Spojte se s námi


Zajímavosti

Zlínská zoo bude pečovat o týrané lvy odebrané z nevhodných podmínek

Jedna novinka za druhou! Zoologická zahrada ve Zlíně Lešné otevřela nejdelší voliéru pro supy v České republice s názvem Gora Ark, sloním samicím přivezla nového sloního nápadníka Jacka a může se pyšnit novou expozicí Kerala s asijskými druhy. Do budoucna plánuje zřídit záchranné a chovné centrum pro lvy jako součást projektu Karibuni.

Publikováno

dne

Jedna novinka za druhou! Zoologická zahrada ve Zlíně Lešné otevřela nejdelší voliéru pro supy v České republice s názvem Gora Ark, sloním samicím přivezla nového sloního nápadníka Jacka a může se pyšnit novou expozicí Kerala s asijskými druhy. Do budoucna plánuje zřídit záchranné a chovné centrum pro lvy jako součást projektu Karibuni.

Jaká je hlavní myšlenka záchranného centra?

Centrum pro lvy má sloužit zvířatům, která budou odebrána například soukromým chovatelům z nevhodných podmínek. Nepůjde tedy jen o klasický výběh pro lvy a lvice, na který jsou návštěvníci zvyklí. Prostor se uzpůsobí tak, aby mohl přijímat nová zvířata a dodržela se všechna karanténní, hygienická a jiná důležitá opatření.

Zařízení by mělo kapacitně pojmout až 10 jedinců. Velmi ale záleží na povaze lvů. Někteří se mohou chovat společně, jiní budou muset být delší dobu oddělení. Hlavním cílem je, aby se vytvořila funkční skupina.

Se stavbou se plánuje začít začátkem roku 2024. Centrum se rozloží na ploše téměř půl hektaru, mělo by zajistit dostatečný komfort a bezpečí. Jedna se o výjimečný počin, jehož stavba bude stát 80 miliónů korun.

Financování pochází ze čtyř různých zdrojů. Město, jakožto zřizovatel zoo, uvolní na tento projekt dvacet pět milionů korun. Zlínský kraj i ministerstvo prostředí přislíbili dotaci ve stejné výši. Ostatní finance si zahrada uhradí ze svých investičních fondů.

Karibuni je největším projektem zlínské zoo v celé její historii

Vzniká již od roku 2018 na nové ploše 21 hektarů. Jedná se o vizi velkých rozměrů, která postupně přivádí návštěvníky do oblasti střední a západní Afriky a v rámci českých slovenských zoologických zahrad nebude mít obdoby. Prostor má primárně patřit zvířatům, pojetí je tedy zcela odlišné, než jaké známe z tradičních zoologických zahrad.

Pro návštěvníky nabídne i zážitkové ubytování v afrických kempech s kapacitou přes 200 osob. Celá oblast se zpřístupní z areálu stávající zoo jenom během hlavní sezóny, tedy zhruba od března do října. Pohyb bude možný autem i pěšky. V nabídce budou i zážitkové prohlídky, díky kterým se návštěvníci dostanou přímo do zvířecího teritoria.

Co v rámci projektu vzniká?

V první etapě se již dokončil výběh a chovné zařízení pro slony. Výběh byl zpřístupněn veřejnosti v srpnu 2020. Společné vnitřní ustájení se s rozměry 3700 metrů čtverečních řadí mezi jedno ze tří největších zařízení v rámci světových zoo. První prohlídka proběhla v únoru 2023.

V dalších plánech se objevují například výběhy a ubikace pro žirafy, nosorožce, antilopy, hrochy, lvy a další zvířata. Vzhledem ke komplikovanosti a náročnosti projektu Karibuni je potřeba postupný postup. V nejbližších etapách vznikne již zmíněné centrum pro lvy.

Zdroj: Zoo Zlín, ct24.ceskatelevize.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímavosti

Velký kvíz: Kolik ženských jmen dokážete vyjmenovat?

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Publikováno

dne

Vyzkoušejte si tento velký kvíz, ve kterém budete mít za úkol vyjmenovat všechna ženská jména, které jsou v českém kalendáři. Vzpomenete si alespoň na polovinu z nich?

Tentokrát jsme si nachystali kvíz, který s největší pravděpodobností nedokážete splnit na sto procent. Vaším úkolem totiž bude vyjmenovat co nejvíce ženských jmen a vzhledem k tomu, že v kalendáři je těchto jmen opravdu mnoho, bude se jednat o těžký oříšek.

Prokažte svůj přehled a vyzkoušejte si tento kvíz. Přejeme hodně štěstí!

Abychom Vám vzpomínání trochu usnadnili, seřadili jsme Vám všechna jména dle abecedy. Na konci kvízu si tak tímto seřazením můžete významně pomoci.

V seznamu jsou zařazena pouze jména, která se běžně uvádějí v českých kalendářích. Celkem je tedy v kvízu 226 položek.

Už sám o sobě je tento úkol velkou zátěží pro vaši paměť, k tomu se navíc přidá i časový limit. Na uvedení co největšího počtu jmen totiž budete mít 15 minut. Možná se to zdá jako dost času, nicméně ke konci se už budete nacházet v časové tísni.

Zkuste tak zavzpomínat na jména členů vaší rodiny, známých kamarádů či veřejně známých osobností a pokuste se co nejvíce vyplnit tabulku se jmény. Do komentáře nám poté nezapomeňte dát vědět, jak jste si v kvízu vedli.

A jakmile budete mít kvíz vyplněný, můžete se podívat na některý další z naší série kvízů. Určitě si vyberete.

