Spojte se s námi


Ekonomika

Znáte jednoduché triky, jak ušetřit za vytápění v bytě?

Přibývající chladné dny donutí i ty největší otužilce zapnout doma topení. Jenže doba je drahá a úspory vládnou světem. Jak se úspěšně popasovat s přicházející zimou, aniž by náklady na energie úplně zruinovaly váš rodinný rozpočet? Zkusme si připomenout pár základních zásad, jak se dá ušetřit.

Publikováno

dne

Přibývající chladné dny donutí i ty největší otužilce zapnout doma topení. Jenže doba je drahá a úspory vládnou světem. Jak se úspěšně popasovat s přicházející zimou, aniž by náklady na energie úplně zruinovaly váš rodinný rozpočet? Zkusme si připomenout pár základních zásad, jak se dá ušetřit.

Především je lepší zapnout radiátory tak, aby maximální teplota v místnosti nepřekračovala 20 °C. Mnoho z nás má totiž snahu při příchodu zimy hned zapínat topení na maximum, a to je chyba. Nechte si nejvyšší hodnoty na knoflíku radiátoru až na dobu, kdy přijdou skutečné mrazy.

Pokud už teď trpíte při 20 °C v bytě pocitem zimy, raději si přes ramena přehoďte teplý svetr. Možná tomu nebudete věřit, ale s touhle strategií dokážete dlouhodobě ušetřit až 15 % nákladů za topení. Když dáte radiátor na maximum, neurychlíte vytopení místnosti. Dosáhnete tím jedině suchého vzduchu a přetopení místnosti.

Věříte, že málokdo ví, jaké teploty představují čísla na radiátorech? Zkusme si to tedy shrnout:

  • Sněhová vločka nebo 0: 6-8 °C, teplota, která zabrání zamrznutí vody v radiátorech
  • 1 – teplota 12-13 °C – hodí se pro schodiště, garáž, předsíň apod.
  • 2 – teplota 15-16 °C – nejvhodnější teplota v ložnicí pro dobrý spánek
  • 3 – teplota 18-20 °C – ideální pro kuchyň, obývací pokoj
  • 4 ‒ teplota 22-24 °C – skvělá do koupelny a dětského pokoje
  • 5 – teplota 25-28 °C – pro každodenní použití nevhodná

I tento přehled vám pomůže zorientovat se v tom, jak a kde topení nastavit a s touto znalostí ušetříte dost peněz.

Odvzdušněte radiátory, aby správně fungovaly. Zbytečná připomínka? Jak pro koho. A co dál? Znásobit množství tepla v bytě můžete jednoduchým trikem. Sežeňte si fólii odrážející teplo (narazíte na ni třeba v obchodech pro kutily) a zasuňte ji za radiátor. Díky tomu se sálající teplo bude odrážet do místnosti, kde se rychleji a lépe ohřeje vzduch. Fólie zároveň funguje jako izolace: neztrácíte teplo tím, že by pronikalo do vnější stěny bytu.

Další praktická připomínka: Utěsněte okna. Právě tady dochází k velkým únikům tepla. Z termosnímků byste se divili, o co přicházíte. Takže zkontrolovat těsnění je rozhodně užitečné. A nejde jenom o okna samotná, ale i o okenní rámy. Nezapomeňte také na to, že vás o část tepla okrádá průvan. Dveřní zarážky rozhodně nejsou zbytečností.

Ani troška tepla nesmí přijít nazmar. Vaříte nebo pečete? Využijte teplo ze sporáku. Tímto způsobem také uspoříte za teplo za topení. Proto otevřete třeba dveře do ostatních místností, můžete také ztlumit radiátor.

Izolace bývá často podceňovanou záležitostí. Myslíte si, že je to drahé? Pokud ale dostatečně izolujete strop v suterénu, na výdajích za topení v přízemí to pocítíte. Klesnou. V dlouhodobém horizontu se tahle investice rozhodně vyplatí.

Využijte na maximum působení sluníčka. Odkryjte okna a pouštějte domů co nejvíce světla. Zvýšíte tak teplotu v bytě. Myslete také na to, že zašpiněné radiátory nebo zakryté nábytkem či závěsy generují mnohem méně teplo. Proto pamatujte na pravidelné čištění, ať už jde o jakékoliv topidlo a nechte ho odkryté – nejenom z důvodů protipožární bezpečnosti, ale i kvůli správnému proudění tepla do místnosti.

Vypínat radiátory před ochodem z domova nebo ne? Vyplatí se to v případě, že opouštíte byt na delší dobu. Při návratu za pár hodin je lepší radiátory pouze ztlumit, a to na 17 °C. Pokud budete nepřítomni několik dní, dejte je na 15-16 °C. Opětovné zahřátí na přijatelnou teplotu totiž znamená vyšší energetický výdaj než v případě, že je jenom ztlumíte na minimum.

Pravidelně větrat musíte, to je jasné. Dělejte to krátce, ale intenzivně, tak vám uteče co nejméně tepla. Ideálně ráno a večer na maximálně 10 minut. Udržet teplo v bytě a domě hodně pomáhají venkovní rolety. Zatahujte je na noc. Takové opatření vám může uspořit až 30 % tepla. To byste nečekali, že?

Zdroje: interia.pl, tomsguide.com, thespruce.com

Oblíbené