Spojte se s námi


Politika

Čeká nás s příchodem jara další nouzový stav? Nad novelou pandemického zákona visí otazník

Publikováno

dne

Poslanci budou, po přerušení jednání, opět projednávat spornou novelu pandemického zákona v pátek. Novelu minulý týden vetoval Senát. Dolní komora o tom rozhodla časně ráno na návrh koaliční většiny navzdory opoziční kritice.

Odročení hlasování navrhl předseda poslanců KDU-ČSL Marek Výborný. Uvedl, že koalice se shodla na tom, že by nebylo vhodné hlasovat v brzkých ranních hodinách.

„To je totální blamáž, co tady předvádíte. To je totální fiasko pětikoalice,“ prohlásil během jednání vlády předseda SPD Tomio Okamura, který neuspěl s protinávrhem, aby sněmovna o senátním vetu novely pandemického zákona hlasovala hned. Sněmovna jej odmítla.

Jednání naposledy trvalo více něž 37 hodin. A to hlavně díky nesouhlasu SPD. Novelu zákona ale nepodporuje ani hnutí ANO.

Jak již dříve uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, pokud novela pandemického zákona nebude přijata, chce požádat vládu o nouzový stav s platností od března.

Ministr zdravotnictví zároveň varoval senátory před důsledky neprodloužení pandemického zákona, které by mohly ohrozit životy důchodců v lůžkových zařízeních.

Současný pandemický zákon přestane platit na konci února. V pátek od 12:45 by se spolu s dokončením projednávání pandemické novely měla sněmovna zabývat i volebními body, mezi něž patří volba zbývajícího, šestého místopředsedy dolní komory.

Na pátek je svolaná i jiná schůze k úvodnímu kolu projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok. Ta začne ráno.

Zdroj: Seznam zprávy, ČT24

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené