Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Kevin Dahlgren v roce 2013 zavraždil čtyři členy své rodiny. Brutalita jeho činu zaskočila i zkušené kriminalisty

Kevin Dahlgren spáchal dne 22. května 2013 v Brně – Ivanovicích jeden z nejbrutálnějších zločinů, který otřásl i zkušenými kriminalisty. S nelítostnou surovostí zavraždil čtyři své příbuzné, rodinu Harokových. 

Publikováno

dne

Kevin Dahlgren spáchal dne 22. května 2013 v Brně – Ivanovicích jeden z nejbrutálnějších zločinů, který otřásl i zkušenými kriminalisty. S nelítostnou surovostí zavraždil čtyři své příbuzné, rodinu Harokových. 

Americký mladík přijel do České republiky na konci dubna roku 2013 údajně proto, že se po rozchodu s přítelkyní nemohl vyrovnat se svými psychickými problémy a hledal sám sebe. Rodina jeho sestřenice Veroniky jej velmi vřele přijala a zapojila do svého společenského života. 

Veronika byla oblíbenou učitelkou a výchovnou poradkyní, její manžel Martin podnikatelem a ve volném čase muzikantem, syn Filip studoval na Masarykově univerzitě a mladší David na gymnáziu.

Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu k jak obrovské tragédii se schyluje. Dahlgren byl milý a kamarádský a zejména nejmladší David si ho velmi oblíbil. Po třech týdnech jeho pobytu však nastal zlom. Zdá se, že další sled událostí spustila snaha hlavy rodiny promluvit mu do duše, aby si začal hledat práci. Dahlgren, který sám sebe považoval za „vyvoleného a mimořádného“ se rozhodl situaci vyřešit jinak. 

V ranních hodinách 22. května 2013 zaútočil noži a sekerou na Martina v jeho pracovně. Útok byl naprosto nečekaný a devastující. Zasadil mu několik ran zezadu do hlavy a smrt nastala prakticky ihned. Následně se vydal do ložnice za spící Veronikou, kterou usmrtil v její posteli a stejně tak zaútočil na Filipa v jeho pokoji. Všechny oběti zavraždil mnoha údery a ranami s obrovskou surovostí a brutalitou. 

Vyšetřování prokázalo, že během následujících hodin, kdy v domě uklízel krvavou spoušť, ještě s ledovým klidem převzal od pošťačky došlou korespondenci, odmítl pustit do domu paní, která chodila uklízet a aby si pojistil včasný příchod domů nejmladšího Davida, poslal mu SMS, že si půjdou spolu zaběhat. 

Nejmladší David se vrátil domů po poledni. Dahlgren na něj zaútočil v okamžiku, kdy vstoupil do domu. Oproti předchozím vraždám, zde použil k útoku kromě nožů a sekery ještě velký tupý předmět, pravděpodobně kámen. Následně všechna těla na peřinách odtáhl do sklepa, naskládal na sebe a zapálil.

Poté se sbalenými věcmi odjel do Brna, kde si pronajal taxi a nechal se odvézt na letiště do Vídně. Než byla objevena těla a kriminalisté se mu dostali na stopu, seděl již v letadle směrem do Spojených států. Díky skvělé spolupráci českých a amerických policistů a dozorující státní zástupkyně byl Dahlgren ihned po příletu zatčen příslušníky FBI.

Spojené státy své občany k trestnímu stíhání do jiných zemí obvykle nevydávají, v tomto případě se však stala výjimka a Dahlgren byl v srpnu roku 2015 do České republiky vydán. V červenci 2016 byl na základě uceleného řetězce důkazů shledán vinným z čtyřnásobné vraždy a odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. Dne 11. ledna 2018 spáchal ve věznici Valdice sebevraždu. Oběsil se na prostěradle, bylo mu 25 let.

Zdroje: Legendy kriminalistiky, Český rozhlas, Kriminálka

Oblíbené