Zdroje: Sporcle, Kalendář

Pokračovat ve čtení

Historie

Šakvická vánoční vlaková tragédie: Přes sto mrtvých a snaha komunistického režimu vše zamést pod koberec

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

Publikováno

dne

V brzkých ranních hodinách Štědrého dne roku 1953 se na trati Brno – Břeclav u stanice Šakvice odehrála jedna z největších vlakových tragédií. Toto neštěstí si vyžádalo 106 lidských životů, přitom se mu dalo předejít.

V noci z 23. na 24. prosince roku 1953 vládla v tehdejším Československu vánoční atmosféra. Mnoho lidí se vracelo domů za svými rodinami a těšilo se na oslavu Štědrého dne. Vše ale zastínilo velké neštěstí, které se událo v Šakvicích.

Vánoční tragédie

24. prosince 1953 v 1:06 hodin najel rychlík jedoucí z Prahy v plné rychlosti zezadu do osobního vlaku stojícího v blízkosti stanice Šakvice. Těžkotonážní železný vlak tažený parní lokomotivou zadní dřevěné vozy doslova rozdrtil. Ty byly bohužel v tu chvíli plné cestujících, kteří se vraceli z odpoledních směn v Brně či lidí vracejících se na Vánoce domů k rodinám. 

Zahynulo 106 cestujících (pozn. některé zdroje uvádějí 103), obyvatel obcí Pálavy a Slovenska. Další stovce cestujících musela být poskytnuta lékařská pomoc. Nepřehlednost tragédie přímo na místě dala průchod lidskému hyenismu a mrtví a zranění byli okrádáni o hodinky a cennosti. Kvůli tomuto hyenismu některých lidí musela místo neštěstí následující den zcela uzavřít a hlídat armáda.

Příčiny neštěstí

Vyšetřování probíhalo několik měsíců a jeho výsledek byl doslova skandální. Příčina neštěstí nebyla technického charakteru, naprosto selhal faktor lidský. 

Strojvedoucí, topič a vlakvedoucí se společně opili těžkým červeným vínem a před nehodou všichni usnuli. Všichni tři ji také ve zdraví přežili. 

Nízké tresty a snaha vše ututlat

V roce 1953 byl u moci tvrdý komunistický režim a o takto děsivé tragédii se vůbec nesmělo psát. Neexistují žádné fotografie a všechny spisy byly v přísném utajení. Pouze krátká zprávička vyšla v Rudém právu dne 27. prosince, kde se ovšem o počtu obětí žádná informace neobjevila. 

Strojvedoucí za své naprosté selhání dostal trest pouhých pět let odnětí svobody, topič čtyři léta a vlakvedoucí tři. 

V roce 2011 byla na budově šakvického nádraží odhalena pamětní deska připomínající tuto tragédii. 

Zdroje:

Wikipedie: Železniční nehoda u Šakvic, Lifee.cz: Vánoční tragédie u Šakvic, Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí 60 let

Pokračovat ve čtení

Novinky

Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Publikováno

dne

Otázka existence mimozemského života fascinuje lidstvo po staletí. S technologickým pokrokem se naskýtá možnost využít umělou inteligenci a zeptat se jí na názor, zda ve vesmíru existuje další vyspělý život.

Hledání života mimo Zemi

Začněme zkoumáním faktorů, které podporují myšlenku, že ve vesmíru nejsme sami. V průběhu let minulých už vědci podnikli mnoho astronomických pozorování, načež vědeckých poznatků naznačujících existenci exoplanet, které by mohly mít vhodné podmínky pro život je několik.

Zajímavým faktem také je, že naše galaxie Mléčná dráha podle zpráv NASA obsahuje hned miliardy planet, přičemž už podle logiky věci je tedy téměř na 100 procent jisté, že ve vesmíru nejsme sami.

Různé studie pak poukazují na to, že by na některých z nich mohla být voda v kapalném stavu, což je klíčový prvek pro existenci života, jak ho známe.

V kontextu toho, že v rámci současného vědění má být dle NASA pouze v pozorovatelném vesmíru zhruba 200 miliard galaxií, ve kterých by se mohlo vyskytovat několik takových planet, je tedy spíše otázkou, na jaké úrovni daná civilizace je, než-li to, zda jsme ve vesmíru skutečně sami.

Fermiho paradox a absence kontaktu

Na druhé straně tu máme Fermiho paradox, který se zabývá otázkou: „Kde jsou všichni?“ S ohledem na to, jak obrovský je vesmír by se očekávalo, že bychom už mohli zahlédnout nějaké známky mimozemské civilizace nebo alespoň detekovat signály jejich existence.

Absence jakýchkoli definitivních důkazů však vyvolává otázku, proč jsme se s nimi dosud nesetkali.

Názor umělé inteligence

Z vědeckého hlediska nelze jednoznačně říci, zda jsme ve vesmíru skutečně sami. Je mnoho faktorů, které skutečně naznačují možnost existence života jinde v kosmu.

Objevy exoplanet, které se nacházejí v obyvatelných zónách svých hvězd, kde existují voda či chemické složky potřebné pro život, jsou jedny z mnoha prvků, které podporují myšlenku existence mimozemského života.

„Na základě stávajícího vědeckého poznání bych se sklonil k myšlence, že ve vesmíru pravděpodobně nejsme úplně sami, ale opět je důležité zdůraznit, že to není zaručená odpověď,“ napsala umělá inteligence, tedy chatbot společnosti Open AI.

„Tohle vše je pouze začátkem diskuse a představuje to některé z hlavních myšlenek spojených s tématem existence života mimo Zemi. Skutečná odpověď na tuto otázku může být ještě mnohem složitější a vyžaduje další vědecké zkoumání a technologické inovace,“ uvedl ještě chatbot.

Zdroje: NASA, American Scientist, Open AI

Pokračovat ve čtení

Oblíbené