Spojte se s námi


Auta

Byly schváleny velké změny v oblasti dopravy. Na dálnici nově 150 km/h nebo řízení od 17 let

Poslanecká sněmovna schválila poměrně razantní změny v oblasti dopravy, které se dotknou prakticky všech řidičů. Kromě úpravy bodového systému se chystá zvýšení maximální povolené rychlosti na dálnici a také možnost řídit auto již od 17 let.

Publikováno

dne

Poslanecká sněmovna schválila poměrně razantní změny v oblasti dopravy, které se dotknou prakticky všech řidičů. Kromě úpravy bodového systému se chystá zvýšení maximální povolené rychlosti na dálnici a také možnost řídit auto již od 17 let.

Mnoho řidičů jistě zajásá nad zprávou, že by nově mělo být možné jet na dálnicích rychlostí až 150 km/h. Toto navýšení se však týká pouze některých úseků dálnic, pro které to úřady výslovně povolí.

Logicky půjde o modernizované úseky, kde navýšení maximální povolené rychlosti neohrozí samotné řidiče. 150 km/h se tak bude moci jezdit pouze na vyznačených úsecích.

Další velkou novinkou je možnost řízení auta již od 17 let. S mladým řidičem ale bude muset být v autě mentor, pod jehož dohledem bude auto řídit. Sám tak sedmnáctiletý řidič v autě stále nebude moci jet.

Smyslem této úpravy je zvýšení bezpečnosti na silnicích, kdy mladý řidič má získávat zkušenosti po boku zkušenějšího mentora. Mentor by z povahy věci měl být bezúhonný řidič, který bude mít pozitivní vliv na řidičský vývoj sedmnáctiletého mladíka.

Nová pravidla se týkají rovněž bodového systému, který by se měl výrazně zpřehlednit. Místo pěti kategorií trestných bodů budou přestupky nově zařazeny jen do třech takovýchto kategorií. Drobné úpravy se projeví i ve výších pokut za některé přestupky.

Do bodového systému budou nově zahrnuty pouze přestupky, za které půjde uložit pouze dva, čtyři nebo šest trestných bodů. Dojde tak k rozlišení vědomých vážných přestupků od těch bagatelních, což momentálně v zákoně nebylo.

V bodovém systému se například zpřísnil postih za jízdu na červenou, překročení maximální povolené rychlosti o 40 km/h v obci a 50 km/h mimo obec, ohrožení chodce nebo jízda technicky nezpůsobilým vozidlem. Tyto byly nově zařazeny mezi nejzávažnější přestupky.

U závažných přestupků se pak zvýší i finanční postih. Účelem je tvrději postihovat řidiče, kteří dopravní předpisy porušují úmyslně a jejich provinění jsou dosti závažná. Více peněz neukáznění řidiči zaplatí jak v rámci blokových pokut, tak i v rámci správního řízení.

Na druhou stranu se sluší říci, že došlo také ke snížení postihu u některých přestupků a to u těch bagatelních. Řidiči, který dopravní předpisy poruší neúmyslně, bude hrozit menší sankce.

Tyto změny již schválila Poslanecká sněmovna drtivou většinou, nyní je řada na Senátu, aby tuto změnu pravidel projednala a schválila. Očekává se ale, že k bezproblémovému schválení dojde i ze strany Senátu.

Zdroje: Ministerstvo dopravy, Poslanecká sněmovna, Garáž, BESIP

Oblíbené