Spojte se s námi


Novinky

Česká republika podala kandidaturu na nahrazení Ruska v Radě OSN pro lidská práva

Publikováno

dne

Na začátku dubna bylo Rusko vyloučeno z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Nahradit by jej mohla Česká republika. Ministerstvo zahraničí oznámilo v pátek podání kandidatury na sociálních sítích.

Na konci února zahájilo Rusko svou invazi na území Ukrajiny, začátkem dubna se za trest dočkalo vyloučení z Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Vyloučení podpořilo 93 států, 58 se jich zdrželo a 24 jich bylo proti.

S vyloučením nesouhlasily státy jako Čína nebo Írán. Pozastavení ruského členství prosazovaly společně Ukrajina, Evropská unie a Spojené státy americké. Ruské členství bylo ve druhém roce obvyklého tříletého období.

UNHRC je orgán, který sdružuje 47 států. Jeho cílem je prosazování a ochrana lidských práv napříč celým světem, v případě jejich porušování se situacemi zabývá.

Česká republika by chtěla Rusko v UNHRC nahradit. Ministerstvo zahraničních věcí již na Twitteru oznámilo podání kandidaturu. „Podpora lidských práv je prioritou české vlády,“ stojí v oznámení.

Podle ministerstva zahraničí musí Rusko nést odpovědnost za agresi, lidské utrpení a ničení na Ukrajině. Na povrch prosakuje čím dál více indicií a informací o páchání válečných zločinů na Ukrajině.

Rusové bombardují podle Úřadu vysoké komisařky OSN (OHCHR) pro lidská práva bez rozlišování obydlené oblasti, zabíjejí civilisty a ničí nemocnice, školy a další civilní objekty. V posledních dnech se navíc objevuje mnoho nových zpráv o svévolném zabíjení a sexuálním násilí.

Podle OHCHR lze označit ruské počínání na Ukrajině jako páchání válečných zločinů. V pondělí orgán oznámil, že od začátku invaze na Ukrajině zahynulo přes 2000 civilistů, z toho nejméně 207 dětí.

Zdroj: MZV ČR, Twitter, OSN

Oblíbené