Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Zbytečná vražda novináře Michala Velíška. Jak se vše seběhlo?

V září roku 2005 se udála jedna z nejzbytečnějších vražd v dějinách české kriminalistiky. Na Karlově náměstí v Praze byl zastřelen střihač televize Nova Michal Velíšek. Důvod? Pouze se vydal obtěžované dívce na pomoc.

Publikováno

dne

V září roku 2005 se udála jedna z nejzbytečnějších vražd v dějinách české kriminalistiky. Na Karlově náměstí v Praze byl zastřelen střihač televize Nova Michal Velíšek. Důvod? Pouze se vydal obtěžované dívce na pomoc.

Tragická událost se udála 13. září 2005 v Praze. Tehdy recidivista David Lubina vyrazil do Prahy, v níž měl pobyt soudně zakázaný, získat peníze. Nejprve se pohyboval na Praze 6, kde chtěl nějaké peníze ukrást. K tomuto účelu si také pořídil pistoli.

K činu ale nenašel odvahu. Z toho důvodu sáhl po alkoholu, který měl jeho odvahu posílit. Nezůstal ale u jediné skleničky, přičemž se přesunul na Karlovo náměstí.

Zde na lavičce odpočívala studentka Eliška, k níž si přisedl recidivista David Lubina. Na dívku namířil pistolí a záhy ji začal také obtěžovat.

Celou situaci zaznamenal pozorný Michal Velíšek, střihač televize Nova, a ihned se vydal dívce na pomoc. Lubina měl však u sebe zbraň schovanou, takže o ní nikdo z ostatních nevěděl. „Slečno, potřebujete pomoc?“ zeptal se Velíšek. Odpovědi se mu ale nedostalo, jelikož Lubina proti němu ihned namířil zbraň a vystřelil.

Zatímco kolemjdoucí začali ihned pomáhat zraněnému Velíškovi, David Lubina z místa činu ihned utekl. Zamířil ke své přítelkyni, která o jeho zločinu neměla tušení. Jakmile vyšla najevo totožnost pachatele, Lubina utekl do lesa u Klánovic, kde se zakopal do jámy.

Jeho skrýš prozradil jeho kamarád, jenž díky tomu obdržel vypsanou odměnu za dopadení Lubiny. David Lubina ihned zamířil do vazby, přičemž během vyšetřování spolupracoval s policií.

Městský soud v Praze nejprve Lubinovi uložil nepodmíněný trest odnětí svobody v délce 23 let, přičemž jeho pobyt za mřížemi prodloužil Vrchní soud v Praze o dva roky. Trest 25 let vězení následně potvrdil Nejvyšší soud.

Motivaci k vraždě nedokázal David Lubina dostatečně vysvětlit. Pouze uvedl, že jednal reflexivně pod vlivem alkoholu, když se obával z návratu do vězení. Jeho motivy ale nebyly nikdy věrohodně objasněny.

Jedná se tak o jednu z nejzbytečnějších vražd v České republice. Lubina bez varování střelil bezbranného Velíška, jenž chtěl pouze pomoci dívce v nesnázích. Čin je to o to hrůznější, když si uvědomíme, že Velíšek byl zrovna na procházce se svým dítětem, kterého měl v kočárku. Celá situace se každopádně dala vyřešit bez násilí.

Zdroje: YouTube, Nova, Aha, iDnes

Oblíbené