Spojte se s námi


Různé

Wim Hof: Metoda dýchání a otužování. Jak na ni?

Otužování se stalo velkým hitem posledních několika let. Nejznámějším průkopníkem v této oblasti je Wim Hof. Jeho metoda dýchání a otužování má řadu výhod. Od posílení imunitního systému, přes zlepšení duševního zdraví až po zvýšení energie a zlepšení kvality spánku. Pojďme se na Hofovu metodu podívat blíže.

Publikováno

dne

Otužování se stalo velkým hitem posledních několika let. Nejznámějším průkopníkem v této oblasti je Wim Hof. Jeho metoda dýchání a otužování má řadu výhod. Od posílení imunitního systému, přes zlepšení duševního zdraví až po zvýšení energie a zlepšení kvality spánku. Pojďme se na Hofovu metodu podívat blíže.

Kdo je Wim Hof?

Wim Hof je nizozemský extrémní sportovec, známý také jako ledový muž. Hof přišel s ideou, že můžete dosáhnout vysokých výkonů pomocí sebekontroly, dechu a mysli. To vše díky dechovým technikám, potažmo otužování.

Wim Hofova metoda

Metoda kombinuje dýchání, vystavení se chladu a sílu vůle neboli odhodlání, což vede k propojení mysli a těla.

Dechové cvičení

Dechové cvičení zahrnuje hluboký nádech, uvolněný výdech a delší zadržení dechu.

 • Silný nádech nosem
 • Uvolněný výdech pusou
 • Opakování 30 nádechů
 • Po 30. nádechu vydechněte na 90 % a vydržte co nejdéle nedýchat
 • Jakmile cítíte, že se musíte nadechnout, zhluboka se nadechněte a zadržte dech na 15 sekund
 • Poté vydechněte a opakujte tento postup 3×

Dýchat byste měli bránicí, nikoliv do hrudníku. Břicho by se tedy mělo při nádechu nafukovat a při výdechu vypouštět.

Vystavení chladu

Po dýchání následuje vystavení se chladu. Nebojte, nemusíte hned skákat do ledového jezera. Na začátek vám postačí 15 sekund ve sprše. Dobu strávenou ve studené vodě pak můžete každý den o 5 sekund prodlužovat, až se dostanete k 1-2 minutám.

Pokud byste se chtěli striktně držet Wima Hofa, pak se ponořte do ledové vody na 2 minuty. Nejdříve bude ledová voda pro vaše tělo šokující a zrychlí se vám tep. Vaším úkolem je se zklidnit a plynule dýchat.

Síla vůle

Poslední bod je pojmenováván různě, proto se nelekněte pojmů jako odhodlání, meditace nebo závazek. Všechny však míří k tomu stejnému cíli. Trénink mysli je klíčový pro odolávání chladu. Kdybyste si při otužování říkali, že je vám zima, a že to nezvládnete, nemělo by to žádný účinek. Vy si naopak musíte věřit a přesvědčit vlastní hlavu, že to dokážete.

V průběhu cvičení se v první fázi věnujete opět dechu na klidném místě, kde se budete plně soustředit. Ve druhé fázi probíhá vizualizace, při které si představujte plameny, jak hoří ve vašem těle.

Výhody metody Wima Hofa

 • Zvýšení energie
 • Kvalitnější spánek
 • Snížení hladiny stresu, depresí a úzkostí
 • Lepší soustředění a síla vůle
 • Posílení imunitního systému

Pokud byste si na metodu Wim Hofa netroufali sami, existuje spoustu kurzů, na kterých vás provedou jednotlivými kroky a technikami a budete tak mít jistotu, že na to jdete správně.

Zdroj: healthline.com, brainmarket.cz

Oblíbené