Spojte se s námi


Novinky

Botanikové se radují! Ohrožená orchidej se po více než 90 letech objevila v Brdech

Publikováno

dne

Je tomu více než 90 let, kdy se naposledy na území CHKO Brdy vyskytla dnes již kriticky ohrožená orchidej bradáček srdčitý. Tehdy ji tu nalezl botanik Karel Domin.

Fotografu Karlu Hutrovi se podařil nečekaný a velmi vzácný objev, když tuto orchidej opět po letech objevil. Našel ji uprostřed rašelinných smrčin v Brdech.

Karel Hutr je fotograf a milovník přírody a lesů, především ho potkáte právě v Brdech a to v každém ročním období.

Výskyt této orchideje je spjat spíše s rašeliništi v horských oblastech (Krkonoše, Šumava, Hrubý Jeseník, Krušné hory). A protože je na našem území bradáček srdčitý kriticky ohrožený, o to více způsobil jeho nález velký rozruch u mnohých botaniků.

Bradáček se vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. V Evropě je více rozšířen hlavně v chladnějších oblastech Skandinávie, Islandu či na Britských ostrovech. Naopak na nejjižnějším místě byl objeven na Balkáně.

Disponuje drobnými, malými květy a svou výškou ne více než 20 centimetrů patří mezi nejmenší orchideje na českém území. Je přitom jedním ze dvou druhů na našem území. Naopak bradáček vejčitý je považován za nejrozšířenější orchidej u nás.

Zdroj: Příbram, iDNES

Oblíbené