Spojte se s námi


Cestování

Chcete ušetřit na cestování? Začněte plánovat včas, informace si zjišťujte u místních

“Low-budget” cestování nemusí nutně znamenat snižování kvality vašeho výletu a vašich zážitků. Naopak, může to být cesta k autentičtějším zážitkům a většímu propojení s místní kulturou a lidmi. V tomto článku se podíváme na pár ověřených tipů, jak cestovat s nižším rozpočtem.

Publikováno

dne

“Low-budget” cestování nemusí nutně znamenat snižování kvality vašeho výletu a vašich zážitků. Naopak, může to být cesta k autentičtějším zážitkům a většímu propojení s místní kulturou a lidmi. V tomto článku se podíváme na pár ověřených tipů, jak cestovat s nižším rozpočtem.

Začněte plánovat včas

Pokud se jedná o vaši první velkou cestu za hranice, je pravděpodobné, že začnete s přípravami brzo. To je dobře. Čím dříve začnete, tím více času máte na ušetření peněz. Ceny zájezdů, letenek a ubytování rostou a klesají zároveň s poptávkou a tento cyklus se mění s tím, jak se blíží termín vaší cesty.

Včasné plánování vám dává nejlepší šanci najít zlevněné hotelové pokoje, levnější letenky
a další levnější aktivity. Ačkoli hledání s velkým předstihem vám nutně nezajistí nejlepší ceny (jak jsme již zmínili, jde o cyklus), sledování cen vám umožní po nich skočit a rezervovat si je, jakmile klesnou.

Ubytování

Zde je dobré hledat alternativy k tradičním hotelům, kde ceny bývají samozřejmě vyšší. 

Hostely, AirBnB, nebo couchsurfing mohou nabídnout nejen levnější varianty ubytování, ale také příležitost poznat místní obyvatele a jejich způsob života. A i zde platí zásada, že se vyplatí rezervovat si ubytování s dostatečným předstihem.

Cestujte mimo hlavní sezónu

Dalším skvělým způsobem, jak ušetřit, je vyrazit na cestu mimo hlavní sezónu. Každá destinace má období nejvyšší poptávky, během kterého jsou ceny nadsazené.

To se týká letenek, hotelů, výletů a dokonce i stravování, což ztěžuje cestování s omezeným rozpočtem. U nás v Evropě je hlavní sezóna v létě, kdy sem přijíždí nejvíce lidí.

Zeptejte se místních na lokální ceny

Zjistit si místní ceny ještě předtím, než něco koupíte, je jeden z nejdůležitějších tipů pro
„low-cost“ cestování. Nebojte se zeptat například recepční či vašeho ubytovatele, kolik tak obvykle stojí cesta taxíkem. Díky tomu budete mít představu, kolik je normální cena a poznáte, kdy se vás jako turistu budou snažit vyždímat.

Doprava

Pokud to jde, taxíkům se vyhněte – to bývá jedna z nejdražších možností cestování po městě. Jezděte místními autobusy, vlaky nebo dokonce i loděmi. Cesta do cíle může trvat déle, ale vaše peněženka a bankovní účet to jistě ocení. Navíc, může to být extra zážitek do sbírky.

Vyberte si levnější destinace

Londýn je sice možné s trochou snahy zvládnout i s omezeným rozpočtem, ale pokud se vydáte do cenově dostupnějších destinací, budete si moct dopřát více.

Návštěva zemí s dostupnějšími životními náklady je skvělým způsobem, jak na cestování ušetřit. Ušetříte víc peněz za jídlo, ubytování, výlety, suvenýry a další. Stačí jen vychytat ty správné letenky.

Mezi skvělé destinace, kde se dá ušetřit, patří Jižní a Střední Amerika, východní Evropa
a jihovýchodní Asie. 

A cenná rada na závěr – nebojte se vyjednávat a hledat slevy. Mnoho míst nabízí studentům, seniorům či velkým skupinám zvýhodněné ceny. Jazyková bariéra nemusí být nutně překážkou, stačí se usmívat a být zdvořilý.

Zdroje: https://www.nerdwallet.com/, https://travellemming.com/, https://tripcutters.com/

Oblíbené