Spojte se s námi


Zajímavosti

Dědičnost: Jak funguje a co dědíte po matce a co po otci?

Dědičnost je velmi zajímavé téma, nad kterým někdy uvažoval snad každý. Ať už ve spojení toho, co jste zdědili po rodičích, anebo toho, co zdědí vaše děti po vás. V tomto článku se dozvíte, jak dědičnost funguje, a jaké geny se dědí po matce, a jaké po otci. Některé znaky vás mohou opravdu překvapit.

Publikováno

dne

Dědičnost je velmi zajímavé téma, nad kterým někdy uvažoval snad každý. Ať už ve spojení toho, co jste zdědili po rodičích, anebo toho, co zdědí vaše děti po vás. V tomto článku se dozvíte, jak dědičnost funguje a jaké geny se dědí po matce a jaké po otci. Některé znaky vás mohou opravdu překvapit.

Genetika je složitá věda a možná vám ne všechny geny dávají u vašich dětí, nebo u vás samotných, smysl. Existují však tři hlavní způsoby, jakými se geny po rodičích dědí.

Jak dědičnost vlastností funguje?

Zajímá vás, jak je možné, že má vaše dítě modré oči, i když vy i druhý rodič máte zelené? Může za to recesivní gen. Pokud ho mají v sobě oba rodiče, pak se projeví i u dítěte. To znamená, že stačí, aby oba rodiče měli v genech modré oči, i když sami modré oči nemají, a modrooké dítě je na světě.

Dalším způsobem dědičnosti je dominantní gen. Pokud tento gen zdědíte, bude se u vás daná věc vyvíjet. Například pokud jsou dominantním znakem rodiče hnědé oči, pak je budete mít nejspíše i vy (nebo vaše děti). Poslední možností dědičnosti jsou znaky vázané na chromozom X, které se nacházejí pouze na tomto chromozomu a dědí se prostřednictvím matky.

A nyní se pojďme podívat na to, co se dědí po matce a co po otci.

Dědičnost po matce

Mitochondriální DNA

Za spoustu dědičných vlastností a genů může právě mitochondriální DNA, která se dědí po matce. Pokud dojde k mutaci nebo defektu v mitochondriální DNA, mohou se u dětí objevit různá onemocnění. Tato mutace může mít vliv ale i na rychlost stárnutí, a s tím související výskyt vrásek a šedých vlasů.

Tělesné znaky

Máte pevné a krásné vlasy? Nebo naopak jemné a křehké? Tyto rysy související s vlasy, jako je barva, struktura a linie vlasů, se dětí po matce. Dalšími fyzickými znaky zděděné po matce jsou třeba kůže a křečové žíly.

Načasování menstruace a menopauzy

I když to není pravidlem, dcery obvykle začnou menstruovat ve stejném věku jako jejich matky. Stejné je to pak i s nástupem menopauzy. Celkový nástup puberty však můžete zdědit po otci. O tom si povíme níže.

Spánkový režim

Vaše spánkové návyky mohou být totožné s těmi vaší matky. Pokud matka trpí nespavostí, dítě má tendenci usínat později a méně spát.

Levorukost

Geny, které mohou za levorukost, jsou velmi komplikované. Pokud je otec levák, existuje malá šance, že jeho dítě bude také levák. Větší šance je ovšem u matek. U matky levačky se tato možnost exponenciálně zvyšuje. Pokud jsou leváci oba rodiče, bude levákem s velkou pravděpodobností i dítě.

Dědičnost po otci

Výška

Je větší šance, že bude dítě vysoké po otci než po matce. Záleží samozřejmě na genetice obou rodičů, ale výška otce pravděpodobněji ovlivní výšku dítěte.

Ďolíčky ve tvářích

Líbí se vám na druhých lidech ďolíčky ve tvářích, které se vytvoří při úsměvu? Ve skutečnosti je tato roztomilost obličejovou deformací, která se dědí většinou po otci, jelikož se jedná o dominantní znak.

Otisky prstů

Každý otisk prstu je originální, to je pravda. Ale mezi genetické znaky zděděné po otci patří i genetická složka otisků prstů. Otisky sice nebudou naprosto stejné, mohou však být velmi podobné.

Rty

Geny otce ovlivní strukturu a velikost rtů u dítěte. Plné rty jsou dominantním znakem, se kterým se rodí děti, pokud má stejné rty i jejich otec.

