Spojte se s námi


Novinky

Bez proudu je přes 300.000 domácností! Výstraha před silným větrem dnes platí na celém území Česka

Publikováno

dne

Silný vítr od rána komplikuje dopravu na silnicích i železnicích. Přibývá i výpadků elektřiny. Bez proudu je nyní přes 300.000 odběratelů. Nejhorší situace je nyní na východě Čech. Problémy způsobuje vichr také v dopravě. Popadané stromy zastavily ráno provoz na několika tratích, neprůjezdné jsou i některé silnice. Vyplývá to z vyjádření Českých drah a policie na Twitteru.

České dráhy zveřejnily seznam železničních tratí, na kterých silný vítr komplikuje dopravu. Popadané stromy zastavily provoz mimo jiné na trati mezi Plzní a Chebem v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Lipovou nebo na koridoru z Prahy na Moravu mezi Velimí a Kolínem.

V Karlovarském kraji vlaky stojí mezi Chebem a Františkovými Lázněmi nebo mezi stanicemi Toužim a Otročín. V Libereckém kraji je přerušená doprava u Tanvaldu. Ve Středočeském kraji vlaky neprojedou v úseku mezi stanicemi Plaňany a Radim nebo Ledečkem a Kácovem. Spadlé vedení vysokého napětí zastavilo provoz vlaků také mezi Berounem a Karlštejnem.

K téměř dvěma stovkám technických pomocí museli vyjíždět i hasiči. „Vítr způsobuje nejvíce práce na Prachaticku a Strakonicku. Naprostá většina zásahů je odklízení popadaných stromů. Hasiči také řešili dvě dopravní nehody, kdy v Kamenném Újezdu narazil do spadlého stromu kamion a v Heřmanči na Jindřichohradecku osobní auto. V Blatné pak hasiči zajišťovali uvolněné plechy na střeše,“ řekla ve čtvrtek ráno mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů v rozhovoru pro Strakonický deník.

Problémy jsou i s dodávkou elektřiny. Nejhorší situace je podle ČEZ v Královehradeckém kraji, kde je bez dodávek 75 tisíc domácností, ve středních Čechách jich je 55 tisíc. Energetici skupiny ČEZ v terénu řeší momentálně 230 poruch na vedení vysokého napětí.

Poruchy způsobují zejména pády stromů a větví do vedení. Silný vítr o rychlosti 70 až 110 kilometrů v hodině by měl ve čtvrtek území Česka trápit celý den. Varování meteorologů před silným větrem platí do půlnoci, vysoký stupeň nebezpečí pak platí do 15:00.

Na Sněžce meteorologové naměřili náraz o rychlosti až 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Horská služba Krkonoše proto nedoporučuje hřebenové túry. Oba úseky lanovky na Sněžku stojí. Meteorologové také varují před možností povodní v důsledku vydatných srážek.

Hladiny toků mohou stoupat až do pátečních ranních hodin. V profilu Vestřev na Labi byl k deváté hodině ranní překročen 3. stupeň povodňové aktivity.

Zdroj: iDnes, Strakonický deník

Oblíbené