Spojte se s námi


Politika

Čeká nás s příchodem jara další nouzový stav? Nad novelou pandemického zákona visí otazník

Publikováno

dne

Poslanci budou, po přerušení jednání, opět projednávat spornou novelu pandemického zákona v pátek. Novelu minulý týden vetoval Senát. Dolní komora o tom rozhodla časně ráno na návrh koaliční většiny navzdory opoziční kritice.

Odročení hlasování navrhl předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Uvedl, že koalice se shodla na tom, že by nebylo vhodné hlasovat v brzkých ranních hodinách.

„To je totální blamáž, co tady předvádíte. To je totální fiasko pětikoalice,“ prohlásil během jednání vlády předseda SPD Tomio Okamura, který neuspěl s protinávrhem, aby sněmovna o senátním vetu novely pandemického zákona hlasovala hned. Sněmovna jej odmítla.

Jednání naposledy trvalo více něž 37 hodin. A to hlavně díky nesouhlasu SPD. Novelu zákona ale nepodporuje ani hnutí ANO.

Jak již dříve uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, pokud novela pandemického zákona nebude přijata, chce požádat vládu o nouzový stav s platností od března.

Ministr zdravotnictví zároveň varoval senátory před důsledky neprodloužení pandemického zákona, které by mohly ohrozit životy důchodců v lůžkových zařízeních.

Současný pandemický zákon přestane platit na konci února. V pátek od 12:45 by se spolu s dokončením projednávání pandemické novely měla sněmovna zabývat i volebními body, mezi něž patří volba zbývajícího, šestého místopředsedy dolní komory.

Na pátek je svolaná i jiná schůze k úvodnímu kolu projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Ta začne ráno.

Zdroj: Seznam zprávy, ČT24

Oblíbené