Spojte se s námi


Různé

Wim Hof: Metoda dýchání a otužování. Jak na ni?

Otužování se stalo velkým hitem posledních několika let. Nejznámějším průkopníkem v této oblasti je Wim Hof. Jeho metoda dýchání a otužování má řadu výhod. Od posílení imunitního systému, přes zlepšení duševního zdraví až po zvýšení energie a zlepšení kvality spánku. Pojďme se na Hofovu metodu podívat blíže.

Publikováno

dne

Otužování se stalo velkým hitem posledních několika let. Nejznámějším průkopníkem v této oblasti je Wim Hof. Jeho metoda dýchání a otužování má řadu výhod. Od posílení imunitního systému, přes zlepšení duševního zdraví až po zvýšení energie a zlepšení kvality spánku. Pojďme se na Hofovu metodu podívat blíže.

Kdo je Wim Hof?

Wim Hof je nizozemský extrémní sportovec, známý také jako ledový muž. Hof přišel s ideou, že můžete dosáhnout vysokých výkonů pomocí sebekontroly, dechu a mysli. To vše díky dechovým technikám, potažmo otužování.

Wim Hofova metoda

Metoda kombinuje dýchání, vystavení se chladu a sílu vůle neboli odhodlání, což vede k propojení mysli a těla.

Dechové cvičení

Dechové cvičení zahrnuje hluboký nádech, uvolněný výdech a delší zadržení dechu.

 • Silný nádech nosem
 • Uvolněný výdech pusou
 • Opakování 30 nádechů
 • Po 30. nádechu vydechněte na 90 % a vydržte co nejdéle nedýchat
 • Jakmile cítíte, že se musíte nadechnout, zhluboka se nadechněte a zadržte dech na 15 sekund
 • Poté vydechněte a opakujte tento postup 3×

Dýchat byste měli bránicí, nikoliv do hrudníku. Břicho by se tedy mělo při nádechu nafukovat a při výdechu vypouštět.

Vystavení chladu

Po dýchání následuje vystavení se chladu. Nebojte, nemusíte hned skákat do ledového jezera. Na začátek vám postačí 15 sekund ve sprše. Dobu strávenou ve studené vodě pak můžete každý den o 5 sekund prodlužovat, až se dostanete k 1-2 minutám.

Pokud byste se chtěli striktně držet Wima Hofa, pak se ponořte do ledové vody na 2 minuty. Nejdříve bude ledová voda pro vaše tělo šokující a zrychlí se vám tep. Vaším úkolem je se zklidnit a plynule dýchat.

Síla vůle

Poslední bod je pojmenováván různě, proto se nelekněte pojmů jako odhodlání, meditace nebo závazek. Všechny však míří k tomu stejnému cíli. Trénink mysli je klíčový pro odolávání chladu. Kdybyste si při otužování říkali, že je vám zima, a že to nezvládnete, nemělo by to žádný účinek. Vy si naopak musíte věřit a přesvědčit vlastní hlavu, že to dokážete.

V průběhu cvičení se v první fázi věnujete opět dechu na klidném místě, kde se budete plně soustředit. Ve druhé fázi probíhá vizualizace, při které si představujte plameny, jak hoří ve vašem těle.

Výhody metody Wima Hofa

 • Zvýšení energie
 • Kvalitnější spánek
 • Snížení hladiny stresu, depresí a úzkostí
 • Lepší soustředění a síla vůle
 • Posílení imunitního systému

Pokud byste si na metodu Wim Hofa netroufali sami, existuje spoustu kurzů, na kterých vás provedou jednotlivými kroky a technikami a budete tak mít jistotu, že na to jdete správně.

Zdroj: healthline.com, brainmarket.cz

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Různé

Rozchod Agáty Hanychové a Jaromíra Soukupa je na světě

Několik dní se po celém internetu šíří jako lavina zpráva, která dostala nejednoho fanouška a která je zároveň v posledních dnech nejvyhledávanější? Co se vlastně stalo?

Publikováno

dne

Několik dní se po celém internetu šíří jako lavina zpráva, která dostala nejednoho fanouška a která je zároveň v posledních dnech nejvyhledávanější. Co se vlastně stalo?

Agátu Hanychovou a Jaromíra Soukupa každý znal už nějaký ten pátek jako pár. Dalo by se říct, že byli jedním z nejsledovanějších párů českého showbyznysu. Nedávno se jim narodila dcera Rozárka. A proto byli jejich fanoušci naprosto šokovaní, když Agáta na sociálních sítích oznámila jejich rozchod na Instagramu.

