Spojte se s námi


Auta

Co dělat, když se na dálnici dostanete do protisměru?

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších situací, která může v silničním provozu nastat. Vzhledem k vysoké rychlosti všech aut je vozidlo jedoucí v protisměru obrovský problém. Jak tuto situaci správně vyřešit?

Publikováno

dne

Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších situací, která může v silničním provozu nastat. Vzhledem k vysoké rychlosti všech aut je vozidlo jedoucí v protisměru obrovský problém. Jak tuto situaci správně vyřešit?

Je více než pravděpodobné, že se do této situace v životě nedostanete. Nicméně stát se to může, o čemž svědčí dopravní statistiky. Auto jedoucí v protisměru je policii nahlášeno několikrát do měsíce.

Mezi tyto případy se samozřejmě řadí opilí řidiči nebo ti, kteří na dálnici najeli špatně kvůli své nepozornosti. Například kvůli užívání mobilního telefonu během jízdy.

Ne pokaždé je ale vina stoprocentně na samotném řidiči. Na některých silnicích je totiž dopravní značení tak zmatečné a nepřehledné, že vše může dopadnout i špatným nájezdem na dálnici. Navíc, pokud řidič jede na daném úseku vůbec poprvé v životě.

Pokud na dálnici uvidíte auto v protisměru, ihned zbystřete a zorientujte se. Až se ujistíte, že vy jedete správně, zavolejte linku 158 a nahlaste toto vozidlo včetně jeho přibližné polohy. Rozhodně nespoléhejte, že jej někdo nahlásil před vámi.

Informace o vozidle jedoucím v protisměru by se měla objevit i na informačních tabulích na dálnici. Pokud takovou informaci uvidíte, ihned se zařaďte do pravého pruhu. S velkou pravděpodobností totiž auto pojede právě ve vašem levém jízdním pruhu.

Větším problémem ale je, pokud dojdete k tomu, že právě vy se nacházíte v protisměru. V tomto případě musíte začít ihned jednat. Zpomalte a ihned své vozidlo nasměrujte ke kraji, kde jej bezpečně zastavte. Nezapomeňte, že odstavný pruh bude z vašeho pohledu nezvykle vlevo.

Vozidlo nasměrujte co nejvíce ke svodidlům a zapněte výstražná světla. Snažte se, abyste byli co nejvíce vidět, proto můžete použít také blikání dálkových světel. Dále pak vystupte a v bezpečí zavolejte na linku 158. V žádném případě se nepokoušejte otáčet.

Při hovoru s operátorem se pokuste co nejpřesněji určit svoji polohu. Pomoci vám mohou kilometrovníky, podle kterých se mohou policisté dobře zorientovat. Po svém příjezdu policisté zastaví dopravu a umožní vám bezpečně dálnici opustit.

Zdroj: Garáž

Oblíbené