Spojte se s námi


Různé

Tipy na výlet: Vydejte se do Hranického krasu, kde se nachází nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně planety

Publikováno

dne

Nejen v zahraničí mají své rarity. I v České republice se nachází místo, které se pyšní světovým prvenstvím. Jedná se o Hranickou propast nacházející se v Hranickém krasu v přírodní rezervaci Hůrka. Jakmile tuto krásu spatříte, zatají se vám dech.

Unikátní propast je pro výzkumníky fenoménem, protože nejsou schopni definovat její skutečnou velikost. Hloubka suché části je 69,5 m a zatopené prozatím 519,5 m. Odhady odborníků jsou odvážné. Někteří koketují s myšlenkou hloubky až 1 km, což je vskutku nepředstavitelné.

Hranický kras je nabitý klenoty přírody

Milovníci přírodních skvostů nepřijdou v rezervaci Hůrka u Hranic zkrátka. Pokud byste zde s rodinou strávili celý den, nebudete se nudit ani minutu. Nejenže vystoupáte k propasti, také můžete navštívit nedalekou vyhlídku Jana Nepomuckého, pozůstatky zříceniny hradu Svrčov a Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Žízeň vám zažene teplická kyselka, která je volně dostupná a můžete si ji nabrat zadarmo dle potřeby i s sebou domů. Její účinky jsou blahodárné. Pramenitá voda s vysokým podílem oxidu uhličitého a minerálních látek posílí vaše srdce i cévy, oběhový systém a sníží krevní tlak.

Jak se k propasti dostat

Je úplně jedno, zda dorazíte do Teplic nad Bečvou vlakem nebo autem. K prohlubni je to vážně kousek (zdatní jsou do 10 minut nahoře) a terén vystoupají aktivní senioři i malé děti. Jen na ně musíte dávat pozor. Trasu lze zdolat také s kočárkem.

Přístup k hranické propasti je přímo u budovy vlakového nádraží Teplice nad Bečvou, nachází se tu i parkoviště pro auta, informační centrum a toalety. Odtud se můžete vydat k Hranické propasti nebo na druhou stranu přes silnici ke Zbrašovským aragonitovým jeskyním.

Neskutečný výhled i lákadlo pro bezradné lidi

Proláklina je obehnaná zábradlím a výhledem se můžete pokochat i z nově vybudované vyhlídky. Při obhlídce si dávejte pozor a opravdu dbejte své bezpečnosti. Proláklina je skutečně hluboká, proto se stala lákadlem pro sebevrahy stejně jako propast Macocha v Moravském krasu.

Po značené trase vedoucí od propasti se dostanete až do Hranic na Moravě. Putování není náročné (necelou hodinku) a opět ho absolvujete také s kočárkem. V Hranicích spatříte významné památky jako jsou židovský hřbitov a synagoga, barokní kostel Světí sv. Jana Křtitele, renesanční zámek, gotické městské opevnění či železniční viadukty.

V okolí se chvíli pozdržte

Jakmile zdoláte vyjmenované památky, v oblasti na chvíli zůstaňte, protože je nabitá úžasnými šperky historie i přírody. Nejlepší na tom je, že se všechny drahokamy nacházejí v dostupné vzdálenosti. V Hustopečích nad Bečvou nesmíte minout renesanční zámek a kostel Povýšení sv. Kříže a v Týně nad Bečvou zase hrad Helfštýn, pozdně gotickou monumentální stavbu tyčící se nad údolím Moravské brány. Všechny pamětihodnosti jsou dokonale propojeny a dostanete se k nim vlakem, autem nebo po cyklostezkách.

Oblíbené