Spojte se s námi


Kultura

Brno si na podzim připomene výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech

Publikováno

dne

Morava letos slaví velké výročí, když uplynulo už 1200 let od první zmínky o Moravanech. Moravští patrioti si výročí připomínají a stejně tak učiní i Brno, respektive vedení Jihomoravského kraje.

Morava sice již oficiálně neexistuje, když téměř tisíc let fungující zemské uspořádání vystřídaly po nástupu komunistů kraje, nicméně k jejím kořenům se její obyvatelé stále četně hlásí. Ostatně Velká Morava byla prvním státním útvarem na našem území.

Letos pak uplynulo 1200 let od první zmínky o Moravanech. Moravští patrioti si jej s radostí připomínají. Stejně tak učiní i město Brno, respektive Jihomoravský kraj, jehož vedení to oznámilo na svých stránkách.

Zemský dům v Brně, kde sídlí krajský úřad Jihomoravského kraje, na podzim ozdobí světelná tematická projekce, vizuální show pak bude podle všeho putovat po vybraných budovách napříč celým krajem.

Mimo to se chystá speciální edice 1200 kusů slivovice, vyvrcholením oslav, které bude pořádat kraj, se stane na konci září koncert, který rovněž bude symbolicky určen pouze pro 1200 posluchačů.

Moravu však netvoří pouze Jihomoravský kraj, nicméně akce jiných krajů k tomuto výročí prozatím nebyly oznámeny. Do oslav se ovšem zapojily jednotlivé instituce či občanská sdružení.

Archeoskanzen Modrá, který se nachází u Uherského Hradiště, připravil výstavu pod názvem Moravané vstupují na kolbiště dějin 822 – 2022. Výstava ukazuje život starých Moravanů a jak zhruba vypadal sjezd ve Frankfurtu, kde Moravané byli jako jeden ze slovanských kmenů.

Výročí si připomene také Slovensko, konkrétně Trenčín, kde proběhne již tradiční festival Morava krásna zem. Na Trenčianském hradě se sejdou moravští umělci jako Tom Kočko či Jožka Černý, chybět nebude ani populární skupina Fleret.

Zdroj: Jihomoravský kraj, Zprávy z Moravy

Oblíbené