Spojte se s námi


Historie

Zrůda s lidskou tváří: Hyena z Osvětimi týrala vězeňkyně a pouštěla na ně psy

Možná by Irma Grese byla normální mladou dívkou, kdyby se nenarodila do období německého nacismu. Jeho idejím zcela podlehla a oddaně pracovala pro pomocné jednotky SS. Jaká byla její cesta od snu stát se zdravotní sestrou až po nenáviděnou dozorkyni v koncentračním táboře?

Publikováno

dne

Možná by Irma Grese byla normální mladou dívkou, kdyby se nenarodila do období německého nacismu. Jeho idejím zcela podlehla a oddaně pracovala pro pomocné jednotky SS. Jaká byla její cesta od snu stát se zdravotní sestrou až po nenáviděnou dozorkyni v koncentračním táboře?

Irmgard Ilse Ida Grese se narodila před sto lety do rodiny Berty a Alfreda Greseovým. Byla třetí z pěti dětí. Měla ještě dvě sestry a dva bratry. Rodinné poměry nebyly právě nejlepší. Když na povrch vyplula nevěra jejího otce Alfreda, jenž měl poměr s dcerou majitele hospody, spáchala Irmina matka sebevraždu.

Vypila kyselinu chlorovodíkovou. Kdoví, jak se tato událost zapsala do duše tehdy třináctileté Irmy. Její otec vstoupil do NSDAP a své děti vychovával podle pravidel nacionálního socialismu.

Škola Irmě moc nešla

Její prospěch byl slabý a dá se říct, že ji učení ani moc nebavilo. Neměla ani dobré vztahy se svými spolužáky, kteří ji podle slov její sestry šikanovali. Hádkám a přímým konfrontacím se Irma vyhýbala a raději utekla.

Není proto divu, že základní školu Irma nedokončila a v patnácti letech odešla pracovat na statek. Zároveň se stala členkou Svazu německých dívek, což byla dívčí obdoba Hitlerjugend. Odtud pramení její fanatická víra v nacistickou ideologii.

Dozorkyní v koncentračním táboře

Nějakou dobu prodávala v obchodě a potom nastoupila jako pomocná síla do SS sanatoria Hochenlychen, kde pečovala o nemocné vojáky. Její touhou bylo stát se zdravotní sestrou. Sen jí ale nevyšel. Podle její výpovědi před britským soudním tribunálem v roce 1945, jí to nedovolil Úřad práce a místo toho ji poslal pracovat do mlékárny. V roce 1940 vstoupila do pomocné jednotky SS a nastoupila dráhu dozorkyně v koncentračním táboře Ravensbrück.

O tři roky později byla převelena do Auschwith-Birkenau, který známe jako koncentrační tábor Osvětim-Březinka. Zde se stala druhou velitelkou ženského personálu. Ve stejném roce se nepohodla se svým otcem, který byl proti tomu, aby vstoupila do SS-Gefolge, což bylo označení pro skupinu civilních zaměstnankyň SS.

Její krutost neznala mezí

V Osvětimi se Irma Grese účastnila selekce vězňů do plynových komor. Právě zde našla konečně své životní uplatnění, po kterém tolik toužila. Určitě k tomu přispělo její nadšení pro nacismus a vzhled modrooké blondýny, jež byla přímo předobrazem árijské rasy. V Osvětimi byla přidělena do tábora C a ve svých 22 letech byla povýšena do hodnosti SS-Oberscharführerin. Byla to druhá nejvyšší hodnost, kterou mohla jako důstojnice SS získat.

Svým něžným zjevem blonďaté krásky klamala. Ve skutečnosti to byla krutá a bezcitná osoba, která se nerozpakovala nechat vězeňkyně potrhat vyhladovělými psy. K trestání vězňů používala bič a vycházkovou hůl. Osvětimskému lékaři Josefu Mengelemu pomáhala s pokusy na lidech, přičemž mohla ukojit své sadistické sklony.

Soud v německém Lüneburgu a rozsudek smrti

V srpnu 1945 byla Irma Grese zatčena britskými vojenskými jednotkami a souzena v belsenském procesu v německém Lüneburgu. Svou vinu tvrdošíjně odmítala a až do své smrti zůstala věrna nacistické ideologii. Byla oběšena 13. prosince 1945 ve věku 22 let.

Zdroj: Refresher.cz, Wikipedia.org

Oblíbené