Spojte se s námi


Novinky

Nová vláda se rýsuje. Fiala ve středu předloží Zemanovi seznam ministrů

Publikováno

dne

Nová vláda pod vedením Petra Fialy (ODS), kandidáta na premiéra, se rýsuje. Koalice již má vypracovaný seznam ministerských nominací a ve středu jej předloží Miloši Zemanovi, prezidentovi České republiky.

Vzniku nové vlády již téměř nic nebrání. Piráti si ve stranickém referendu odhlasovali účast ve vládě a je tedy jisté, že ji bude tvořit pětice stran. Jakmile pak předsednictvo TOP 09 schválilo své dvě nominace, sešli se lídři všech pěti stran, aby seznam potenciálních ministrů projednali.

Petr Fiala, kandidát na premiéra, prohlásil, že strany koalic Spolu a PirSTAN jsou připraveny převzít okamžitě odpovědnost za vládu v České republice.

Seznam ministrů však ještě nepředstavil. Jako první jej uvidí prezident Miloš Zeman, Fiala mu ho předloží ve středu.

Velkou radost z toho má Vít Rakušan, předseda STAN, jelikož se dle jeho vyjádření konečně může koalice PirSTAN plně soustředit na to, aby splnila programové hodnoty.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka médiím potvrdil, že na seznamu ministrů panuje všeobecná shoda. V minulých dnech přitom místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová veřejně prozradila, že by se její strana mohla proti některým kandidátům koalice Spolu vyhradit.

Podobné chování se nelíbilo místopředsedovi poslaneckého klubu ODS Marku Bendovi. „Každý, kdo veřejně řekne, že se mu na tom druhém něco nelíbí, bude populární a přinese mu to chvilkovou odezvu v médiích. Ale jestli chceme takto fungovat, tak je to podle mě špatně,“ vyjádřil se pro ČT24.

Prozatím není jasné, kdo ve vládě usedne. Jistotou je pouze post premiéra pro Petra Fialu. Novým ministrem zdravotnictví by se mohl stát Vlastimil Válek (TOP 09).

Zdroj: ČT24, Vláda

Oblíbené