Spojte se s námi


Zajímavosti

Zlínská zoo bude pečovat o týrané lvy odebrané z nevhodných podmínek

Jedna novinka za druhou! Zoologická zahrada ve Zlíně Lešné otevřela nejdelší voliéru pro supy v České republice s názvem Gora Ark, sloním samicím přivezla nového sloního nápadníka Jacka a může se pyšnit novou expozicí Kerala s asijskými druhy. Do budoucna plánuje zřídit záchranné a chovné centrum pro lvy jako součást projektu Karibuni.

Publikováno

dne

Jedna novinka za druhou! Zoologická zahrada ve Zlíně Lešné otevřela nejdelší voliéru pro supy v České republice s názvem Gora Ark, sloním samicím přivezla nového sloního nápadníka Jacka a může se pyšnit novou expozicí Kerala s asijskými druhy. Do budoucna plánuje zřídit záchranné a chovné centrum pro lvy jako součást projektu Karibuni.

Jaká je hlavní myšlenka záchranného centra?

Centrum pro lvy má sloužit zvířatům, která budou odebrána například soukromým chovatelům z nevhodných podmínek. Nepůjde tedy jen o klasický výběh pro lvy a lvice, na který jsou návštěvníci zvyklí. Prostor se uzpůsobí tak, aby mohl přijímat nová zvířata a dodržela se všechna karanténní, hygienická a jiná důležitá opatření.

Zařízení by mělo kapacitně pojmout až 10 jedinců. Velmi ale záleží na povaze lvů. Někteří se mohou chovat společně, jiní budou muset být delší dobu oddělení. Hlavním cílem je, aby se vytvořila funkční skupina.

Se stavbou se plánuje začít začátkem roku 2024. Centrum se rozloží na ploše téměř půl hektaru, mělo by zajistit dostatečný komfort a bezpečí. Jedna se o výjimečný počin, jehož stavba bude stát 80 miliónů korun.

Financování pochází ze čtyř různých zdrojů. Město, jakožto zřizovatel zoo, uvolní na tento projekt dvacet pět milionů korun. Zlínský kraj i ministerstvo prostředí přislíbili dotaci ve stejné výši. Ostatní finance si zahrada uhradí ze svých investičních fondů.

Karibuni je největším projektem zlínské zoo v celé její historii

Vzniká již od roku 2018 na nové ploše 21 hektarů. Jedná se o vizi velkých rozměrů, která postupně přivádí návštěvníky do oblasti střední a západní Afriky a v rámci českých slovenských zoologických zahrad nebude mít obdoby. Prostor má primárně patřit zvířatům, pojetí je tedy zcela odlišné, než jaké známe z tradičních zoologických zahrad.

Pro návštěvníky nabídne i zážitkové ubytování v afrických kempech s kapacitou přes 200 osob. Celá oblast se zpřístupní z areálu stávající zoo jenom během hlavní sezóny, tedy zhruba od března do října. Pohyb bude možný autem i pěšky. V nabídce budou i zážitkové prohlídky, díky kterým se návštěvníci dostanou přímo do zvířecího teritoria.

Co v rámci projektu vzniká?

V první etapě se již dokončil výběh a chovné zařízení pro slony. Výběh byl zpřístupněn veřejnosti v srpnu 2020. Společné vnitřní ustájení se s rozměry 3700 metrů čtverečních řadí mezi jedno ze tří největších zařízení v rámci světových zoo. První prohlídka proběhla v únoru 2023.

V dalších plánech se objevují například výběhy a ubikace pro žirafy, nosorožce, antilopy, hrochy, lvy a další zvířata. Vzhledem ke komplikovanosti a náročnosti projektu Karibuni je potřeba postupný postup. V nejbližších etapách vznikne již zmíněné centrum pro lvy.

Zdroj: Zoo Zlín, ct24.ceskatelevize.cz

Oblíbené