Spojte se s námi


Ekonomika

Vznikne v České republice daň z neočekávaného zisku? Vláda hledá způsob, jak získat peníze z nadbytečného zisku firem

Publikováno

dne

Vznikne v České republice nová daň? Pokud ano, půjde o odvodu daně z neočekávaného zisku a dotkla by se hned 3 oblastí – energetických firem, bank a dalšího dosud nekonkretizovaného třetího sektoru.

Daň z neočekávaného zisku – to je aktuálně velmi pravděpodobná novinka, která by v příštích měsících mohla spatřit světlo světa. Vláda o potencionální nové dani musí rozhodnout do 10. září a jak uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), dotklo by se to třech oblastí.

Prvním odvětvím by byly energetické subjekty, tím druhým samotné bankovní společnosti. Stanjura však třetí oblast doposud nekonkretizoval.

„Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví. Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě,“ uvedl Stanjura, jehož slova ocitovaly Seznam Zprávy.

„Kdybych to považoval za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň,“ doplnil.

Podle posledních informací by tato daň, respektive její výnos, pak měla pokrýt mimořádné výdaje, které podle odhadů mají v příštím roce dosáhnout hranice 50 miliard Kč.

Podle Stanjury tím vláda nechce snižovat schodek rozpočtu. Na základě jeho slov totiž stát nemá problém s „cash flow“, nýbrž s deficitem rozpočtu. Daň se tedy má dotknout pouze malého počtu firem.

Oba sektory, a tedy banky a energetické společnosti, v nedávném čase oznámily nečekané zisky (úrokové sazby, zvyšování cen energií) a právě to vedlo aktuální vládu k nápadu, že zavede daň z neočekávaného zisku.

Ostatně je to něco, nad čím vláda uvažuje už delší dobu. A o čem se již v dávnější minulosti vedly debaty. Do 10. září musí vláda rozhodnout o tom, jak získá finanční prostředky z nadměrných zisků různých společností.

Premiér České republiky Petr Fiala totiž už v nedávném čase prohlásil, že sektorová daň není předmětem k vážné debatě. Daň neočekávaného zisku tak je jednou z alternativ, jak si rozdělit „nadbytečné“ finance některých společností.

„Je to zisk ne ze situace, kdy firma nabídne lepší produkt, inovaci, zlepší nabídku zákazníkům a tím víc prodá. Je dán tím, že vznikla situace, která bez jakékoliv změny chování či produktu přináší násobně větší zisk,“ vysvětlil Fiala v nedávném rozhovoru pro iDnes.

Zdroje: Seznam Zprávy, iDnes

Oblíbené