědí se prostřednictvím matky.

A nyní se pojďme podívat na to, co se dědí po matce a co po otci.

Dědičnost po matce

Mitochondriální DNA

Za spoustu dědičných vlastností a genů může právě mitochondriální DNA, která se dědí po matce. Pokud dojde k mutaci nebo defektu v mitochondriální DNA, mohou se u dětí objevit různá onemocnění. Tato mutace může mít vliv ale i na rychlost stárnutí, a s tím související výskyt vrásek a šedých vlasů.

Tělesné znaky

Máte pevné a krásné vlasy? Nebo naopak jemné a křehké? Tyto rysy související s vlasy, jako je barva, struktura a linie vlasů, se dětí po matce. Dalšími fyzickými znaky zděděné po matce jsou třeba kůže a křečové žíly.

Načasování menstruace a menopauzy

I když to není pravidlem, dcery obvykle začnou menstruovat ve stejném věku jako jejich matky. Stejné je to pak i s nástupem menopauzy. Celkový nástup puberty však můžete zdědit po otci. O tom si povíme níže.

Spánkový režim

Vaše spánkové návyky mohou být totožné s těmi vaší matky. Pokud matka trpí nespavostí, dítě má tendenci usínat později a méně spát.

Levorukost

Geny, které mohou za levorukost, jsou velmi komplikované. Pokud je otec levák, existuje malá šance, že jeho dítě bude také levák. Větší šance je ovšem u matek. U matky levačky se tato možnost exponenciálně zvyšuje. Pokud jsou leváci oba rodiče, bude levákem s velkou pravděpodobností i dítě.

Dědičnost po otci

Výška

Je větší šance, že bude dítě vysoké po otci než po matce. Záleží samozřejmě na genetice obou rodičů, ale výška otce pravděpodobněji ovlivní výšku dítěte.

Ďolíčky ve tvářích

Líbí se vám na druhých lidech ďolíčky ve tvářích, které se vytvoří při úsměvu? Ve skutečnosti je tato roztomilost obličejovou deformací, která se dědí většinou po otci, jelikož se jedná o dominantní znak.

Otisky prstů

Každý otisk prstu je originální, to je pravda. Ale mezi genetické znaky zděděné po otci patří i genetická složka otisků prstů. Otisky sice nebudou naprosto stejné, mohou však být velmi podobné.

Rty

Geny otce ovlivní strukturu a velikost rtů u dítěte. Plné rty jsou dominantním znakem, se kterým se rodí děti, pokud má stejné rty i jejich otec.

Specifické kýchání

Specifickým kýcháním máme na mysli fotický kýchací reflex, který se projevuje kýcháním při pohledu do jasného světla. Pokud má otec tento reflex, pak ho zdědí i jeho potomci.

Mezera mezi zuby

Dalším tělesným znakem zděděným po otci je mezera mezi zuby. Existuje totiž gen, který tuto mezeru určuje. Jestli má tedy otec typickou mezeru mezi zuby, pak ji s velkou pravděpodobností bude mít i jeho dítě.

Pohlaví

Toto je snad nejklíčovější věc, kterou určuje otec. Muži mají chromozomy XY, zatímco ženy XX. Pokud tedy dojde k párování chromozomů XX, bude mít pár holčičku, a pokud k XY, pak to bude kluk. Studie zveřejněná v časopise Evolutionary Biology dokonce odhalila, že pokud má muž více bratrů, je větší pravděpodobnost, že bude mít syny, a pokud má více sester, pak bude mít pravděpodobně dcery.

Nástup puberty

Zatímco jsme zmínili, že příchod menstruace a menopauzy ovlivňují geny matek, nástup puberty má na svědomí otec. Jedná se o typické znaky puberty, jakými je akné nebo mutování hlasu. Pokud jste tedy začali dospívat brzy (u dívek před 8. rokem, u chlapců před 9. rokem), může to být způsobeno právě geny otce.

Zajímavostí na závěr je, že ženy dědí 50 % DNA od každého z rodičů, muži však dědí přibližně 51 % od matky a pouze 49 % od otce.

Zdroje: medicinenet.com, rd.com, parenting.firstcry.com

Oblíbené