Spojte se s námi


Novinky

70letá Uganďanka byla po porodu dvojčat korunována na nejstarší matku Afriky

Publikováno

dne

Safina Namukwaya porodila dvojčata ve svých neuvěřitelných 70 letech. Někdo by to nazval zázrakem, jiný je naopak celou situací zděšen. Miminka nakonec přišla na svět po úspěšné IVF císařským řezem v 31. týdnu.

Safina Namukwaya přivedla na svět chlapečka a holčičku v Kampale, hlavním městě Ugandy, ve Women’s Hospital International and Fertility Center (WHI&FC). Děti se narodily předčasně, konkrétně v 31. týdnu. Musel být proveden císařský řez a dvojčátka následně umístěna do inkubátoru. Vážila kolem dvou kilogramů.

Lékař Edward Tamale Sali řekl BBC, že matka použila dárcovská vajíčka a sperma svého partnera. Podstoupila in-vitro fertilizace (IVF). V současné době jsou prý dvojčata stabilní a mají se jistě čile k světu.

Síla a odolnost lidského ducha

Safina, která je jednou z nejstarších žen, které porodily, řekla místním médiím, že to celé považuje za zázrak. Nemocnice jí blahopřála s tím, že spíše než o lékařský úspěch, jde o sílu a odolnost lidského ducha.

„V 70 letech, kdy jsem považována za slabou, neschopnou otěhotnět a donosit dítě nebo se starat o dítě. A v této době přichází zázrak dvojčat,“ řekla matka dle NDTV World.

Klinika WHI&FC na svém facebookovém profilu uvedla: „Dosáhli jsme něčeho mimořádného – porodu dvojčat nejstarší matce Afriky ve věku 70 let!“

Bez partnera a bez peněz, ale s vytouženými dětmi

Matka dále řekla, že její těhotenství bylo obtížné, protože ji její partner opustil, když si uvědomil, že bude mít dvojčata. „Muži nemají rádi, že nosíte více než jedno dítě. Od té doby, co jsem sem byla přijata, se můj muž nikdy neukázal,“ sdělila. Navíc prý za IVF utratila všechny své úspory.

Dle Anadolu Agency se jedná o její druhé těhotenství během tří let. V roce 2020 porodila holčičku. Prý chtěla mít děti poté, co se jí posmívali, že je bezdětná a nechtěla na stará kolena zůstat sama. „Hlídala jsem lidem děti a viděla jsem je vyrůstat. Přemýšlela jsem, kdo se o mě postará, až zestárnu,“ dodává Safina.

Dříve jí děti nebyly dopřány

Namukwaya údajně přišla o manžela v roce 1992 a o čtyři roky později si našla další vztah. Během prvního manželství prý bohužel potratila.

Typicky ženy procházejí menopauzou ve věku 45 až 55 let. Plodnost v této době klesá, ale pokroky v medicíně jim umožňují otěhotnět. IVF je jednou z několika metod. Během procesu je z vaječníků ženy odebráno vajíčko a oplodněno spermií muže v laboratoři. Oplodněné vajíčko, nazývané embryo, je pak vloženo do ženské dělohy, aby rostlo a vyvíjelo se.

Spermie i vajíčka mohou být od dárce/dárkyně. V České republice může dle zákona žena podstoupit asistovanou reprodukci do 49 let. Zdravotní pojišťovny ale přispívají jen do čtyřiceti let. Věk muže nebývá omezen.

Zdroj: BBC, EuroNews, Anadolu Agency, CBS News, NDTV, YouTube

Oblíbené