Specifické kýchání

Specifickým kýcháním máme na mysli fotický kýchací reflex, který se projevuje kýcháním při pohledu do jasného světla. Pokud má otec tento reflex, pak ho zdědí i jeho potomci.

Mezera mezi zuby

Dalším tělesným znakem zděděným po otci je mezera mezi zuby. Existuje totiž gen, který tuto mezeru určuje. Jestli má tedy otec typickou mezeru mezi zuby, pak ji s velkou pravděpodobností bude mít i jeho dítě.

Pohlaví

Toto je snad nejklíčovější věc, kterou určuje otec. Muži mají chromozomy XY, zatímco ženy XX. Pokud tedy dojde k párování chromozomů XX, bude mít pár holčičku, a pokud k XY, pak to bude kluk. Studie zveřejněná v časopise Evolutionary Biology dokonce odhalila, že pokud má muž více bratrů, je větší pravděpodobnost, že bude mít syny, a pokud má více sester, pak bude mít pravděpodobně dcery.

Nástup puberty

Zatímco jsme zmínili, že příchod menstruace a menopauzy ovlivňují geny matek, nástup puberty má na svědomí otec. Jedná se o typické znaky puberty, jakými je akné nebo mutování hlasu. Pokud jste tedy začali dospívat brzy (u dívek před 8. rokem, u chlapců před 9. rokem), může to být způsobeno právě geny otce.

Zajímavostí na závěr je, že ženy dědí 50 % DNA od každého z rodičů, muži však dědí přibližně 51 % od matky a pouze 49 % od otce.

Zdroje: medicinenet.com, rd.com, parenting.firstcry.com

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Novinky

Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Publikováno

dne

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Hledání života mimo Zemi

Začněme zkoumáním faktorů, které podporují myšlenku, že ve vesmíru nejsme sami. V průběhu let minulých už vědci podnikli mnoho astronomických pozorování, načež vědeckých poznatků naznačujících existenci exoplanet, které by mohly mít vhodné podmínky pro život je několik.

Zajímavým faktem také je, že naše galaxie Mléčná dráha podle zpráv NASA obsahuje hned miliardy planet, přičemž už podle logiky věci je tedy téměř na 100 procent jisté, že ve vesmíru nejsme sami.

Různé studie pak poukazují na to, že by na některých z nich mohla být voda v kapalném stavu, což je klíčový prvek pro existenci života, jak ho známe.

V kontextu toho, že v rámci současného vědění má být dle NASA pouze v pozorovatelném vesmíru zhruba 200 miliard galaxií, ve kterých by se mohlo vyskytovat několik takových planet, je tedy spíše otázkou, na jaké úrovni daná civilizace je, než-li to, zda jsme ve vesmíru skutečně sami.

Fermiho paradox a absence kontaktu

Na druhé straně tu máme Fermiho paradox, který se zabývá otázkou: „Kde jsou všichni?“ S ohledem na to, jak obrovský je vesmír by se očekávalo, že bychom už mohli zahlédnout nějaké známky mimozemské civilizace nebo alespoň detekovat signály jejich existence.

Absence jakýchkoli definitivních důkazů však vyvolává otázku, proč jsme se s nimi dosud nesetkali.

Názor umělé inteligence

Z vědeckého hlediska nelze jednoznačně říci, zda jsme ve vesmíru skutečně sami. Je mnoho faktorů, které skutečně naznačují možnost existence života jinde v kosmu.

Objevy exoplanet, které se nacházejí v obyvatelných zónách svých hvězd, kde existují voda či chemické složky potřebné pro život, jsou jedny z mnoha prvků, které podporují myšlenku existence mimozemského života.

„Na základě stávajícího vědeckého poznání bych se sklonil k myšlence, že ve vesmíru pravděpodobně nejsme úplně sami, ale opět je důležité zdůraznit, že to není zaručená odpověď,“ napsala umělá inteligence, tedy chatbot společnosti Open AI.

„Tohle vše je pouze začátkem diskuse a představuje to některé z hlavních myšlenek spojených s tématem existence života mimo Zemi. Skutečná odpověď na tuto otázku může být ještě mnohem složitější a vyžaduje další vědecké zkoumání a technologické inovace,“ uvedl ještě chatbot.

Zdroje: NASA, American Scientist, Open AI

Pokračovat ve čtení

Oblíbené