Spojte se s námi


Filmy a seriály

5 kultovních filmů, které jste mohli navštívit v kině v roce 1994

Některé roky jsou bohatší na filmové trháky, některé nabízí jen pár kvalitních snímků. A co takhle rok, ve kterém vzniklo pět legendárních filmů? Těchto pět filmů se historicky řadí k těm nejlepším v historii vůbec.

Publikováno

dne

Některé roky jsou bohatší na filmové trháky, některé nabízí jen pár kvalitních snímků. A co takhle rok, ve kterém vzniklo pět legendárních filmů? Těchto pět filmů se historicky řadí k těm nejlepším v historii vůbec.

Forrest Gump

„Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“ Kdo by neznal slavný výrok hlavního protagonisty legendárního snímku Forrest Gump. Film vznikl na motivy stejnojmenné humoristické knihy od Winstona Grooma. Kniha však nedosáhla takové slávy jako tento projekt.

Film o Forrestovi se stal okamžitě hitem. Hlavního hrdinu ztvárnil americký herec Tom Hanks, který si za svůj brilantní výkon vysloužil Oscara v kategorii Nejlepší mužský herec v hlavní roli. O rok dříve získal cenu ve stejné kategorii za roli v dramatu Philadelphia.

Vykoupení z věznice Shawshank

Mistr hororu Stephen King napsal povídku, kterou režisér Frank Darabont přetvořil na mistrovské dílo. V hlavní roli bankéře Andyho Dufresna, který byl uvězněn za údajnou vraždu své ženy, se objevil herec Tim Robbins. Vedlejší roli Reda ztvárnil Morgan Freeman.

Film byl nominován na Oscara celkem v sedmi kategoriích. Bohužel v konkurenci s Forrestem Gumpem tento snímek nezvítězil. Mnohými je tento film označován za nejlepší snímek v historii filmu.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Spousta skvělých filmů bývá natočených podle knižní předlohy. To by však nebyl Quentin Tarantino, aby nevymyslel něco extra. Něco, co tady ještě dlouho nebylo. Něco, o čem se bude mluvit ještě o mnoho let později.

Film Pulp Fiction spojil plejádu skvělých hollywoodských herců jako Bruce Willis, John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman a další. Několik příběhů dohromady poskládalo úžasnou podívanou plnou ostrých dialogů a ještě ostřejších hlášek. Tarantino získal Oscara v kategorii Nejlepší původní scénář.

Leon

Když se řekne Leon, každému se hned vybaví akční film, jehož hlavního hrdinu ztvárnil slavný francouzský herec Jean Reno. Na chvíli se tento zabiják stal patronem mladé Natalie Portman. Její rodiče zabil padouch Stansfield, kterého si zahrál britský herec Gary Oldman.

Lví král

Kdo by neznal příběh o malém Simbovi, kterému zabil otce jeho strýc Scar? Scar následně Simbu vyžene z jeho rodného kraje. Touha po pomstě však přivede Simbu zpět a stane se vládcem říše, kterou kdysi vedl jeho otec Mufasa.

Animovaný film od Walta Disneyho se stal okamžitě hitem, a to nejen u malých dětí, ale také u dospělých. Hudbu pro film složil Hans Zimmer a úvodní píseň nazpíval sir Elton John. Oba také za své hudební počiny obdrželi Oscara. Snímek získal cenu Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší film – komedie/muzikál.

Zdroje: ČSFD

Oblíbené