Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Nechtělo se mu pracovat, proto vraždil. Jaroslav Hejna si odpykává doživotní trest

Nenápadný mladík s brýlemi, do kterého byste nikdy neřekli, čeho je schopen – to je nelítostný vrah odsouzený na doživotí Jaroslav Hejna. Co ho k vraždění vedlo, jak se zbavoval těl svých obětí a kdy bude mít nárok požádat o podmínečné propuštění?

Publikováno

dne

Nenápadný mladík s brýlemi, do kterého byste nikdy neřekli, čeho je schopen – to je nelítostný vrah odsouzený na doživotí Jaroslav Hejna. Co ho k vraždění vedlo, jak se zbavoval těl svých obětí a kdy bude mít nárok požádat o podmínečné propuštění?

Jaroslav Hejna se z obyčejného mladíka změnil ve vraždící monstrum

Jaroslav Hejna pochází z dobré rodiny a během jeho dospívání nic nenasvědčovalo tomu, že se z něj v dospělosti stane brutální vrah. Protože se mu nechtělo pracovat, předstíral, že studuje a rodiče mu posílali kapesné. Jenže finanční podpora od rodičů mu brzy přestala stačit, a tak se rozhodl, že se bude živit vražděním a okrádáním svých obětí.

Jaroslav Hejna svou první oběť vylákal do lesa

Jeho první obětí se stal 43letý muž, kterého nalákal do lesů na Milevsku, kde ho zastřelil. Poté mu ukradl zlatý řetízek a oba mobilní telefony, které měl u sebe. Zbraň si sehnal Jaroslav Hejna snadno prostřednictvím svého přítele.

Jedna vražda nestačila

Vraždění přišel Jaroslav Hejna na chuť a hned pět dní po první vraždě udeřil znovu. Tentokrát se jeho obětí stal podnikatel, kterého zastřelil ve sklepě chaty svých rodičů v Božeticích. Z této vraždy těžil víc, protože mrtvému muži ukradl automobil, 20 000 korun v hotovosti a mobilní telefon. 

Kam schovat dvě mrtvá těla?

Aby po sobě nezanechal žádné důkazy, rozhodl se zbavit obou těl. Na pomoc si zavolal svého kamaráda Marka Dohnala. O první oběti mu řekl, že mu muž dlužil peníze, pohádali a poté ho Hejna zastřelil. Dohnal mu tedy pomohl s pohřbením těla.

O pět dní později mu ale Hejna volal znovu a ve sklepě chaty jeho rodičů spatřil Dohnal další mrtvolu. U soudu při výpovědi uvedl, že Hejnovi se zbavováním těl pomáhal, protože byl jeho kamarád a věřil v jeho nápravu. Jak se ale ukázalo, jakmile Jaroslav Hejna začal vraždit, byl k nezastavení.

Třetí vražda

O třetí vraždě Marek Dohnal věděl také, neboť mu Hejna volal a se svým plánem se mu svěřil. Nicméně s odklízením těla již nepomáhal, protože tělo oběti zanechal Jaroslav Hejna tam, kde ho zabil – tedy přímo v bytě zabitého. Na pražských Příkopech později policie našla tělo 56letého muže, který měl roztříštěnou lebku od neznámého předmětu. Jak vyšlo později na povrch, vražedným předmětem byla lahev od Becherovky.

Z místa činu si Hejna odnesl hotovost, šperky i elektroniku. V té době již byla policie vrahovi na stopě a čekali, až se dopustí nějakého přešlapu. Ty udělal rovnou dva – o svých plánech telefonoval Dohnalovi a nechával si u sebe majetek svých obětí. Právě věci obětí, které u Hejny policie nalezla, posloužily jako důkazní materiál a o tom, kdo je vrahem, již nebylo pochyb.

Názor nejznámějšího českého vězně na nelítostného mladíka

O to, jaký Jaroslav Hejna byl, se se svými sledujícími podělil ve videu na svém YouTube kanále také Jiří Kajínek.

Okolí bylo v šoku

Rodiče Jaroslava Hejny neměli o jeho vraždícím řádění ponětí a po soudu se psychicky zhroutili. Nakonec se dokonce přestěhovali z Milevska, protože nechtěli žít v místě, kde jejich syna každý znal a lidé z okolí si na ně ukazovali.

Jaroslav Hejna nejprve dostal 25 let, poté doživotí

Vzhledem k nízkému věku pachatele (v době spáchání vražd mu bylo pouhých 23 let) byl původně odsouzen k trestu 25 let. Soudce k tomuto trestu uvedl, že Hejna se může za mřížemi napravit. 

Ovšem půl roku po vynesení rozsudku krajským soudem v Českých Budějovicích, byl trest odnětí svobody zvýšen na doživotí odvolacím soudem v Praze. Mluvčí soudu uvedl, že společenská nebezpečnost je příliš vysoká a Jaroslav Hejna by si měl za své činy odpykat doživotní trest.

Jak dopadl přítel na telefonu?

Zajímá vás, jak to dopadlo s Hejnovým kamarádem Markem Dohnalem, tedy přítelem na telefonu, který mu pomohl zakopat dvě těla? Státní zástupce navrhoval patnáctiletý trest odnětí svobody, Dohnalův obhájce naopak navrhoval úplné zproštění obhajoby. 

Samotný Marek Dohnal u soudu prohlásil, že by si nějaký trest určitě zasloužil, protože neoznámil první vraždu a tím pádem dovolil Hejnovi dále vraždit. Od soudu nakonec odešel s tříletým trestem za mřížemi. 

Za zdmi věznice Valdice si svůj trest odpykává Jaroslav Hejna od roku 2005 a příští rok si může podat žádost o podmínečné propuštění. Zatím si stihl za mřížemi dodělat maturitu, která by mu v případě propuštění přišla na svobodě vhod. Každopádně se stal hlavní postavou jednoho z nejhorších kriminálních případů v historii České republiky.

Zdroje: YouTube, CCN Prima, iDnes

Oblíbené