Spojte se s námi


Ekonomika

Apple jako první překonal hranici 3 bilionů dolarů. Firmy z USA šly v minulém roce nahoru, ty z Evropy opačným směrem

Publikováno

dne

Společnost Apple jako první v historii dosáhla tržní hodnoty tří bilionů dolarů, když se cena jedné akcie prodávala v pondělí za 182,88 dolaru. Produkty technologické firmy táhnou a nejenom ji pomohla pandemie koronaviru, která vytáhla vysoko i další společnosti, především tedy ty z USA.

Výrobce Iphonů, Macbooků a dalších produktů přitom na chvíli svoji pozici nejhodnotnější firmy v minulém roce ztratil, když se před ně dostal Microsoft, který však na svého technologického konkurenta ztrácí, když je jeho tržní hodnota 2,5 bilionu dolarů.

Třetí nejhodnotnější firmou je pak Alphabet (Google), jenž zakončil minulý rok s tržní hodnotou 1,9 bilionu dolarů. A dařilo se i ostatním americkým společnostem, když do první stovky nejhodnotnějších firem světa se v minulém roce dostaly další tři a celkově je jich už 61.

Evropa jde však opačným směrem, když v roce 2007 měla v první stovce nejhodnotnějších firem hned 46 zástupců, na konci minulého roku už jich bylo pouze 16.

Nejvíce nás v tomto směru táhne Francie, odkud pochází hned 4 firmy z top 100 nejhodnotnějších firem světa, včetně nejhodnotnější evropské společnosti LVHM.

Tři firmy pak zastupují Švýcarsko, stejně jako Japonsko, Kanadu a Nizozemsko. Konkrétně jde o Nestlé (22. místo), Roche (25. místo) a Novartis (62. místo).

Co se největšího růstu v minulém roce týče, tak toho dosáhla jednoznačně Tesla, která byla zhodnocena o 275 %, následována Tik Tokem, který zaznamenal růst o 158 %.

Zdroj: EY, Forbes

Oblíbené