Spojte se s námi


Novinky

Bez proudu je přes 300.000 domácností! Výstraha před silným větrem dnes platí na celém území Česka

Publikováno

dne

Silný vítr od rána komplikuje dopravu na silnicích i železnicích. Přibývá i výpadků elektřiny. Bez proudu je nyní přes 300.000 odběratelů. Nejhorší situace je nyní na východě Čech. Problémy způsobuje vichr také v dopravě. Popadané stromy zastavily ráno provoz na několika tratích, neprůjezdné jsou i některé silnice. Vyplývá to z vyjádření Českých drah a policie na Twitteru.

České dráhy zveřejnily seznam železničních tratí, na kterých silný vítr komplikuje dopravu. Popadané stromy zastavily provoz mimo jiné na trati mezi Plzní a Chebem v úseku mezi Lázněmi Kynžvart a Lipovou nebo na koridoru z Prahy na Moravu mezi Velimí a Kolínem.

V Karlovarském kraji vlaky stojí mezi Chebem a Františkovými Lázněmi nebo mezi stanicemi Toužim a Otročín. V Libereckém kraji je přerušená doprava u Tanvaldu. Ve Středočeském kraji vlaky neprojedou v úseku mezi stanicemi Plaňany a Radim nebo Ledečkem a Kácovem. Spadlé vedení vysokého napětí zastavilo provoz vlaků také mezi Berounem a Karlštejnem.

K téměř dvěma stovkám technických pomocí museli vyjíždět i hasiči. „Vítr způsobuje nejvíce práce na Prachaticku a Strakonicku. Naprostá většina zásahů je odklízení popadaných stromů. Hasiči také řešili dvě dopravní nehody, kdy v Kamenném Újezdu narazil do spadlého stromu kamion a v Heřmanči na Jindřichohradecku osobní auto. V Blatné pak hasiči zajišťovali uvolněné plechy na střeše,“ řekla ve čtvrtek ráno mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů v rozhovoru pro Strakonický deník.

Problémy jsou i s dodávkou elektřiny. Nejhorší situace je podle ČEZ v Královehradeckém kraji, kde je bez dodávek 75 tisíc domácností, ve středních Čechách jich je 55 tisíc. Energetici skupiny ČEZ v terénu řeší momentálně 230 poruch na vedení vysokého napětí.

Poruchy způsobují zejména pády stromů a větví do vedení. Silný vítr o rychlosti 70 až 110 kilometrů v hodině by měl ve čtvrtek území Česka trápit celý den. Varování meteorologů před silným větrem platí do půlnoci, vysoký stupeň nebezpečí pak platí do 15:00.

Na Sněžce meteorologové naměřili náraz o rychlosti až 181 kilometrů v hodině, což odpovídá síle orkánu. Horská služba Krkonoše proto nedoporučuje hřebenové túry. Oba úseky lanovky na Sněžku stojí. Meteorologové také varují před možností povodní v důsledku vydatných srážek.

Hladiny toků mohou stoupat až do pátečních ranních hodin. V profilu Vestřev na Labi byl k deváté hodině ranní překročen 3. stupeň povodňové aktivity.

Zdroj: iDnes, Strakonický deník

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Novinky

Nová herní konzole pro psy! Joinpaw je založen na vědecké studii, co vše má psům přinést?

Publikováno

dne

Britský start-up v nedávném čase poslal do světa informaci o chystající se herní konzoli pro naše čtyřnohé miláčky. Ta má být psům plně přizpůsobena, má také rozvíjet psí inteligenci a především zpomalit psí demenci u stárnoucích jedinců.

Zahraniční internetový server Tech Raptor nedávno přišel s velice zajímavou novinkou. Britský start-up totiž údajně pracuje na vývoji specializované herní konzole Joinpaw, jež je založena na vědecké studii.

Možná si při čtení těchto řádků říkáte „co je tohle vlastně za vymoženost dnešní doby“. Jenže podle posledních výzkumů má tato konzole velmi pozitivní vliv na zdraví psů v podobě předcházení problémů s mozkem.

A v neposlední řadě si Joinpaw dal za cíl alespoň oddálit nástup psí demence u starších jedinců. Nedávné výzkumy hmatatelně prokázaly zlepšování různých vlastností u lidí, jakými jsou například reflexy či gramotnost.

Velmi podobné to má být právě u psů. No a jak by to vlastně mělo fungovat? Konzole Joinpaw se skládá z dotykového displeje, dávkovače pamlsků, mikrofonu, kamery a sady reproduktorů.

Pes pak musí na obrazovce splnit řadu úkolů, aby mu herní zařízení za usilovnou snahu vydalo pamlsek. V níže přiloženém videu se pak můžete podívat, jak přesně by vlastně tato psí herní konzole měla fungovat.