,,Je něco, co vám jako své instarodině dlužím říct jako první. Náš vztah s Jaromírem je minulostí. Naše cesty se rozdělily a kráčíme si zase každý svou vlastní. Bolí to. Není pro mě lehké o tom mluvit, psát tyto řádky a přiznat si, že jako pár spolu nepůjdeme dál. Rozešli jsem se jako přátelé, rozumní lidé, kteří došli k závěru, že k sobě nepatří,“ svěřila se Hanychová na sociálních sítích.

Hanychová ve svém vyjádření dále pokračovala. „To, na čem nám oběma nejvíc záleží je a vždycky bude naše dcera Rozárka. Beru to jako životní prohru, na které neseme vinu oba dva. Moc vás prosím, berte to jako mé jediné vyjádření k rozchodu. Ani pro jednoho z nás to není lehké, prosíme o respektování tohoto pro nás oba nelehkého období. Jaromíre, tobě děkuju za rok a půl krásného vztahu a za naši nádhernou dceru. Vždycky budeš součástí mého života, jen už ne jako partner, ale jako skvělý táta naší Rózi.“

Už delší dobu se spekulovalo o tom, že Agáta a Jaromír už spolu netvoří pár. A tyto domněnky se bohužel potvrdily. Přitom ještě nedávno Agáta přidávala fotky s Jaromírem na sociální sítě. Bývá zvykem, že většinou oba z páru při rozchodu oznámí rozchod. V tomto případě to tak ale není. Zatímco Agáta vyjádření na sociální sítě umístila, Jaromír zarytě mlčí.

,,Jaromír si myslel, že to vše ještě s Agátou vyřeší a na sociální sítě nic dávat nechtěl. Ona má ale jasno a nechtěla svým fanouškům dál lhát. Od návratu ze Španělska se neviděli a Agáta vztah bere jako ukončený,“ řekl Super.cz zdroj z blízkého okolí.

Pro oba to každopádně musí být těžké období, proto nezbývá než respektovat jejich rozchod a popřát jim štěstí do jiné etapy jejich života.

Zdroj: Instagram

Pokračovat ve čtení

Různé

Přijde vám, že stárnete rychleji než ostatní? Podívejte se, jaký jste ageotyp. Spadat můžete do několika z nich

Publikováno

dne

Určitě máte kolem sebe někoho, kdo v sedmdesáti vypadá skvěle, je aktivní a život si užívá. Na druhou stranu potkáte padesátníka, který vypadá, že ho život přestal bavit. Nemoci, nedostatek pracovních příležitostí, samota… To všechno se na nás podepisuje.

Za to, jak se cítíme nebo vypadáme ve stáří, nemůže pouze životní styl, ale také ageotyp. Víte, co to je a do jakého typu vlastně patříte? Možná vám to odpoví na palčivé otázky, které máte ke svému vzhledu.

Stárnutí bychom se neměli bránit

Stárnutí patří mezi životní procesy, které neošálíte, nezastavíte, jsou naprosto přirozené. Je tak nutné se smířit s tím, že jiné to už nebude. Samozřejmě existují metody, které nám do tváře dodají mladistvější ráz, ale nutno dodat, že to není zdravé a sem tam se takový zákrok nepovede.

Proč tedy nestárnout s grácií? Určitě bude stačit pečovat o svou pleť prostředky, které nejsou invazivní a tudíž nezatěžují pokožku. Stárnutí můžete zpomalit v závislosti na tom, jak často a co jíte, jak sportujete a celkově jak funguje váš metabolismus. A roli v tom hraje také genetika.

Strava, aktivní život, každodenní stres. To jsou hodnoty, které dnes a denně musíme kontrolovat, abychom pak zvládali vlastní život. Ovlivňují produkci telomerázy, což je enzym, který chrání telomery při každém dělení. Tato část chromozonů se nesmí zlomit.

Do jaké skupiny ageotypu patříte?

Do imunologického ageotypu patří lidé, které trápí rýma, infekce, vyčerpání, pocity slabosti a další příznaky slabé imunity. Jsou to spouštěče, které urychlují stárnutí, protože slabá imunita značí, že tělo musí zpomalit. Zároveň se vám nemusí vyhnout záněty nebo hormonální změny.

