Spojte se s námi


Novinky

Závislost na hrách a internetu je nemoc! Vědci testovali novou léčebnou studii

Publikováno

dne

V rámci své nové studie otestovali vědci z oblasti psychologie účinnou léčbu závislosti na hrách a internetu. Závislost se nejvíce dotýká dospívajících. Studie se zúčastnily stovky středoškoláků ve věku 12 – 18 let. Výzkum probíhal s pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT) zvané PROTECT (Professional Use of Technical Media).

Kurz PROTECT vedli zkušení psychologové a jako u každého CBT, je snahou změnit negativní myšlení a zmírnit nežádoucí symptomy – chování.

V případě PROTECT se pracovalo s faktory jako jsou nuda, problémy s motivací a sociální úzkost. Celá studie trvala rok. U studentů, kteří se zúčastnili terapie PROTECT, vědci zaznamenali úbytek symptomů o 39,8 %.

Světová zdravotnická organizace (WHO) tuto závislost uznává jako nemoc a podle vědců se dá přirovnat k závislosti na návykových látkách. Podle nich způsobuje horší duševní zdraví a špatný akademický výkon.

Je proto velmi důležité všímat si návykového chování u svých dětí a zasáhnout hned v počátku.

Počítačové hry prošly v posledních 20 letech velkým vývojem. Stejně jako je tomu při zjišťování závislosti na návykových látkách, můžeme i tuto závislost odhalit podle některých příznaků.

Mezi ně patří např. neschopnost omezit či ovládat hraní, odvykací příznaky, zvyšování tolerance nebo neschopnost skončit, i když víme, že nám způsobuje problémy ve vztazích, v zaměstnání nebo ve škole.

Hraní her nám způsobuje i řadu fyzických problémů, na které ostatně upozorňuje i výrobce v příbalovém letáku. Patří mezi ně zhoršený zrak, držení těla nebo epilepsie, ale také následky v oblasti psychiky a hlavně v sociální oblasti (nedostatek sociální interakce).

Zdroj: JAMA Network Open

Oblíbené