Spojte se s námi


Hudba

40 let od jednoho z nejzásadnějších debutů metalové historie. Jak se zrodila Metallica a její první deska Kill ’Em All?

Psal se 25. červenec 1983. Čtveřice mladíků, kteří tvořili kapelu s názvem Metallica, vypustili do světa desku pod názvem Kill ’Em All. Tehdy nikdo nevěděl, že se bude jednat o jeden z nejzásadnějších hudebních počinů, dnes už se jedná o naprostou legendu.

Publikováno

dne

Psal se 25. červenec 1983. Čtveřice mladíků, kteří tvořili kapelu s názvem Metallica, vypustili do světa desku pod názvem Kill ’Em All. Tehdy nikdo nevěděl, že se bude jednat o jeden z nejzásadnějších hudebních počinů, dnes už se jedná o naprostou legendu.

Metallica

Dnes zřejmě největší metalová kapela všech dob vznikla na začátku 80. let minulého století, konkrétně v roce 1981. Nejprve se dalo dohromady duo Lars Ulrich a James Hetfield, kteří jsu v kapele dodnes. Následně se přidali Dave Mustaine, dnes frontman Megadeth, a Cliff Burton, který tragicky zemřel v roce 1986.

Banda mladíků, kteří se dali dohromady v Los Angeles, původně začínala na koncertech s hraním různých coverů. Postupně začaly vznikat vlastní písně a na undergroundové scéně udělala Metallica dojem.

Toho si všiml podnikatel John Zazula, jenž poslal kapele 1500 dolarů, aby za ním dorazila na východní pobřeží. V dodávce dorazili k jeho domu a v dubnu 1983 došlo k podpisu smlouvy s nově vzniklou společností Megaforce, kterou vlastnil právě Zazula.

Kromě toho došlo k ještě jedné zásadní věci. Mustaine dostal z kapely padáka. Jelikož měl velký podíl na albu, které mělo vyjít, zakázal kapele použít písně, na nichž spolupracoval. Kapela se ovšem rozhodla zákaz ignorovat. Na jeho místo přišel Kirk Hammett, jenž je v kapele dodnes. Měl jen pár dní na to, aby se naučil všechen materiál.

Od 10. května 1983 začala kapela pracovat na vzniku debutového alba, které bylo prvním z dnes již 11 studiových desek. Metallica si za tu dobu prošla mnoha érami a stala se legendou, symbolem tvrdé hudby a členem tzv. Velké čtyřky trash metalu.

Třebaže pojem „trash metal“ poprvé zazněl ve spojitosti s debutem kapely Anthrax, který vyšel v roce 1984, můžeme mezi průkopíky řadit právě Metallicu.

Kill ’Em All

Jak již bylo zmíněno, několik písní dala Metallica dohromady ještě s Mustainem. Dnes je celá deska legendou a jedním z nejzásadnějších alb všech dob. Vévodí jí zřejmě největší „hit“ Seek & Destroy, pozadu nezůstává ani The Four Horsemen či Whiplash.

Už jen název alba je úderný, ikonický, snadno zapamatovatelný. Původně se přitom mělo jmenovat úplně jinak. Původní název byl Metal Up Your Ass, nicméně nahrávací společnost jej neschválila, přišel jí až moc vulgární. A proč Kill ’Em All? Protože tak měla znít nesouhlasná reakce Cliffa Burtona na neschválení původního názvu.

Dnes mohou být členové kapely vděční, přeci jen se „Kill ’Em All“ vryje do paměti mnohem lépe než „Metal Up Your Ass“. I k jejímu žánru to sedí o poznání více.

V písni (Anesthesia) Pulling Teeth najdeme na tu dobu nezvykle basové sólo, s nímž se vytáhl Cliff Burton, skladba The Four Horsemen měla původně mít název The Mechanix, napsal ji Mustaine, nicméně kapela po jeho vyhazovu změnila text, sexuální narážky nahradilo apokalyptické téma, došlo ke změně kytarové linky, ta zpomalila.

Metallica měla omezený rozpočet i čas. Na nahrání a mixáž alba měla čas od 10. do 27. května. Bylo to stresující, náročné. Když kapela písně nahrála, vzal si mix na starost Chris Bubacz. Ten desce dodal specifickou tvář, díky níž je druhé album kapely (Ride the Lightning) zvukově zásadně odlišné.

„Chtěl namíchat to album sám. Zamkl nás mimo studio, přidal všechna ta podivná zpoždění, ozvěny a věci, které my bychom nikdy neudělali. Jsou tam i věci, co bychom třeba rádi opravili nebo nahráli znovu jinak, ale kvůli časové tísni jsme nemohli,“ cituje server Metal Hammer kytaristu Kirka Hammetta.

Původně prý vyšlo pouze 1500 kopií desky, podle Hammetta jich ale bylo 15 000. Nicméně dodnes se v USA prodalo přes čtyři miliony kopií Kill ’Em All, hned po svém prvním vydání se dostalo na 120. místo žebříčku v americké hitparádě.

Americký magazín Billboard v roce 2021 zařadil album Kill ’Em All na 18. místo v žebříčku nejlepších amerických rockových alb, v roce 2016 jej zařadil dokonce na 66. místo mezi americkými alby v rámci všech žánrů.

Zdroj: Metallica, Loudersound, Loudwire, Revolver Magazine

Oblíbené