Spojte se s námi


Zajímavosti

12 znaků toho, že jste inteligentnější, než si myslíte

Někteří lidé si o sobě myslí, že snědli moudrost světa a jiní si o sobě vůbec nedovolí tvrdit, že něco ví nebo umí. Jaké jsou tedy znaky inteligence, díky kterým můžete přestat o své chytrosti pochybovat? To se dozvíte v našem článku.

Publikováno

dne

Někteří lidé si o sobě myslí, že snědli moudrost světa, a jiní si o sobě vůbec nedovolí tvrdit, že něco ví nebo umí. Jaké jsou tedy znaky inteligence, díky kterým můžete přestat o své chytrosti pochybovat? To se dozvíte v našem článku.

Hýříte kreativitou

Kreativita je klíčovým znakem inteligence, protože vyžaduje myšlení „out of the box“ a schopnost měnit vzorce svého myšlení. Kreativní lidé jsou obecně považováni za velmi chytré. Jejich inteligence není srovnatelná dokonce ani s „knižně chytrými“ lidmi.

Nezakládáte si na pořádku

Čím větší nepořádek kolem sebe máme, tím jste chytřejší. Neuspořádané prostředí podněcuje lidi k větší kreativitě a cílevědomosti. Když čelíte chaosu a nepořádku, jste motivováni k abstraktnějšímu myšlení.

Jste zvídaví

Když se rádi učíte, naučíte se více vědomostí a tím budete chytřejší. Studie z Goldsmiths University of London potvrzuje, že pokud investujete svůj čas a úsilí do svého intelektu, živíte svou zvědavost, a to hraje hlavní roli v kognitivním růstu. Nestačí však pouze studovat, ale chtít se něco naučit.

Mluvíte sami se sebou a nevadí vám být o samotě

Nemusíte se bát, pokud mluvíte sami se sebou, nemusíte být nutně blázni. Naopak tato aktivita zlepšuje sebekontrolu, což je důležitá forma inteligence. Stejně tak je známkou chytrosti i schopnost být sám se sebou o samotě. Tento čas je skvělý pro přemýšlení, určování priorit a plánování, což posiluje sebeovládání.

Jste zábavní

Psychologická studie Univerzity v Novém Mexiku z roku 2011 zjistila, že komici a vtipní lidé dosahovali vyššího skóre ve verbální inteligenci. Chytří lidé mívají smysl pro humor a pro vtip či slovní hříčku nejdou daleko.

Nemyslíte si o sobě, že jste chytří

Víte, že nevíte všechno. Zatímco ne moc bystří a schopní lidé přeceňují své znalosti a myslí si, že jsou nejchytřejší na světě, inteligentní lidé si jsou vědomi toho, že neví všechno a pořád se toho mohou spoustu naučit a dozvědět.

Milujete čokoládu

Existuje spojitost mezi lahodnou čokoládou a mozkovou kapacitou. Sloučeniny zvané flavanoly, obsažené v kakau, mohou zvýšit kognitivní výkonnost. Konzumace čokolády ovlivňuje paměť, pozornost a rychlost zpracovávání dat. Každodenní jezení čokolády pak zvyšuje kognitivní výkon dlouhodobě.

Prokrastinujete

Odkládáte povinnosti na poslední chvíli a nevadí vám jen tak lelkovat místo neustálého pracovního nasazení? Nemusíte se za sebe stydět nebo si to vyčítat. Pokud prokrastinujete, znamená to, že si dáváte na čas místo unáhlených rozhodnutí nebo zvolení nejjednoduššího řešení. Chytří lidé prokrastinují také proto, že věnují svůj čas úkolům, které jsou důležitější.

Nemáte rádi hluk

Máte rádi při práci naprosté ticho stejně jako Franz Kafka, Charles Darwin nebo Anton Čechov? Tito geniální lidé potřebovali při práci úplné ticho, protože neuměli odfiltroval hluk z okolí. Studie ukazují, že inteligentní lidé nedokáží ignorovat zvuky jako je mluvení, šoupání nohou, žvýkání nebo psaní na klávesnici.

Jste levák

V minulosti se leváctví spojovalo s kriminalitou či napojením s ďáblem a dlouhou dobu se přeučovalo na pravorukost. V dnešní době je však spojováno s divergentním myšlením, což je forma kreativity, při které přicházíte s několika originálními řešeními problému. Možná proto je mezi leváky tolik vědců, umělců, architektů nebo hudebníků.

Zdroje: inc.com, rd.com, insider.com

2 Comments

2 Comments

 1. Ondrej

  5. listopadu 2023 at 8:08

  Niekomu určite stači aj 10

  • Jméno Nemám

   8. listopadu 2023 at 20:49

   Třeba byla pointa:

   11) jste všímavý
   12) nebojíte se ozvat/upozornit

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Novinky

Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Publikováno

dne

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Hledání života mimo Zemi

Začněme zkoumáním faktorů, které podporují myšlenku, že ve vesmíru nejsme sami. V průběhu let minulých už vědci podnikli mnoho astronomických pozorování, načež vědeckých poznatků naznačujících existenci exoplanet, které by mohly mít vhodné podmínky pro život je několik.

Zajímavým faktem také je, že naše galaxie Mléčná dráha podle zpráv NASA obsahuje hned miliardy planet, přičemž už podle logiky věci je tedy téměř na 100 procent jisté, že ve vesmíru nejsme sami.

Různé studie pak poukazují na to, že by na některých z nich mohla být voda v kapalném stavu, což je klíčový prvek pro existenci života, jak ho známe.

V kontextu toho, že v rámci současného vědění má být dle NASA pouze v pozorovatelném vesmíru zhruba 200 miliard galaxií, ve kterých by se mohlo vyskytovat několik takových planet, je tedy spíše otázkou, na jaké úrovni daná civilizace je, než-li to, zda jsme ve vesmíru skutečně sami.

Fermiho paradox a absence kontaktu

Na druhé straně tu máme Fermiho paradox, který se zabývá otázkou: „Kde jsou všichni?“ S ohledem na to, jak obrovský je vesmír by se očekávalo, že bychom už mohli zahlédnout nějaké známky mimozemské civilizace nebo alespoň detekovat signály jejich existence.

Absence jakýchkoli definitivních důkazů však vyvolává otázku, proč jsme se s nimi dosud nesetkali.

Názor umělé inteligence

Z vědeckého hlediska nelze jednoznačně říci, zda jsme ve vesmíru skutečně sami. Je mnoho faktorů, které skutečně naznačují možnost existence života jinde v kosmu.

Objevy exoplanet, které se nacházejí v obyvatelných zónách svých hvězd, kde existují voda či chemické složky potřebné pro život, jsou jedny z mnoha prvků, které podporují myšlenku existence mimozemského života.

„Na základě stávajícího vědeckého poznání bych se sklonil k myšlence, že ve vesmíru pravděpodobně nejsme úplně sami, ale opět je důležité zdůraznit, že to není zaručená odpověď,“ napsala umělá inteligence, tedy chatbot společnosti Open AI.

„Tohle vše je pouze začátkem diskuse a představuje to některé z hlavních myšlenek spojených s tématem existence života mimo Zemi. Skutečná odpověď na tuto otázku může být ještě mnohem složitější a vyžaduje další vědecké zkoumání a technologické inovace,“ uvedl ještě chatbot.

Zdroje: NASA, American Scientist, Open AI

Pokračovat ve čtení

Oblíbené