Spojte se s námi


Novinky

Brazilský prezident byl obviněn ze zločinů proti lidskosti! Trest mu hrozí za ničení Amazonie i vraždy aktivistů

Publikováno

dne

Mezinárodní trestní soud (ICC) se bude zabývat obviněním brazilského prezidenta, Jair Bolsonaro byl obviněn za ničení Amazonie, spojován je také s vraždami ekologických aktivistů.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v úterý u Mezinárodního trestního soudu podle CNN obviněn ze zločinů proti lidskosti. Tím jest myšlena jeho údajná role při ničení Amazonie. Jedná se o první případ snahy spojit odstraňování deštných pralesů se ztrátami na životech.

Emise skleníkových plynů, které vznikají při ničení Amazonie, jsou vyšší než celkové roční emise z Itálie či Španělska. Odlesňováním pak dochází k uvolnění takového množství CO2, které již nezvládá zbytek Amazonie absorbovat.

Brazilské prezidenta obvinila organizace AllRise, která se zabývá ochranou životního prostředí. Oficiální trestní oznámení podala u soudu v Haagu.

Dle AllRise se Bolsonaro podílí na rozsáhlém tažení vedoucím k vraždě ochránců životního prostředí, současně jej organizace obviňuje za ohrožování světové populace právě výše zmíněným odlesňováním.

Mimo to se hlava Brazílie údajně snažila systematicky rušit zákony, které sloužily k ochraně Amazonie. Dle všeho je Bolsonaro zodpovědný za odstranění zhruba 400 000 hektarů deštného pralesa každý rok.

Bolsonarova kancelář prozatím na obvinění nikterak nereagovala.

Pokud by byl Bolsanoro obviněn, mělo by to celosvětový dopad. Byl by to totiž jasný vzkaz pro výrobce fosilních poliv či jiné podniky, které se jakkoliv podílejí na ničení přírody.

Zdroj: CBS News, CNN

Oblíbené