Metabolický ageotyp jste v případě, že máte sklony k metabolickým změnám, a v dospělosti a staří máte vyšší pravděpodobnost rozvoje diabetu 2. typu. Bude velmi záležet na tom, jak se stravujete. Spouštěčem stárnutí je v tomto případě obezita, vysoký krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu.

Nefritický ageotyp bude mít problémy s ledvinami a příjmem minerálů. Ledviny jsou důležitým orgánem, odstraňují toxiny z našeho těla a udržují rovnováhu mezi solí, vodou a právě minerály. Jejich špatné zdraví se může odrazit na rychlejším stárnutí.

Jaterní ageotyp, jak název napovídá, bude mít velké problémy s játry. Mohou je poznamenat nejen špatný zdravotní styl, ale také kouření, pití alkoholu a další neřesti. Každý z nás ale může spadat hned do několika ageotypů, záleží na vašem věku.

Pokračovat ve čtení

Různé

Proč tolik potřebujeme hořčík a proč ho pořád máme nedostatek? Hodně záleží na formě, ve které ho přijímáme

Není hořčík jako hořčík. Patří mezi důležité minerály, bez kterých nemůže lidské tělo fungovat. Podporuje funkci metabolismu, také růst a tvorbu tkání a vedení nervových impulzů. 

Publikováno

dne

Není hořčík jako hořčík. Patří mezi důležité minerály, bez kterých nemůže lidské tělo fungovat. Podporuje funkci metabolismu, také růst a tvorbu tkání a vedení nervových impulzů. 

Lidské tělo ale není dokonalé a minerály si nedokáže samo vytvořit. Proto je nutné je doplňovat jiným způsobem. Tím nejvhodnějším jsou samozřejmě potraviny, ale co se týče hořčíku, není to tak jednoduché. Samozřejmě to ale zdravým životním stylem podpoříte.

Nevyhazujte peníze za nesprávné doplňky

Víte, jaký typ hořčíku dokáže vaše tělo správně zpracovat a využít na maximum? Je to totiž docela alchymie. Vhodné je vrátit se na základní školu a zopakovat si chemii. V některých přípravcích se totiž vyskytují látky, které brání vstřebatelnosti hořčíku samotného.

Mnoho forem má nízkou vstřebatelnost, například anorganická. Naopak vyšší najdete například v chelátové formě, tady mluvíme o 40-90 %. Díky tomu se dokážou minerály dostat trávicím traktem a vstřebat se do našeho těla. Jak ale poznat, že je hořčík právě v této formě?

Prostudujte si pečlivě každý obal od hořčíku, který uvidíme. Musíte vědět, co označení na něm znamenají, abyste věděli, jestli je vhodný. Jakým formám se vyhnout? Oxidu hořečnatému, citrátu hořečnatému nebo glutamatu a asparátu. Velmi nízká vstřebatelnost společně s možnou vyšší cenou je zbytečná investice.

Jaké jsou nejlepší formu hořčíku?

Některé formy hořčíku mohou vyvolat vedlejší účinky (průjem). Vhodnou variantou hořčíku je bisglycinát hořečnatý. Výrobci uvádějí, že jeho vstřebatelnost je až 90 % a žádné vedlejší účinky u něj nenajdete. Podobně je na tom magnesium taurate, který se hodí těm, kteří mají kardiovaskulární problémy.

Horčík slouží pro regeneraci a také lepší spánek. Dostaví se také lepší nálada, skvěle funguje proti stresu. Nadměrná únava bude také pryč, jen nečekejte, že to bude hned. Hladina hořčíku v těle se srovná během několika týdnů. U některých typu hořčíku jsou výsledky vidět do několika dnů.

Vyváženou stravu tablety nenahradí

Doplňky stravy jsou vhodné v případě, že musíte překlenout období, kdy máte hořčíku nedostatek. Pokud se rozhodnete tablety „zobat” dlouhodobě, nemusí to být pro vaše tělo správná varianta. Mnohem lepší je zaměřit se na potraviny, které hořčík obsahují a můžete si je dopřávat pravidelně i ve větším množství.

V jakých potravinách hořčík najdete? Jsou to například dýňová semínka, kakaové boby, špenát nebo mandle. Dejte tělu živiny, které skutečně potřebuje, a po tabletách nebo sáčcích s hořčíkem sáhněte pouze v případě, že nemáte jinou možnost. Pestrá strava, zdravý pohyb a dobrá nálada jsou základem spokojeného těla i mysli.

Zdroj: Redakce, VitasLife

Pokračovat ve čtení

Oblíbené