Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Romana Zienertová zavraždila své čtyři malé děti, poté se pokusila o sebevraždu

Motiv tohoto hrůzného činu, ke kterému došlo 2. září 2011 není úplně zřejmý. Sama vražedkyně tvrdila, že si na nic z toho, co je jí kladeno za vinu, nepamatuje. Soud jí však neuvěřil a za vraždu čtyř malých dětí odsoudil na doživotí.

Publikováno

dne

Motiv tohoto hrůzného činu, ke kterému došlo 2. září 2011, není úplně zřejmý. Sama Romana Zienertová tvrdila, že si na nic z toho, co je jí kladeno za vinu, nepamatuje. Soud jí však neuvěřil a za vraždu čtyř malých dětí ji odsoudil na doživotí.

Romana Zienertová se do malé obce Široké Doly na Svitavsku přistěhovala se svým přítelem a čtyřmi dětmi nedlouho před krvavým masakrem. Se svým tehdejším přítelem měla pouze dvouměsíční Romanku. Ostatní tři děti, osmiletý David, čtyřletá Eliška a dvouletý Lukáš, vzešli z jejího předchozího partnerského vztahu. Sousedi o ní hovořili jako o starostlivé a pečlivé matce.

Krvavý masakr

Co vedlo Romanu Zienertovou k nelítostné vraždě vlastních dětí, není úplně jasné. Některé detaily však měla s jistotou naprosto promyšlené. Vražedkyně spáchala jeden z nejohavnějších činů v dějinách české kriminalistiky.

Onoho osudného dne poslala nejprve svého nejstaršího syna na nákup. A zatímco byl pryč, zaútočila na jeho tři mladší sourozence. Všechny postupně ubodala a pro jistotu jim ještě pořezala žíly. Útoky byly vedeny s nepochopitelnou brutalitou.

Když se vrátil domů nejstarší syn, zaútočila i na něj. Velmi rychle pochopil, že mu hrozí smrtelné nebezpečí a utekl před běsnící matkou na půdu. Tam ho bohužel dostihla a udusila polštářem.

Následně se Zienertová pokusila o sebevraždu. Pořezala se na zápěstí a pokusila oběsit. Lano však její váhu nevydrželo a prasklo. A i přes značnou ztrátu krve se ji podařilo zdravotníkům zachránit.

Nález těl a vyšetřování

Partner a otec nejmladší holčičky Jaroslav dorazil domů nedlouho po krvavém masakru. Nic netušíc vstoupil do kuchyně, kde spatřil dětské tělíčko v tratolišti krve. Sám do médií uvedl, že v tom šoku vůbec netušil, jak se zachovat, zabouchl dveře a vypravil se na nejbližší policejní stanici. To ještě netušil, že z rodiny zůstala naživu pouze Zienertová.

Jednání vražedkyně se v dalších měsících stalo předmětem zkoumání soudních znalců. Ona sama předstírala, že si z celé události vůbec nic nepamatuje. Znalci však postupně vyloučili ztrátu paměti i uvažovanou laktační psychózu. Její jednání vyhodnotili jako pokus o řešení zdánlivě bezvýchodné situace.

Vraždám údajně předcházely konflikty s bývalým i současným partnerem a ona měla strach, že na děti zůstane sama a budou jí odebrány.

Poměrně šokující jednání předvedla ve vyšetřovací vazbě, kde v dopise adresovaném soudu žádala o hřeben, gumičku do vlasů a sešit, nejlépe kostičkovaný. Uvedla, že se potřebuje učit angličtinu a také že už si půjčila knížky a četla časopisy a byly v nich zajímavé věci.

Romana Zienertová neprojevila lítost

Zienertová po celou dobu soudního přelíčení nedávala najevo emoce. A to dokonce ani v situaci, kdy se promítaly záběry a fotografie z místa činu.

S doživotním trestem však nejspíš nepočítala, protože po vyhlášení rozsudku se sesunula k zemi a musela být ošetřena zdravotníky. Výrok soudu jí tedy musel být o čtrnáct dní později zopakován ještě jednou.

Romana Zienertová si odpykává svůj trest v ženské věznici v Opavě, kde je ve společnosti dalších doživotně odsouzených žen, např. Dany Stodolové. Požádat o nové projednávání svého případu může v roce 2032.

Zdroje: Deník, TN.cz, Blesk, Refresher

Oblíbené