Spojte se s námi


Novinky

Biden se domnívá, že Putin zvažuje použití chemických zbraní

Publikováno

dne

Rusko podle amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje, že při své invazi na Ukrajinu použije chemické zbraně. Pro své tvrzení však nepředložil žádné důkazy. Biden mimo jiné potvrdil, že ruská armáda použila hypersonické střely Kinžal.

Rusové obvinili Ukrajinu z držení biologických a chemických zbraní, americký prezident Joe Biden se však domnívá, že se jedná pouze o záminku, aby je mohl sám Vladimir Putin využít.

„Putin je přitlačený ke zdi. V současné době mluví o nových operacích pod falešnou vlajkou, které připravuje, včetně tvrzení, že my v Americe máme v Evropě biologické a chemické zbraně, což není pravda,“ citovala Bidena agentura Reuters.

Podle Bidena je to jasné znamení, že sám použití obou typů zbraní zvažuje. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu však na jeho slova i přes žádost o vyjádření nereagovalo.

V minulosti se podobně jako Biden vyjadřovali i západní spojenci, kteří Moskvu obvinili z šíření falešných zpráv. Rusko stále opakuje neprokázaná tvrzení, že Ukrajina má program biologických zbraní.

Bezpečnostní poradce Bidena Jake Sullivan již mluvil i se svým ruským protějškem Nikolajem Patruševem, v pondělí jej varoval před důsledky použití chemických nebo biologických zbraní na Ukrajině.

Rusko pak podle Bidena v sobotu použilo hypersonické střely Kinžal ke zničení velkého podzemního skladu ukrajinských raket a minuce v Ivano-Frankivské oblasti na jihozápadě Ukrajiny.

Rusům se během téměř čtyřtýdenní invaze nepodařilo dobýt žádné větší město, což má být podle analytiků důvodem, proč se ruští vojáci uchylují k chaotickému ostřelování.

Zdroj: ČTK, Reuters

Oblíbené