Výše přiložená ukázka tak dobře popisuje celý koncept britského start-upu, přičemž pro psy by v budoucnu mělo být skutečně připraveno několik her.

Kromě samotné konzole je součástí balení také fitness tracker, který zobrazuje záznamy o fyzické aktivitě vašeho psa.

Vývojáři nicméně stále upozorňují na to, že je před nimi stále spousta práce, včetně několika nových chystaných her. Co se ceny nebo data vydání týče, vývojáři samozřejmě nemohli zveřejnit ani tyto informace.

Zdroje: Joinpaw, Tech Raptor

Pokračovat ve čtení

Novinky

Babiš by podle průzkumu agentury Ipsos vyhrál první kolo prezidentských voleb. Podporují jej voliči KSČM a SPD

Publikováno

dne

Prezidentské volby se blíží a spolu s nimi začínají výrazně nabírat na váze průzkumy. Podle agentury Ipsos je nyní favoritem na vítězství v prvním kole Andrej Babiš. Co z průzkumu vyplývá?

Už 13. a 14. ledna 2023 se uskuteční první kolo prezidentských voleb v České republice. Do hry o post hlavy státu se zapojí devítka kandidátu a podle průzkumu prestižní agentury Ipsos by nyní v prvním kole vyhrál Andrej Babiš.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO by získal 29,7 procent hlasů, nicméně jeho potenciál dosahuje až na 35,7 procent. O druhé místo by měli bojovat Petr Pavel a Danuše Nerudová.

Zatímco Pavel v průzkumu získal podporu 25,3 procent respondentů, Nerudová získala pouze o 0,3 procenta méně. Oba však mají větší volební potenciál než Babiš, u Pavla dosahuje potenciál 38,3 procent a u Nerudové 37,1.

Babiše by podle průzkumu nejčastěji volili lidé s nižším vzděláním a vyšším věkem. U nejstarší generace (66 let a více) se těší téměř poloviční podpoře. Mimo voliče ANO se může těšit z podpory voličů KSČM či SPD.

Pavel s Nerudovou naopak získávají hlasy spíše mezi voliči vládních stran, mimo jiné je chtějí volit voliči s vyšším vzděláním, přičemž Nerudová má největší podporu u nejmladší generace (18 až 24 let).

Čtvrté místo v průzkumu obsadil Pavel Fischer a první pětici uzavírá Marek Hilšer, který se jako poslední vyšplhal s potenciálem nad 10 procent (10,4). Fischerův potenciál je odhadován na 12,6 procent.

Výzkum byl prováděn ve dnech 25. až 28. listopadu 2022. Zúčastnilo se jej 1009 respondentů.

Zdroj: Ipsos

Pokračovat ve čtení

Kultura

Metallica oznámila vydání nového alba. Představila obal, koncerty pro další dva roky a našlapaný singl

Publikováno

dne

Metallica patří mezi největší metalové kapely všech dob. Jedná se o legendu, která v historii hudby zanechala nesmazatelnou stopu. Nyní učinila svým fanouškům předčasné Vánoce, když oznámila vydání nového alba.

Slavná americká kapela v pondělí oznámila velkolepou novinu. Na svém webu totiž zveřejnila informaci o dokončení nahrávání už 12. studiové alba, které se jmenuje 72 Seasons.

Nová deska vyjde v pátek 14. dubna v roce 2023 a zdá se, že se je skutečně na co těšit. Spolu s informací totiž byla vydána i první píseň a to s názvem Lux Æterna. Skladba je energická, agresivní a dává naději, že album bude stát za to.

Poslední album vydala Metallica před šesti lety. Popravdě se od desky Hardwired… To Self Destruct příliš nečekalo, nicméně očekávání vysoce předčila a jednalo se o jedno z nejlepších alb roku 2016.

Proč se deska jmenuje 72 Seasons? „Symbolizuje to prvních 18 let našeho života, které formují naše pravé nebo falešné já. Představu, že tím, kým jsme, utvářejí naši rodiče a možná nás tak osobnostně škatulkují. Přijde mi zajímavá neustálá revize těchto základních přesvědčení a studie toho, jak ovlivňují naše vnímání dnešního světa,“ říká frontman James Hetfield pro oficiální web kapely.

„Většina našich zkušeností z dospělosti totiž vychází z těchto zážitků z dětství. Jako bychom byli jejich vězni, anebo se alespoň snažme vymanit z těchto pout,“ dodal.

Metallica také oznámila turné. Plánuje hned 46 vystoupení ve 22 městech po celém světě. Českou republiku či Slovensko však show mine. Americká kapela se ovšem představí ve Varšavě či v Mnichově.

Zdroj: Metallica, Billboard

Pokračovat ve čtení

Oblíbené