Spojte se s námi


Politika

Babiš nemá o post předsedy vlády zájem. Zeman tak jmenuje Petra Fialu

Publikováno

dne

Prezident Miloš Zeman se po delší odmlce opět přihlásil ke slovu a v pátek potvrdil, že premiérem jmenuje Petra Fialu poté, co Andrej Babiš podle jeho slov o tento post zájem nemá.

Prezident České republiky má za sebou velmi náročné období, které strávil několik týdnů v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Nyní se však cítí lépe a lékaři jej tak přesunuli na běžný pokoj.

V rozhovoru pro rádio Frekvence 1 se nechal slyšet, že se již cítí dobře a důvod hospitalizace byl ten, že mu nechutnalo jíst a špatně trávil. Zároveň předpokládá, že své povinnosti si bude plnit ještě rok a půl.

V posledních týdnech se přitom jeho zdravotní stav hodně řešil, když se spekulovalo nad tím, zda je stále Miloš Zeman schopen funkci prezidenta ČR vykonávat.

Po tomto rozhovoru se může zdát, že s výkonem funkce Zeman nebude mít žádný problém, avšak lékařské konzilium se naopak vyjádřilo v tom smyslu, že prezident České republik nemůže naplno pracovat a jeho prognóza je vzhledem k závažnosti onemocnění nejistá.

Miloš Zeman se dle posledních informací chystá Petra Fialu jmenovat premiérem. Jmenování však má podle prezidenta proběhnout na zámku v Lánech namísto na Pražském hradě.

„Andrej Babiš, se kterým jsem mluvil, nemá zájem stát se premiérem. Nikdo s ním nechce jednat,” řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Vzhledem k sílící se pandemii koronaviru navíc posluchače ujistil, že udělá vše pro to, aby nová vláda dvou koalic vznikla pokud možno co nejdříve.

Zdroj: Frekvence 1

Politika

Momenty z prezidentských voleb: Od zavřeného minigolfu po světlušky na Václavském náměstí

Publikováno

dne

Další prezidentské volby jsou za námi, když po dvou vítězstvích Miloše Zemana tentokrát bude nejvyšší hlavou státu Petr Pavel, který dokázal porazit Andreje Babiše. O zajímavé momenty samozřejmě nebyla během posledních dnů nouze. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější.

Když si kvůli drahým energiím nemůžete zahrát minigolf, nevadí! Když byste totiž zvolil za prezidenta Babiše, tak vám ho hned v první den nástupu do funkce otevře.

Jedno z mnoha nedůstojných chování, kterým by se rozhodně hlava státu prezentovat neměla!

Zajímavé srovnání voličů dle vzdělání.

Potěšena výsledkem voleb byla i Zuzana Čaputová, která dorazila do Prahy osobně, aby pogratulovala novému prezidentovi ČR.

Malá vzpomínka na volby v roce 2018. Tentokrát se naštěstí nebylo za co stydět.

Na závěr pěkná momentka z Václavského náměstí.

Pokračovat ve čtení

Politika

Kvíz: Dokážete vyjmenovat všechny prezidenty od vzniku Československa?

Publikováno

dne

Připravili jsme si pro Vás kvíz, ve kterém se zaměříme na prezidenty od vzniku Československa. Je potřeba vyplnit dvanáct kolonek, ve kterých je obsaženo celkem jedenáct jmen. Dokážete je vyjmenovat všechny?

Pokračovat ve čtení

Novinky

Hrozí kolaps justice? Kvůli nízkým platům jsme k němu blízko

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka přišel s novinkou, která by měla usnadnit zaměstnancům využití home office. Jeho snaha ale narazila u Úřadu vlády, Úřadu práce a ministerstva financí.

Publikováno

dne

Dle prohlášení Nejvyššího soudu je česká justice těsně před kolapsem. Může za to nedostatečná výše platů zaměstnanců, kvůli které odcházejí schopní a zkušení pracovníci. Pokud se situace nezmění, je ve hře i omezení činnosti některých soudů.

Na neudržitelnost situace znovu upozornil Nejvyšší soud. Kvůli podfinancování platů v justici dochází k odlivu zkušených pracovníků a nabírat nové je stále těžší. Dle Nejvyššího soudu to může vést k postupnému hroucení celého systému.

Nástupní platy některých zaměstnanců v justici se pohybují okolo třiadvaceti tisíc hrubého. Průměrný plat v justici je tak zhruba o deset tisíc nižší než ve veřejné sféře. Nelze se divit, že je i nedostatek samotných pracovníků.

Soudci o tomto problému s představiteli vlády dlouhodobě jednají. Vláda sice chce platy zvyšovat, ostatně to stojí i v jejím programovém prohlášení, zatím se k tomu ale nemá.

Důvodem je válka na Ukrajině a její důsledky v oblasti ekonomiky. Dle premiéra Petra Fialy nyní musí vláda šetřit na všech frontách, se soudci ale hodlá o situaci i nadále jednat. Aktuálně vláda jedná o tom, zda jít cestou nového přerozdělení financí, či navýšení rozpočtu.

Podobný postoj má i ministr financí Zbyněk Stanjura. Naopak ministr spravedlnosti Pavel Blažek vnímá nedostatek pracovníků v justici a snaží se prosazovat zvýšení platů.

O zvyšování platů v justici se mluví již delší dobu. Iniciátorem debat je mimo jiné i Soudcovská unie. Ta dodává, že nástupní mzda zapisovatelky činí osmnáct tisíc korun, navíc jusitce pracuje s mimořádně citlivými osobními údaji.

Zdroje: ČT 24, ČTK

Pokračovat ve čtení

Oblíbené